Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Strokovno informativni posvet

o poškodovani planinski postojanki Planinsko društvo Gorje na Doliču, ki je bil v torek, 16. junija 2009, ob 11.30 na MOP – ARSO / Dodali smo dokončen zapis posveta, ki smo ga dobili danes iz pisarne PZS

Iz pisarne PZS smo dobili dokončen zapis posveta (povezava za prenos dokumenta v PDF je na desni strani), dopolnjen s pripombami članov posveta. Opažene spremembe smo v objavi označili.


Posveta na Ministrstvu za okolje in prostor – Agencije RS za okolje (ARSO) so se udeležili: mag. Tomaž Pogačar namestnik generalnega direktorja, Gregor Sluga vodja sektorja za prizemno meteorološko mrežo, Danilo Škerbinek član predsedstva IKAR- Mednarodno združenje za gorsko reševanje, dr. Jože Duhovnik, dekan Fakultete za strojništvo Univerze v Ljubljani, Martin Šolar Triglavski narodni park, Marko Podrekar ministrstvo za gospodarstvo, Peter Torkar župan občine Gorje, Marica Okršlar Planinsko društvo Gorje, Franc Benedik predsednik Meddruštvenih odborov PD Gorenjske in mag. Franc Ekar predsednik Planinske zveze Slovenije, ki je bil tudi pobudnik sklica. Svojo odsotnost je v imenu URSZR opravičil G. Turnšek. Na posvet je bil vabljen tudi predstavnik občine Bovec

Planinsko postojanko na Doliču, ki stoji na sedlu med Šmarjetno goro in Kanjavcem, ki je v lasti in upravljanju Planinskega društva Gorje so zimske razmere letošnje zime popolnoma uničile. Domnevni vzroki so izjemno velike snežne padavine, močni vetrovi ter s tem snežni nanosi, zapolnjena korita plazov. Ta triglavska, planinska postojanka imenovana Tržaška koča na Doliču na nadmorski višini 2151 m je bila 19. avgusta 1973 v celoti posodobljena in razširjena z dokaj velikim prizidkom. Prvo kočo /leseno/ na neposredni bližini so postavili italijanski planinci CAI 14. septembra leta 1930. Takoj po drugi svetovno vojni, 15. avgusta 1948, pa je bila ta postojanka obnovljena in odprta za planinske namene. Ta dela so uredili Planinsko društvo Gorje, ki je objekt tudi prevzelo skupaj s Slovenskim planinskim društvom. V letu 1950/1951 so velike količine snega leseni objekt povsem uničile. Pri obnovi objekta so izbrali v letih 1952 nekoliko višjo lokacijo in 26. julija 1953 odprli na novo prestavljeno postojanko. Imenovali so jo Tržaška koča na Doliču, ki stoji na planinsko aktualnem križišču planinski poti za Triglav, Prehodavce, Planiko, Zaplano, Hribarice, Velo Polje. Ta lokacija je tudi izjemnega pomena za visokogorski turizem saj se iz doline Trente v poletni sezoni do nje povzpne preko 30.000 obiskovalcev. Med obiskovalci je vse več ljudi iz tujine. Območje je še iz časa iz prve svetovne vojne tudi zgodovinsko zanimivo, pa tudi obdobje Rapalske meje, ki je potekala prav preko teh področij.

Sklepi, ugotovitve in zaključki:

  1. Ugotavlja se, da je ta naravna nesreča popolnoma uničila planinko postojanko v vrednosti najmanj 2 MIO EUR.

  2. Zaradi »občutljivega« in gorsko varovanega področja narodnega parka bi morala obnova potekati na kar najbolj obstoječi lokaciji in zemljišču v lasti Planinskega društva Gorje. Spremembe lokacije in pridobivanje za to potrebnih soglasij bi se časovno oddaljile za najmanj pet let.

