Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Troje pisem PD Grosuplje

Problematika je reševanje in njega plačevanje – Odgovorov pa ni...

Troje pisem PD Grosuplje

Problematika: reševanje in njega plačevanje – Odgovorov niso dobili še od nikogar!?


Z zanimanjem spremljam prispevke na temo reševanja. Kmalu po objavi članka z novinarske konference predsednika PZS sem tudi sam napisal sporočilo in ga namesto odmeva na prispevek poslal direktno predsedniku. Posebno pismo sem poslal tudi na GRS in na UO PZS.
Glede na to, da od nikogar ni bilo odziva, niti ni odziva na številne prispevke, ki ste jih objavili, bi rad javnost seznanil z mojimi pogledi, ki jih podpirajo tudi člani Planinskega društva Grosuplje.
Mogoče se bodo potem le odzvali odgovorni in članstvu pojasnili, kako si zamišljajo razrešiti problematiko reševanja v gorah.

Franc Štibernik,
predsednik PD Grosuplje


E-sporočilo: 25. oktobra 2005

Predsedniku PZS!


Na spletnih straneh spremljam odzive na vašo novinarsko konferenco. Zopet ste odprli temo o GRS , reševanju in plačevanju stroškov.

Na to temo sem se že pred časom oglasil, takrat sem tudi zadolženemu za sklepanje pogodbe o zavarovanju, povedal kaj si mislim o takšnem sklepanju pogodbe in določanju pogojev.
Iz do sedaj prebranega(predsedniki društev nismo vredni, da bi bili o pogojih zavarovanja predhodno seznanjeni) je razvidno, da ste si posamezniki zopet vzeli pravico, da odločate za večino in z zavarovalnico sklepate ničvredno pogodbo, člane pa opozarjate da se morajo za primere reševanja v gorah sami zavarovati. Še več, s svojimi izjavami direktno škodujete članstvu, saj državne organe posredno pozivate, da naj zaračunavajo reševanje.

Pozivam vas, da kot predsednik PZS poskrbite, da bodo člani zavarovani za vse primere, ki so bili izpostavljeni v zadnjih dveh letih. Če tega niste sposobni zagotoviti, bomo društva prisiljena odkloniti tisti del članarine, ki se nanaša na zavarovanje in sami poiskati ustrezno zavarovalnico, ki bo to rada storila.
Pa še nekaj je pri tem važno. Ob grožnjah, da bo potrebno plačevati reševanja, se postavlja tudi vprašanje o prostovoljnosti GRS.

Če razmišljate o tem da bomo morali obiskovalci plačevati reševanje, če se ne bomo zavarovali, potem morate izstočasno pričeti tudi zaračunavati storitve GRS . Tisti ki bo moral plačevati reševanja, bo verjetno odločal tudi o tem koliko reševalcev potrebuje. Bon za 6.000.000 SIT menda ni plačilo za prostovoljno delo reševalcev, ki znižujejo stroške zavarovalnici.
Kaj pa preventivno delo v društvih, delo prostovoljnih vodnikov…? Preveč dilem za tako neurejeno področje obveznega zdravstvenega zavarovanja, drugih zavarovanj itd. Prenehajte ministrstvom posredno predlagati kako naj vaše članstvo čimbolj kaznuje, ker rado hodi v gore in se posvetite predvsem zaščiti članstva.
Zakaj obsojati obiskovalca gora, ki v strahu za svoje življenje pokliče na 112 in zakaj odobravati, da je prav, da ta svoj strah bogato poplača.

Kakšna pa je razlika med strahom navadnega državljana, ki pri zdravniku zahteva različne in neprimerno dražje preiskave, ki se na koncu pokažejo za nepotrebne in strahom plezalcev v Špiku? Samo ta, da je strah prvega brezplačen, za drugega pa lastna organizacija zahteva, da ga plača (se opravičujem če sem napačno razumel in si vseeno prizadevate, da tudi plezalci ne bi plačali).

Svojo aktivnost usmerite v borbo za enake pravice vseh državljanov tako na področju reševanja, preventive, zdravljenja. Z analizami dokažite, da člani PZS zmanjšujemo stroške zdravljenja in da pomenijo stroški reševanj, tudi če bi ovrednotili vse delo GRS, le neznaten del stroškov vseh ostalih reševanj reševalcev, gasilcev.itd.
Z zavarovalnico dosežite takšno raven zavarovanj, ki bo primerljiva z ugodnostmi članov planinskih organizacij v sosednjih državah
Predvsem pa člane obveščajte kaj kuhate, da bomo vedeli ali imamo dobre kuharje, ali pa jih bo potrebno zamenjati.

Pa brez zamere. To sem vam napisal namesto diskusije na spletni strani gore-ljudje.net.

