Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Štiri leta planinskega muzeja

Gorenjski Glas - Marjana Ahačič: Slovenski planinski muzej v Mojstrani je iz leta v leto bolj prepoznaven, v štirih letih delovanja ga je obiskalo že sedemdeset tisoč ljudi. Prizadevajo si za status muzeja nacionalnega pomena.

Mojstrana – Avgusta so v muzeju zaznamovali četrto obletnico delovanja. V tem času so zabeležili že okoli sedemdeset tisoč obiskovalcev iz Slovenije in tujine, kar je veliko, a kljub temu nekaj manj, kot so načrtovali. »Predvsem zato, ker smo ob odprtju muzeja pričakovali, da se bo skupaj z muzejem turistično razvijala vsa Mojstrana. Takrat je bilo videti, da gre h koncu gradnja hotela Triglav, graditi so začeli apartmaje ..., potem pa je vse skupaj zastalo in zdaj v kraju ni turističnega objekta, v katerem bi lahko prenočilo za avtobus turistov,« razloge za to, da je obisk nekaj manjši od načrtovanega, pojasnjuje vodja muzeja Miro Eržen.

Kot pravi, je bilo v muzeju in okolici vse poletje zelo živahno. »V polni meri izvajamo svojo osnovno nalogo, to so zbiranje, hranjenje in prezentacija slovenske planinske dediščine. Gradivo se v zadnjih letih zbira še intenzivneje. Celo tisti iz planinskih in alpinističnih vrst, ki so na muzeje še pred časom gledali z nezaupanjem, zdaj k nam prinašajo dragocene predmete in dokumente.«

Za obiskovalce so pripravili tudi različne dodatne razstave in predvsem za najmlajše pester program počitniških delavnic, ob tem pa skrbijo tudi za posredovanje informacij o Triglavskem narodnem parku ter turistično promocijo občine Kranjska Gora in podporo delovanju Planinske zveze Slovenije.

Planinski muzej deluje pod okriljem Gornjesavskega muzeja Jesenice, a so prizadevanja, da bi postal muzej nacionalnega pomena, stara že vsaj toliko kot muzej sam. »Takšen status si zaslužimo predvsem zaradi pomena, ki ga ima planinstvo v Sloveniji. Zanj si prizadevamo že od odprtja muzeja, pa takrat ideja ni bila deležna podpore. Kot da so vsi čakali, da bi videli, ali bo muzej zaživel in upravičili svojo vlogo,« je povedal Eržen. Kot je pojasnil, se že nekaj časa dogovarjajo, da bi Planinski muzej že z januarjem prihodnje leto postal del Narodnega muzeja Slovenije. »Ne delamo si utvar, da bomo v časih, ko je država v velikih finančnih škripcih, prišli do občutnega povečanja sredstev za delovanje muzeja, a v okviru Narodnega muzeja Slovenije bi vendarle lahko prišli na še višjo raven dela. Računamo predvsem na sinergijo v strokovnem smislu ter na to, da bi nam novi status lahko odpiral vrata za sodelovanje na evropskih razpisih in pomagal pri vključevanju v širši evropski prostor v sodelovanju z drugimi alpskimi muzeji,« je optimističen Eržen.

Marjana Ahačič

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79832