Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Teden voda

SiOL.net - Segrevanje ozračja ogroža vodne vire v Himalaji

Stockholm: Klimatske spremembe resno ogrožajo vodne vire v Himalaji, so na srečanju v Stockholmu v okviru mednarodnega tedna vode ugotovili strokovnjaki.

Visokogorsko območje Himalaje, ki z vodo zalaga približno 1,3 milijarde ljudi v regiji, je v zadnjih letih najbolj prizadelo taljenje ledenikov in spektakularne vremenske spremembe. "Himalajski ledeniki se talijo najhitreje od vseh ledenikov po svetu. Letno se ledeniki skrčijo v povprečju za 70 metrov," ugotavljajo strokovnjaki.

Otežene študije

Ob vremenskih spremembah se Himalaja sooča tudi z visoko nadmorsko višino, oddaljenostjo in slabimi odnosi med državami v regiji, kar otežuje študije držav s tega območja, prek katerih bi se lahko dokopali do trajnejše okoljske rešitve.

Za 0,3 stopinje Celzija višja temperatura v desetih letih

Da Himalajo resno ogrožajo klimatske spremembe, priča tudi podatek o višjih temperaturah. Tako se je temperatura na tibetanski planoti v zadnjih desetih letih povečala za 0,3 stopinje Celzija, kar je dvakrat več od svetovnega povprečja.

Natančne zaloge vode v Himalaji niso znane

Točen podatek o zalogah vode v Himalaji sicer ni znan, toda učinek klimatskih sprememb je viden predvsem na območju, kjer ledeniki in sneg predstavljajo 50 odstotkov vode in oskrbujejo devet največjih azijskih rek. Sicer pa strokovnjaki tudi ugotavljajo, da je na himalajskem območju vse več dežja v času deževne dobe, v času sušne dobe pa je dežja še manj kot sicer.

Himalaja, imenovana tudi streha sveta, se razprostira na Kitajskem, v Indiji, Nepalu, Pakistanu, Mjanmaru, Butanu in Afganistanu.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79797