Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Steber vzpenjače zrušila skrita razpoka

Večer, Maribor - Jasmina Cehnar: Delna analiza zavoda za gradbeništvo je pokazala, da naj bi bilo odkritje razpoke v njeni začetni fazi nemogoče, razen če bi se ob pregledovanju odstranile vrvi, spustile gondole in dvignil celoten steber.

Zavod za gradbeništvo (ZAG) Ljubljana je včeraj objavil še neuradne rezultate delne analize glavnih možnih vzrokov porušitve osmega stebra krožna kabinska žičnice na Pohorju.

Kot so navedli, se nesreča ni zgodila zaradi rje, ampak so tri gondole zgrmele na tla zaradi utrujenostnega pokanja pločevine na eni izmed nog stebra. Dotični steber je, kot so ugotovili v ZAG, tudi najnižji in najbolj togi izmed vseh stebrov, zato naj bi se večina obremenitev prenesla na stik z njegovim temeljem. "Zaradi nastalega loma so bile preostale pločevine na nogah stebra preobremenjene, kar je privedlo do porušitve," ugotavljajo v ZAG.

Prav tako naj bi bil, kot smo poročali že včeraj, material teh pločevin neustrezen, saj gre za večplastno pločevino, ki ni odporna na pokanje, konstrukcija stebrov izpred 52 let, ki jo je po načrtih avstrijskega podjetja Girat izdelala Metalna, pa ni prilagojena današnjim zahtevam pregledovanja, kar naj bi povečalo možnost skritih poškodb.

V igro se vrača objestnost

Analiza zavoda je še pokazala, da je bilo izvorno mesto razpoke skrito med pločevinami, razpoka pa je postopoma napredovala proti zunanji vidni površini. Odkritje razpoke v njeni začetni fazi naj bi bilo zato praktično nemogoče, razen če bi se ob pregledovanju odstranile vrvi, spustile gondole in dvignil celoten steber, kar pa je dolgotrajen, predvsem pa drag postopek. "Ob tem dogodku se je pokazalo, da vizualni pregled še ne pokaže vsega. Tukaj je šlo za skrito poškodbo, ki jo je brez demontaže nemogoče pregledati," pojasni Bojan Jarec, vodja odseka za kovinske konstrukcije in transportne naprave ZAG, ki pove, da je razpoka ostala nevidna tudi zaradi debelega nanosa barve.

Je pa razložil, da analize ne morejo pokazati, ali je bila barva nanesena na že obstoječo razpoko ali je ta nastala naknadno. "Neobičajno pa je, da se nesreča ni zgodila že pri večjih obremenitvah, saj je bilo v nedeljo na vzpenjači malo ljudi. Zato je možno, da je kabina prekomerno nihala in da je ta morda zadela v steber, kar bi povzročilo dodatno, dokončno obremenitev," Jarec znova obudi obstoj suma, da je dokončni pogrom stebra povzročil človeški faktor - objestnost. Da je to popolna izmišljotina, pa se je na teorijo ZAG odzval Aleš Virtič, eden od mladih koroških kolesarjev, ki je zgrmel z gondolo iz višine okrog 35 metrov in se pri tem na srečo le lažje poškodoval.

Na občini obljubljajo racionalnost

Če zaradi neustreznega materiala obstaja velika verjetnost skritih poškodb, se zastavlja vprašanje, kaj je s preostalimi devetimi stebri (in tudi preostalimi elementi) pohorske vzpenjače. Kot so v Športnem centru Pohorje komentirali že v ponedeljek, naj bi preostale linijske nosilce že pregledali in ugotovili, da je z njimi vse v redu, kar pa, kot komentira Jarec, gotovo ni res, saj bi jih, če bi resnično želeli ugotoviti morebitne napake, morali dvigniti.

Kako najnovejše ugotovitve komentirajo v ŠC Pohorje in kakšni so načrti z mariborsko žičnico, nam včeraj ni uspelo izvedeti, saj se je direktor vzpenjače Srečko Jesenšek odpravil na dopust, enako njihov predstavnik za stike z javnostmi Matej Obu, direktor ŠC Pohorje Drago Rataj pa izjav, kot so povedali v tajništvu, ne daje. Vsekakor bo treba najprej temeljito pregledati napravo, izdelati projekt sanacije, nato zastavljeno še izvesti ter pridobiti potrebna dovoljenja za obratovanje, razlaga Jarec, ki kot najbolj verjetno rešitev vidi zamenjavo spodnjih, kritičnih delov vseh stebrov, saj bi bilo njihovo dvigovanje in pregledovanje predrago.

Mariborski podžupan Andrej Verlič je pri o odločanju o usodi pohorske vzpenjače poleg zagotavljanja varnosti obljubil racionalnost. Na občini bodo namreč na podlagi predračunov sanacije presodili, ali je strošek upravičen. Sicer bodo preučili, kakšne so možnosti, da novo vzpenjačo zgradijo do konca tega leta, je napovedal podžupan in poudaril, da so pridobivanje gradbenega dovoljenja še pospešili.
 

Jasmina Cehnar
 

-----------------------------------------------------------
 

Rja kot povzročitelj ali posledica razpok


"Rja je lahko povzročitelj začetka razpok na stebru. Če pa je material res napačen, je lahko začel pokati prej in je rja zgolj posledica. Šele z laboratorijskimi preiskavami se bo z gotovostjo ugotovilo, ali je bil material ustrezen ali ne," pa je včeraj rezultate analiz ZAG komentiral Zlatko Bahovec, inšpektor za žičniške naprave in smučišča, ki je v nedeljo sklenil, da je za zrušen steber kriva korozija.
 

Jasmina Cehnar

 

















 

Vecer.si 23.07.2009

 Če zaradi neustreznega materiala obstaja velika verjetnost skritih poškodb, se zastavlja vprašanje, kaj je s preostalimi devetimi stebri (in tudi preostalimi elementi) pohorske vzpenjače.

(Sašo Bizjak)
Če zaradi neustreznega materiala obstaja velika verjetnost skritih poškodb, se zastavlja vprašanje, kaj je s preostalimi devetimi stebri (in tudi preostalimi elementi) pohorske vzpenjače.
Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79823