Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Slavnostni Zbor reševalcev

Kamnik.si: ... ob 100. letnici Gorske reševalne zveze Slovenije
MORS: Minister za obrambo nagovoril udeležence rednega letnega zbora GRZS
Delo.si: Gorskih reševalcev konec tedna domači skoraj nikoli ne vidijo

Danes se je župan Marjan Šarec skupaj z ministrom za obrambo Alešem Hojsom udeležil slavnostnega Zbora reševalcev ob 100. letnici Gorske reševalne zveze Slovenije.

V sklopu praznovanja 100. letnice ustanovitve Gorske reševalne službe v Sloveniji je bilo Društvo GRS Kamnik gostitelj Zbora reševalcev Gorske reševalne zveze Slovenije. Gorska reševalna služba Slovenije je bila ustanovljena 16. junija 1912 v Kranjski Gori v okviru Slovenskega planinskega društva, predhodnika Planinske zveze Slovenije. Od ustanovitve do danes deluje z enakim namenom in poslanstvom: prostovoljno pomagati ljudem pri nesrečah v gorah in na teže dostopnih območjih. S svojim preventivnim delovanjem si prizadeva nesreče tudi preprečiti. Danes je Gorska reševalna zveza Slovenije samostojna, strokovna, nevladna in humanitarna zveza 17 samostojnih gorsko-reševalnih društev.

Celotna objava >> Slavnostni Zbor reševalcev ob 100. letnici GRZS

Slavnostnega zbora so se udeležili generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But, podpredsednik Planinske zveze Slovenije Borut Peršolja, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik, podpredsednika Gorske reševalne zveze Slovenije Slavko Rožič in Franc Miš, župani sosednjih občin, predstavniki planinskih, gasilskih, kinoloških in sorodnih društev ter podporniki in sodelavci gorskih reševalcev ter reševalci.

Zbrane je najprej pozdravil predsednik Društva GRS Kamnik Franc Miš, nato pa besedo predal ministru za obrambo Alešu Hojsu, ki je članom Društva Gorske reševalne zveze Slovenije iskreno čestital ob jubileju, izkazal spoštovanje do njihovega junaškega dela, ki ga ni malo, saj je reševanja v gorah vedno več, ter jim obljubil dobro sodelovanje med ministrstvom za obrambo in Gorsko reševalno zvezo tudi v prihodnje.

Na slavnostnem Zboru je bilo Občini Kamnik podeljeno priznanje za sodelovanje z Gorsko reševalno zvezo Slovenije. Župan Marjan Šarec se je zahvalil za priznanje, izrazil zahvalo vsem reševalkam in reševalcem za humanitarno delo ter poudaril, da ima njihovo reševanje, zaščita in pomoč neprecenljivo vrednost. Pohvalil je delovanje gorskih reševalcev na področju preventive, saj lahko že s pravilnimi in pravočasnimi ukrepi zmanjšamo ali pa celo preprečimo škodo oziroma žrtve naravnih nesreč in nesreč, ki so plod človekovih nepremišljenih dejanj. Zaželel jim je uspešno delo in izrazil upanje po aktivnem sodelovanju z Občino Kamnik.

Nekaj besed je ob tej visoki obletnici spregovoril tudi predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Igor Potočnik ter podelil 9 priznanj za sodelovanje, 1 svečano listino, 13 plaket za življenjsko delo in 7 novih častnih članov.

Priznanja za sodelovanje Gorske reševalne zveze Slovenije so prejele občina Kamnik, občina Mengeš, občina Domžale, občina Lukovica, občina Trzin, občina Komenda, Policijska postaja Kamnik, Planinsko društvo Kamnik, Alpinistični odsek Planinskega društva Kamnik.

Svečano listino Gorske reševalne zveze Slovenije je prejelo Društvo GRS Kamnik.

Naziv častnega člana je z letošnjim letom dobilo 7 novih članov in sicer, Cene Griljc, Metod Humar, Pavle Šimenc in Tone Škarja iz Društva GRS Kamnik, Janko Šekli in Marjan Lavtižar s Postaje GRS Kranjska Gora in Jože Rožič iz Društva GRS Rateče.

Plaketo za življenjsko delo pa so prejeli Pavel Mandl iz Društva GRS Koroška, Bojan Pollak iz Društva GRS Kamnik, Stanislav Rotar, Tomaž Jamnik in Brane Jaklič iz Društva GRS Kranj, Anton Oman, Andrej Žemva, Janez Mertelj, Rudi Robič in Janez Lupše s Postaje GRS Kranjska Gora, Marko Butinar, Franc Kajžar, Janez Mlinar iz Društva GRS Rateče.

Za kulturni program so poskrbeli kvartet Krt in Planinski krožek OŠ Šmartno v Tuhinju z igrico »Gremo na Menino planino«.


