Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Umrl je Miran Bogataj

24 ur.com: ... nekdanji poveljnik Civilne zaščite, ki je vodil reševanja ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji - od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom. Med osamosvojitvijo pa se je pogajal o umiku Jugoslovanske armade iz Slovenije.
URSZR - MIRANU BOGATAJU V SPOMIN

Pozno popoldne je v 65-tem letu starosti umrl Miran Bogataj, nekdanji poveljnik civilne zaščite. Vodil je reševanje ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji: od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom.

Zaradi velikega strokovnega prispevka k razvoju na področjih obrambe in varstva pred naravnimi nesrečami je Bogataj junija iz rok predsednika Danila Türka prejel tudi zlati red za zasluge.
»S svojimi strokovnimi znanji je organizacijsko in vsebinsko pomembno sooblikoval vzpostavitev obeh sistemov, ki jima je naložena skrb za varnost državljanov in države," so takrat v kabinetu predsednika zapisali v obrazložitvi.
Poleg tega je bil Bogataj med osamosvojitvijo Slovenije leta 1991 član republiške koordinacije, ki je usklajevala proces obrambe samostojne države. Nato pa je po koncu desetdnevne vojne od julija do oktobra 1991 vodil skupino, ki se je pogajala o umiku Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije in s tem na miren način zagotovila prevzem popolne suverenosti nad celotnim ozemljem.


MIRANU BOGATAJU V SPOMIN (28.12.2012)

URSZR: V 65. letu starosti je umrl naš dolgoletni poveljnik Civilne zaščite Miran Bogataj. Njegova nenadna smrt je presunila ljudi v sistemu zaščite in reševanja, ki so z njim gradili ta sistem ter ob njem desetletja reševali in pomagali ljudem ob naravnih in drugih nesrečah. Miranu Bogataju je bilo dano le nekaj mesecev uživati zasluženi pokoj, vso poklicno pot pa je opravljal delo, ki ga je imel rad in v katerem je užival

Miran Bogataj se je vse svoje življenje ukvarjal z obrambnim sistemom, pred vsem pa s sistemom varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Na funkcijo poveljnika Civilne zaščite je bil imenovan maja 1986. leta in opravljal jo je 26 let. Veliko je storil za to, da imamo sistem zaščite in reševanja, ki učinkovito deluje ob vsakodnevnih nesrečah in tudi ob večjih naravnih ujmah.

Miran Bogataj se je pred več kot 40 leti zaposlil kot pravnik na Republiškem sekretariatu za ljudsko obrambo, bil potem svetovalec vlade, namestnik ministra za obrambo, pa državni sekretar in višji sekretar na Ministrstvu za obrambo. Bil je odličen poznavalec in oblikovalec obrambnega sistema ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Med osamosvojitvijo Slovenije leta 1991 je bil član republiške koordinacije, ki je usklajevala osamosvajanje Slovenije. Po desetdnevni vojni, od julija do oktobra 1991, je vodil pogajalsko skupino o umiku JLA iz Republike Slovenije. Bil je eden ključnih ljudi, ki je zagotovila dokončni prevzem suverenosti nad celotnim ozemljem države.

Za svoje predano poklicno delo je dobil veliko priznanj, letos pa mu je predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk podelil tudi najvišje državno odlikovanje - zlati red za zasluge. Prejel ga je za dolgoletno strokovno delo na področju oblikovanja obrambnega sistema in še posebej sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, za srčno osebno angažiranje ob osamosvajanju države in požrtvovalno vodenje reševanja ob vseh večjih naravnih nesrečah.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79780