Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sedežnico na Veliki planini bodo obnovili

Gorenjski Glas - Jasna Paladin: Kamniški svetniki so v sredo sprejeli predlagani Investicijski program zamenjave sedežnice Šimnovec na Veliki planini in s tem potrdili obnovo obstoječe sedežnice.

Investicija ne bo dolgoročna, je pa z vidika financiranja trenutno edina možna.

Kamnik – Dvosedežnica Šimnovec na Veliki planini je bila zaradi neizvedenih posebnih pregledov v skladu s Pravilnikom o tehničnem pregledu žičnic zaustavljena v začetku decembra lani in vse od tedaj Občina Kamnik kot lastnica družbe Velika planina skupaj z vodstvom družbe išče možnosti za rešitev nastale situacije.

Svetniki so že spomladi sprejeli sklep o nakupu rabljene sedežnice, s katero bi zamenjali obstoječo dotrajano napravo in v ta namen v proračunu tudi zagotovili 380 tisoč evrov za dokapitalizacijo družbe. Kmalu zatem so sprejeli sklep, da se postopki nakupa rabljene naprave začasno zaustavijo in da mora vodstvo družbe pripraviti investicijski program zamenjave sedežnice Šimnovec. Tega so v sredo svetnikom tudi predstavili, z njim pa tudi štiri možne variante ukrepov. Če ne naredijo ničesar, bi bilo prihodkov družbe še manj, dostop na vrh planine bi bil onemogočen starejšim in mladim družinam, namesto sedežnice bi se verjetno okrepil tovorni promet. Če bi kupili novo sedežnico, bi bila to dolgoročna rešitev, a občina bi morala iz proračuna prispevati vsaj 2,8 milijona evrov, ki jih za ta namen nima. Nakup rabljene naprave bi skupaj s stroški zamenjave po zbranih podatkih stal okoli 880 tisoč evrov, česar Občina spet nima, še posebej zato, ker tudi rabljena naprava ne bi bila dolgoročna rešitev. »Mnenja smo, da je ta trenutek edina sprejemljiva in finančno vzdržna zadnja varianta, in sicer ta, da obstoječo sedežnico obnovimo. Obnova je ocenjena na slabih 312 tisoč evrov, ta denar pa je v proračunu že zagotovljen. Ne glede na to, da predlagamo obnovo obstoječe sedežnice, se moramo zavedati, da to ni dokončna rešitev, stremeli bomo k temu, da v doglednem času pridobimo nepovratna sredstva in sedežnico zamenjamo z novo. Do takrat pa nujno potrebujemo obnovljeno sedežnico,« je svetnike nagovoril v. d. direktorja družbe Velika planina Leon Keder.

Velika planina še vedno nima jasne strategije
Svetniki so se v razpravi znova dotaknili 'vreče brez dna', kot radi rečejo Veliki planini, in odločitev 'na horuk', pred katere so vsakokrat postavljeni kot odločevalci. »Velika planina je tako gonilo naše občine kot žal tudi zaviralec. Ta problem nas bo spremljal, dokler ne bomo naredili neke jasne vizije, kaj s planino sploh hočemo,« je povedal Matej Slapar iz NSi. »Izgubili smo že eno leto, v investicijskem programu pa pogrešam prav časovni vidik – za koliko časa nam obnova prinaša rešitev. Lastnik družbe je občina, zato od župana pričakujemo, da določi cilje, ki jih imamo s planino,« je razmišljal Damjan Hribar iz SDS. »Z velikim dvomom bomo ta predlog podprli, a ga jemljemo kot začasnega z željo po tem, da celotno območje dobi celovito strategijo, poslovni model in stabilno vodstvo. Zdaj smo stisnjeni v kot in to je edini sprejemljivi predlog,« pa je v imenu Liste Dušana Papeža povedal Brane Golubović. Še posebej kritičen do predloga pa je bil Aleš Lipičnik iz SMC. »Gre za množico visokoletečih besed in napovedi, da bo po obnovi poslovanje družbe pozitivno, se mi zdijo navadno zavajanje. Ne mečimo si peska v oči, da bo Velika planina po investiciji kaj drugačna, ker ne bo.«

Po razpravi so svetniki predlagani sklep sicer podprli brez glasu proti. Obnova naj bi trajala tri mesece, s prvimi pregledi pa so v družbi že začeli. Nosilne betonske konstrukcije naj bi bile v dobrem stanju, prav tako večina stebrov, zato naj višjih stroškov od predvidenih ne bi bilo za pričakovati.

Jasna Paladin

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79770