Minister za obrambo nagovoril udeležence rednega letnega zbora Gorske reševalne zveze Slovenije

MORS: Gorska reševalna zveza Slovenije je v Stahovici pri Kamniku pripravil letni zbor svojih članov, ki se ga je udeležil tudi minister za obrambo Aleš Hojs. Ob tej priložnosti je minister zbrane na zboru nagovoril in jim uvodoma čestital ob častitljivem jubileju, 100. letnici delovanja GRZS. Minister je v svojem nagovoru poudaril zasluge vseh, ki so v okviru te prostovoljne in humanitarne organizacije delovali v vseh teh letih, jo gradili in strokovno razvijali, tako da danes predstavljajo pomemben del zaščitno reševalnih služb v naši državi. Njihovega osebnega prispevka pri reševanju življenj ponesrečenih in izgubljenih planincev ter drugih obiskovalcev gora po ministrovem mnenju ne moremo finančno izmeriti niti ovrednotiti, pa vendar je kvalitetno in učinkovito delovanje GRZS močno odvisno tudi od sofinanciranja države. Kljub velikim odrekanjem in varčevanjem, s katerim se v tem trenutku in se bo tudi v prihodnjih letih soočala naša država, pa je minister izrazil upanje in njegovo osebno prizadevanje, da se višina dosedanjih sredstev, ki smo jih namenjali za neposredno delovanje te organizacije, v tem in v prihodnjem letu ne bo zmanjšala.

Minister je tudi ocenil, da je bilo dosedanje sodelovanje ministrstva za obrambo in GRZS odlično, pri čemer je posebej izpostavil sodelovanje s helikoptersko enoto Slovenske vojske ter poudaril, da si bo tudi sam prizadeval, da bo takšno medsebojno sodelovanje ostalo tudi v prihodnje. Samo v letošnjem letu je bilo takšnih skupnih reševalnih naletov za več kot dvajset ur, v lanskem letu pa se je število reševalnih poletov povzpelo preko štiristo, temu primerno pa so tudi znatno narasli stroški reševanj v gorah. To je po besedah ministra zelo zaskrbljujoče in vse odgovorne navaja na to, da bo v prihodnje potrebno več narediti na področju preventive in na usposabljanju ter izobraževanju vseh, ki odhajajo v gore.

Minister je gorskim reševalcem zaželel, da bi bilo v prihodnje čim manj reševalnih akcij v gorah, da bi tja hodili zaradi ljubezni do gora, predvsem pa, da bi tudi v prihodnje še naprej opravili čim več uspešnih reševalnih akcij in rešili čim več tistih, ki so potrebni njihove pomoči.

Zvočni posnetki nagovorov (MP3):
Minister za obrambo Aleš Hojs
Župan občine Kamnik Marjan Šarec
Predsednik GRZS Igor Potočnik


Gorskih reševalcev konec tedna domači skoraj nikoli ne vidijo

Delo.si - Špela Ankele: Stoletnica reševanja v gorah Minister za obrambo obljubil, da v prihodnjih dveh letih ne bodo klestili sredstev
Kamnik – Prvega v nizu dogodkov, s katerimi bodo počastili stoletnico slovenskega gorskega reševanja, so pripravili v Kamniku, kjer je potekal slovesni zbor reševalcev. »Doma nas skorajda ni več, zapolnjene imamo vse konce tedna,« pravi Igor Potočnik, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije.
»Naše akcije včasih presegajo meje razuma, reševalci dostikrat prekosijo sami sebe,« je nadaljeval predsednik slovenskih gorskih reševalcev. »Vlada napoveduje varčevanje na vseh področjih. Gorski reševalci velikih zneskov ne dobimo, saj nam namenijo le toliko sredstev, da si lahko zagotovimo osnovno opremo in usposabljanja. Prav usposabljanju namenimo veliko časa,« je dejal Potočnik in dodal: »Lani se nam je pridružilo 23 novih članov, tudi letos jih bomo dobili več kot 20. Naše vrste se, predvsem s prihodom mladih alpinistov, pomlajujejo.«

Na slovesnem zboru reševalcev je govoril tudi minister za obrambo Aleš Hojs, ki je pohvalil njihovo delo. Obljubil je, da kljub varčevanju letos in prihodnje leto ne bodo oklestili zneskov, ki jih je vlada doslej namenjala za redno delovanje. Minister Hojs je poudaril tudi odlično sodelovanje gorskih reševalcev in helikopterske posadke Slovenske vojske: skupaj so letos opravili več kot 20 ur naletov, v povprečju pa gorski reševalci z vojaškim helikopterjem (pri delu jim pomaga še policijski) na leto opravijo več kot 200 ur naletov. Kot je dejal minister, so sredstva, namenjena gorskemu reševanju, od leta 2005 do danes presegla pet milijonov evrov.

Lani so se gorski reševalci, prvič v zgodovini, odpravili na teren več kot 400-krat, saj se je števec akcij ustavil na številu 411. Največ dela so znova imeli reševalci iz Tolmina, ki so lani opravili 91 akcij. Žarko Trušnovec, načelnik tolminskih gorskih reševalcev, je povedal: »Zadnja leta opravimo največ reševanj jadralnih padalcev, saj se je zanimanje za ta šport zelo povečalo.« Gorska reševalna služba Tolmin ima več kot 70 članov in tudi reševalne skupine, ki se ob nesrečah hitro zberejo in odpravijo na teren. Letos so slovenski gorski reševalci opravili že 50 akcij, in če bo šlo tako naprej, se utegne število konec leta približati lanskemu, je napovedal predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije.

Dogodki ob stoletnici gorskega reševanja se bodo vrstili tudi v prihodnjih mesecih. Med drugim bodo prikazali film o gorskih reševalcih, pripravili razstavo in predstavili knjigo o gorskem reševanju pri nas. Vrhunec praznovanja bo ravno na dan in v kraju ustanovitve gorskega reševanja, torej 16. junija v Kranjski Gori.

Špela Ankele
 

21.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21.03.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.03.2012

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79831