Rad bi da bi obiskovalcem gora ponudili takšne aktivnosti in ugodnosti, ki bodo prispevale, da bodo obiskovalci gora začutili, da je dobro biti član PZS.
Ali pa vam je morda vseeno če bodo naše tradicionalne aktivnosti vodenja po gorah prevzela razna turistična in športna društva, ki tudi poskrbijo za zavarovanje svojih članov, kot se to že dogaja? Meni, ki sem član PZS že 45 let ni vseeno!

Lep pozdrav
Franc Štibernik
predsednik PD Grosuplje


E-sporočilo GRS Slovenije


Pozdravljeni!
Glede na zadnje dogajanje v zvezi z reševanjem v Špiku, ko sta rešena dobila račune za helikoptersko reševanje vam pošiljam moj pogled na to zadevo.

S plačilom obveznega zdravstvenega zavarovanja smo vsi zavarovani tudi za primere reševanj.
Plačnik stroškov reševanj je torej tisti, ki pobira denar. Po informacijah, ki sem jih dobil, zdravstvena skupnost tudi dejansko plačuje stroške reševanja ponesrečenih, ki dobijo tudi zdravniško oskrbo, ne plačuje pa stroškov reševanj nepoškodovanim.
Po tej logiki bi morali tudi gorski reševalci izstavljati račune zavarovalnici za vsa reševanja. Če bi to počeli, osnovo pa imate v zakonodaji, potem bi morali ukrepati tudi takrat, ko plačnik oceni da vaše posredovanje ni bilo potrebno in zahtevati plačilo stroškov reševanja, ker ste preprečili poškodbe ali mogoče celo smrt in zdravstveni skupnosti prihranili veliko več kot pa stane reševanje. Ali nimate v svojih vrstah tudi zdravnikov, ki lahko ocenijo ali je reševanje potrebno ali ne. Ko enkrat sprejmete sklep o reševanju mora biti vsem jasno kdo bo pokril stroške. Vsekakor pa dokler naša zakonodaja še predpisuje obvezno zdravstveno zavarovanje to ne more biti rešeni. Strinjam pa se z vami, da moramo člane vzgajati da bo takšnih primerov čim manj. Če boste reševalci ocenili, da vas je poklical "mobi plezalec", ki se mu ne ljubi več plezati boste takšno reševanje lahko tudi odklonili, seveda pa s tem prevzeli tudi vso odgovornost, če se bo tistemu, ki je poklical, potem tudi res kaj zgodilo. Pred tem pa bi morali z zakonom opredeliti katere dejavnosti državljani počnemo na svoj riziko, ne pa da postajajo "zakon" reševalci po svoji presoji.

Naša družba se je spremenila in vse gleda samo skozi denar. Člani GRS se temu ne boste mogli izogniti, le da boste morali postati zagovornik članov planinske organizacije, kateri tudi sami pripadate in zagovarjati načelo, da imamo tudi tisti, ki zahajamo v gore, pravico do reševanja tako kot to velja za vse ki se ponesrečijo v drugih delih naše domovine. GRS se bo morala temu prilagoditi in počasi bomo morali prenehati govoriti da GRS rešuje prostovoljno in brezplačno. Za vse bo potrebno izstavljati račune. Vprašanje je samo komu. Če skupaj z PSZ ne bomo dosegli izenačitve pravice do zavarovanja, bomo morali za preostale rizike, poiskati ustrezno zavarovalnico pri kateri bomo lahko zavarovani vsi člani in ki bo potem pokrila vaše račune.

Pred časom sem že kritiziral izjave reševalcev, ki po svojih kriterijih ocenjujejo in predlagajo koga ožigosati, da je sam kriv za situacijo, ko je potrebno reševati in naj zato plača stroške reševanja. Nisem še slišal, da bi reševalci na cesti predlagali voznika, ki je po svoji krivdi zapeljal s ceste, da naj sam plača stroške reševanja. Reševalci poskrbijo za zaščito življenj in se z drugim ne ukvarjajo. Naši lastni reševalci pa bi bili radi tudi razsodniki za člane svoje krovne organizacije.

Seveda pa moje razmišljanje skriva še eno past. Tisti ki bo plačeval reševanje bo hotel imeti tudi možnost vpliva na organiziranost in število potrebnih reševalcev. Pa smo spet pri temi organiziranosti GRS.
Potrebno bo stopiti skupaj in stvari doreči v korist obiskovalcev naših gora.
Lep pozdrav.

Franc Štibernik
predsednik PD Grosuplje


P.s.: Prilagam še pismo, ki sem ga poslal na UO PZS

Planinsko društvo Grosuplje, Adamičeva 29, 1290 Grosuplje

Planinska zveza Slovenije
Dvoržakova 9
1000 Ljubljana

Zadeva: Vprašanja UO PZS

Na seji UO društva , ki smo jo imeli dne 07.11.2005 smo pregledali delovanje društva v letu 2005 in se dogovarjali o planu dela za leto 2006.