  3. Triglavski narodni park bi se načeloma strinjal za to obnovo, čeprav so bile tudi že prisotne pobude, da se postojanka »Dolič« ne obnavlja ali še manj postavlja nova. Tudi stališča Triglavskega narodnega parka in Planinske zveze Slovenije so poenotena, da se v »narodnem parku« ne gradi ali razširja več novih planinskih postojank, kakor tudi ne gradi v novih planinskih poti.

  4. Agencija Republike Slovenije za okolje da pobudo na Ministrstvo za okolje in prostor za popolnitev obstoječe Komisije za snežne plazove, saj je nekaj članov omenjene komisije v času od njene ustanovitve preminulo. ARSO predlaga v imenovanje ustrezno usposobljene uslužbence ARSO.

  5. S pobudo, da bi se kot nadomestni objekt za planinsko postojanko »Dolič« obnovila kasarna »Morbenia« se udeleženci tega posveta iz več utemeljenih vzrokov ne strinjajo.

  6. Planinskemu društvu Gorje se predlaga, da se kar najhitreje, skupaj z občino Gorje, pripravi informatika o lastnini in zemljiško - knjižnem razpolagalnem stanju zemljišča.

  7. Planinsko društvo Gorje v največji možni meri zbere vse možne, tudi najstarejše podatke o stanju plazov, vključno z zadnjim, ki je povzročil uničenje »Doliča«. Nadalje poišče izdelovalca idejno projektne zasnove, s katerim bi pripravili predloge in osnove za sanacijo objekta, predlagal varno lokacijo, oziroma predloge zavarovanja obstoječe lokacije pred snežnimi vplivi, njihovo težo, plazenji. Pripraviti se mora tudi aproksimativna ocena vrednosti obnove. Želeno je tudi, da se pripravi predlog terminskega plana aktivnosti za sanacijo, rekonstrukcijo in obnovo »Doliča«.

  8. Investitor PD Gorje pri pripravi idejnega načrta nadomestne gradnje pridobi strokovno mnenje Komisije za snežne plazove pri Ministrstvu za okolje in prostor.

  9. Izgradnja obnove planinske postojanke »Dolič« mora upoštevati načela, da je projekt prijazen okolju, da v kar največji meri upošteva ekološka in funkcijska načela »današnjih« planinskih koč, uporabo sodobnih materialov, tehnologije.

10. Pričakovani viri finansiranja: Zavarovalnica, Ministrstvo za šolstvo in šport, Ministrstvo za gospodarstvo, Fundacija športnih organizacij, Evropski socialni skladi, sredstva za »Razvoj podeželja«, Solidarnostne denarne društvene nabiralne aktivnosti za pomoč pri obnovi planinske postojanke na Doliču. Za podporo pa se zaprosi tudi sosednje države in evropske alpske planinske zveze, združenja ...

11. Triglavski narodni park, Planinska zveza Slovenije, Ministrstvo za okolje in prostor - ARSO in Fakulteta za strojništvo naj proučijo pobudo za uvedbo sodobnega energetskega vira v gorskem svetu, prijaznem za namene planinskih postojank in predlog najoptimalnejših transportnih ter logističnih sistemov za namene oskrbovanja ter gospodarjenja visokogorskih planinskih postojank.

12. V sredstvih javnega obveščanja in na Doliču samem naj se namestijo opozorila, da naj obiskovalci iz porušenega objekta ne odnašajo predmetov.

13. Vlado RS se zaprosi za odobritev brezplačnih helikopterskih prevozov za namene odstranitve ruševin uničene koče, za pripravo sanacijske projektne dokumentacije.


Zapisal:
mag. Franci Ekar,
predsednik PZS
 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Strokovno informativni posvet "

Igor Zlodej,

Ne vem sicer kakšno težo ima število obiskovalcev iz smeri Trente, vsekakor pa bi podvomil v številko 30.000. V prvem delu se ob koncu sestavka navaja, da je območje tudi zgodovinsko zanimivo še iz časov I. svetovne vojne. Žal se s temi ugotovitvami ne morem strinjati, ker je bilo to območje povsem izvzeto iz vojnih spopadov, frontna linija je potekala pri Bovcu. Res je le to, da se je oskrba fronte s strani avstro-ogrske vršila tudi preko Vršiča, ampak Dolič s tem ni imel nič. Še bolj žalostna zgodba je Rapalska meja, ki je grobo razdelila skrajni severni konec Primorske, sicer pa obiskovalci nimajo pojma kaj pomenijo še tisti redki mejni kamni, ki ponekod še stojijo. Edina dobra stvar tega obdobja so poti-mulatiere, ki so bile takrat narejene, pa še Žakelj ima korist od tega, ker je dobil bunker v katerem si je uredil domovanje brezplačno.

Gradnja koče na isti lokaciji bi pomenila, da bo že ob naslednji takšni zimi kot je bila letošnja spet porušena. Možni so sicer varovalni ukrepi-prepreke pred plazovi s katerimi bi prepredli dobršen del severnega pobočja Kanjavca. Takšne rešitve že dolga leta poznajo na ogroženih območjih v Alpah, se bo s takimi rešitvami strinjal tudi TNP!

Sicer pa kot mi je znano si je na prošnjo PD Gorje zadevo ogledal tudi ugleden strokovnjak za snežne plazove z inštituta Antona Melika. Mogoče pa bo svoje strokovne ugotovitve predstavil tudi širši javnosti, da bomo imeli boljši vpogled na stanje tam gori. Me pa čudi, da ni bil povabljen na omenjeni strokovni posvet, manjkala je tudi ekipa, ki je bila na prvih ogledih in je že določila novo lokacijo koče.

Kot sem videl pred dnevi, ko sem šel tam mimo je bil del nekdanje koče, ki se ni porušil postavljen-poravnan nazaj in pritrjen z jeklenicami. Verjetno bo služil začasnemu zatočišču delacem, ki bodo odpravljali sanacijska dela. Mogoče je tukaj na mestu predlog, da se sanacije loti ekipa, ki je bila lani na Korziki ob pomoči države seveda in še kakšnega prostovljca. Prepričan sem, da bi bilo delo opravljeno v zelo kratkem času.

Odnašati karkoli z objekta pa je seveda povsem nesprejemljivo in je to opozorilu še kako na mestu, le veter se za to ne zmeni in stvari že raznaša naokoli.


Filip Vidmar,

Citiram:

" 1. Ugotavlja se, da je ta naravna nesreča popolnoma uničila planinke postojanke v vrednosti najmanj 2 MIO EUR.

2. Zaradi »občutljivega« in gorsko varovanega področja narodnega parka bi morala obnova potekati na kar najbolj obstoječi lokaciji in zemljišču v lasti Planinskega društva Gorje. Spremembe lokacije in pridobivanje za to potrebnih soglasij bi se časovno oddaljile za najmanj pet let."

Konec navedka, komentar:

Točke 1 ni vredno komentirati, je pač v popolnoma nepismenem stilu (kot tudi cel zapisnik), ki ga bi znal izboljšati marsikak planinec, čeprav ni magister. Nevredno PZS.

"Kar najbolj obstoječa lokacija", tu predlagam vsaj dve možnosti razmišljanja:

- da se ne glede na predvideno trajanje pridobivanja dovoljenj razmisli o ustreznejši lokaciji, če ta v soseščini obstaja, sicer bomo čez čas na istem.

- da se koča obnovi na istem mestu, ob ustreznih varovalnih ukrepih;

In seveda, da se obstoječe stanje čimprej sanira. Ostalih točk ne bom komentiral, ker mi kljub mrzlemu vremenu lahko zavre (ARSO predlaga v imenovanje ustrezno usposobljene uslužbence ARSO).

.

.

.

.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79834