Ko smo obravnavali predlog aktivnosti za leto 2006 in se pogovarjali kako še več ljubiteljev gora pritegniti v našo sredino, je beseda nanesla tudi na različna pisanja v medijih in izjavah odgovornih predstavnikov PZS in GRS, ki nam dopovedujejo, da se moramo člani PZS še posebej zavarovati za primer reševanja v naših gorah.

Člani UO so v razpravi podprli moja razmišljanja, ki sem jih po elektronski pošti dne 25.10.2005 poslal na PZS s pripisom za predsednika. Glede na to, da na mojo pošto (čeprav sem se podpisal kot predsednik PD Grosuplje) ni bilo nobenega komentarja, vas v imenu UO društva prosim za naslednja pojasnila:

  1. V letu 2005 smo morali člani nakazovati na PZS kar velik znesek za zavarovanje, na katerega pa nismo imeli vpliva. Članstvu nihče ni pojasnil zakaj je iz zavarovanja izrecno črtano zavarovanje reševanje v naših gorah. O tej problematiki UO ni povprašal društev kakšno je njihovo mnenje ampak je očitno tudi letos sklenil enako pogodbo in zato predsednik na tiskovnih konferencah že opozarja, da se moramo člani za te primere posebej zavarovati.
    Statut PZS v svojem 2. členu govori da PZS usmerja, usklajuje in pospešuje reševanje ponesrečenih in iskanje pogrešanih v gorah. Za izvajanje teh aktivnosti imamo tudi prostovoljno GRS. Zakaj se sedaj tako vztrajno ponavljajo zahteve, da bo potrebno reševanje plačevati. Kaj je planinska zveza do sedaj naredila za zaščito svojega članstva, v primerih, ko rešeni dobi račun za reševanje samo zato, ker se je pravočasno odločil za klic na pomoč in s tem prihranil veliko sredstev za morebitno zdravljenje.
  2. Državljani Slovenije bi morali imeti zagotovljene enake pravice in dolžnosti.
    V primeru reševanj v gorah so nam te pravice kršene. Ali ste na to že opozorili našo zakonodajno oblast in kakšen je bil odgovor. Komu pomaga naša GRS, državnim službam članom, zavarovalnici? Kdo bi moral poskrbeti za reševanje v gorah če ne bi imeli GRS?
  3. Zakaj PZS , če si je že vzela pravico, da to počne v imenu članov; ne zavaruje vseh rizikov reševanj v naših gorah za svoje člane oziroma zakaj o tem ne povpraša društev. Če ocenjujete, da ima država do obiskovalcev gora negativen odnos, ki se odraža tudi v pisanju računov rešenim, bi to morali storiti in to članstvu predstaviti kot prednost članov PZS .Če tega ne bo storila PZS bomo morali zavarovanje črtati iz članarine in sami poskrbeti za ugodno zavarovanje svojih članov. Zavarovalnic, ki bi to rade storile je kar nekaj.
  4. Upam, da bo UO PZZ uresničeval določila 2. člena statuta tudi tako, da bo dajal pobude za spremembo zakonodaje in da bo aktivnosti vodila tako, da bomo v društva lahko pridobili čim več novih članov, ne da bi za to morali dajati velike zneske zavarovalnicam, čeprav je iz izjav predsednika moč razbrati, da je kar zadovoljen z upadanjem članstva.
  5. Člani že kar nekaj časa pričakujemo, da se bo poslovanje in informiranje o delu PZS in društev v večji meri naslonilo na možnosti, ki jih daje internet. Kot mnogi tudi sam ugotavljam da spletna stran PZS ne daje dovolj informacij, predvsem pa ne nudi možnosti, da bi tudi društva lahko direktno objavljala svoje prispevke.
    Mislim da si delamo veliko škodo, ker tega medija (kot tudi elektronske pošte) ne znamo bolje izkoristiti. Poglejte malo druge strani, ki obravnavajo planinsko tematiko in se kaj naučite in predvsem storite kaj, da bomo tudi preko tega medija na enostaven način uresničevali določila 3. člena statuta.
Opravičujem se če sem kak stavek napisal preveč robato. Vse je mišljeno dobronamerno in v korist namenom in nalogam organizacije, ki ji pripadam.

Grosuplje, 8.11.2005 Predsednik PD Grosuplje

Franc Štibernik
predsednik PD Grosuplje

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

4 komentarjev na članku "Troje pisem PD Grosuplje"

Igor Pavlič,

Meni pri stroških režševanja v gorah marsikaj ni jasno, verjetno pa nisem edini. V dolinah plačamo obisk zdravnika na domu (participacija), njegov "obisk" npr. v steni pa je brezplačen, ker je član GRS, njene usluge pa so za pruzatete brezplačne. Zatakne se pri helikopterskih prevozih, ki so zaenkrat edini problem, enim pošiljajo račune, drugim pa ne, skratka je očitno, da policija in vojska nimata preciziranega, kao in komu fakturirati transport, delajo "po domače". Naj enkrat črno na belem pokažejo pravilnik, da bomo vedeli.kaj vse tvegamo, ko pokličemo na 112, vsaj Slovenci, za tujce itak ne pričakujem ničesar uporabnega, če še do vremenske napoevdi v tujih jezikih ne moremo priti. Prevajalce plačujemo le za Bruselj in Strassbourg, kjer prevedejo po nekja tisoč strani "megle" na mesec. Pri vseh donacijah in prispevkih, ki jih prejme GRS ne bi bilo napak, če bi se kak SIT našel za prevajanje vremenske napovedi za gosrki svet, iz proračuna oziroma od Ministrstva za okolje in prostor ("Agencija za vreme") in velespoštovanega gospoda dr. Janeza Podobnika verjetno ni pričakovati, da bi odobrili sredstva za ta "projekt", še manj od Turistične zveze. Na tem v sezoni dela le Radio Slovenija /"Tempo vacanze", "Wetter Bericht".../. Še naši zahodni sosedje imajo na internetu gorsko vremensko napoved za SV del svoje države tudi v slovenščini (http://151.8.71.18/~www/SI/HOME/home.html ). Že vedo, da ena reševalna akcija manj zaradi upoštevanja napovedi tudi finančno odtehta stroške prevajanja. Večina planincev ne hodi na seminarje o preventivi in varnosti, vremenski podatki jih pa mogoče le zanimajo.

Vsa preventiva se ustavi pri profili podplatov in psihofizični pripravi, planinci (tuji), naj pa še vedno opazujejo, če se zbirajo muhe, kakšna je večerna in jutranja zarja ter dvigajo oslinjen prst v nebo!.

Pavle


Igor Pavlič,

Grafična oblika je sicer čisto v redu, žal pa iz nje dinamika sprememb ni najbolj razvidnana pa tudi po radijskih valovih se ne širi najbolje. Kar se tiče prevodov, so pa zelo enostavni, kot za ceste, tipski, s 500 besedami se vse pove, ni treba biti kak poseben ekspert za prevajanje, standardno to prevajajo že računalniki, kot npr. na nekaterih spletnih straneh, kjer dobimo napoved v slovenščini tudi za npr. Egipt ali Novo Kaledonijo.

Žal turisti med dopusti običajno ne obiskujejo cyber kavarn ali hotelov in nimajo dostopa do interneta, radio pa še kar poslušajo, tudi MOBITEL/SIMOBIL/DEBI(TE)L/VEGA bi lahko delali na tem s svojimi portali in namesto izpisov a la "Področje Pokluka" bi se izpisovala napoved vremena, jezik bi si pa nastavil uporabnik sam. Očitno je ta projekt popolnoma nezanimiv, izveš lahko pa vse o tem, kje se tisti hip giba Maradona ali Schumaher ter kakšen je rezultat tekme Nafta:Živila..

Pavle


Boštjan Virc,

Probelm prevoda vremenske napovedi za hribe se povsem enostavno reši grafično, podobno kot je to že narejeno pri Dnevniku TV Slovenija... višinski profil, nulta izoterma, sončki, snegci, temperature... in ne preveč megle v vseh obzirih.

Ko bo pa še web kamera Kredarica, Rudno polje, Vogel in še kje na enem mestu, bo pa to še lepše.

To so tipske rešitve, ki jih lahko zasledim pri web napovedih tudi v jezikih, ki jih ne razumem.


Franc Štibernik,

Vsem , ki ste prebrali pisma, bi rad sporočil, da sta mi predsednik PZS in tajnik GRS poslala sporočilo iz katerihih je razvidno da se organi PZS trudijo v sodelovanju z državnimi organi zadevo ustrezno reševati zato so jim vse pripombe in predlogi dobrodošli.

Z našim komentiranjem bomo dokazovali, da nam ni vseeno kakšne predstavnike imamo v državnem zboru. Zakonodajo sprejemajo poslanci, zato je potrebno poslance, ki jih poznamo opozrjati na zadeve, ki jih je potrebno izboljšati in urediti .

Upam , da te strani čitajo tudi poslanci in tisti, ki so odgovorni za urejanje posameznih zadev. Morda bi bilo dobro če bi predloge ki se pojavljajo na teh straneh , posredovali tudi tistim ki se jih zadeva tiče. Takšni predlogi so naprimer tudi razmišljanja o objavi vremenskih napovedi.

Upam, da bodo rezultati naših prizadevanj kmalu vidni tudi v praksi.

Franc!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79636