Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Alpah

TNP: ... energija in narava v ravnovesju - Alpe ponujajo velik potencial za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov,

... kar pa hkrati povečuje pritisk na naravo.
Partnerji v mednarodnem projektu Recharge.green so iskali načine za zagotovitev ravnovesja med obema vidikoma. Rezultate so predstavili na zaključni konferenci v Sonthofnu v Nemčiji. Različni scenariji izrabe obnovljivih virov energije v celotnih Alpah in na izbranih pilotnih območjih ter ekosistemske storitve pilotnih območij so predstavljeni v sistemu za podpodo pri odločanju. S spreminjanjem nastavitev si lahko ogledate različne scenarije izrabe obnovljivih virov energije.

Na zaključni konferenci v Sonthofnu so sodelovali tudi slovenski predstavniki projekta iz Triglavskega narodnega parka, Zavoda za gozdove Slovenije, Oddelka za gozdarstvo in obnovljive vire Univerze v Ljubljani in Kmetijskega inštituta Slovenije z dvema predstavitvama in plakatoma

o projektnih aktivnostih in poletni šoli na Pokljuki.

Triglavski narodni park je v projektu pilotno območje za raziskovanje potencialov izrabe lesne biomase kot obnovljivega vira energije. Gozdarji so izdelali različne scenarije izrabe biomase in ovrednotili ekosistemske storitve gozda, biologi so raziskovali vrste, ki so bioindikatorji kvalitete gozda in tal (strige, mokrice, hrošče, glive in izbrane vrste ptic), pedologi pa so raziskovali tla. Pridobljeni podatki so podlaga za razpravo o izrabi lesne biomase na območju Triglavskega narodnega parka in bodo v pomoč pri oblikovanju uravnotežene odločitve.

V sklopu projekta in zaključne konference je izšel tudi stalni koledar z informacijami o obnovljivih virih energije in projektu. Nekaj izvodov je na voljo na sedežu Triglavskega narodnega parka.

V okviru projekta je bila tudi mednarodna delavnica na temo tla, raba prostora in biodiverziteta (12. junija 2015 v Hotelu Jelka na Pokljuki). Strokovnjaki so razpravljali o proučevanju in funkciji tal, o vplivih različnih dejavnosti na njihovo strukturo in kvaliteto ter o biodiverziteti v tleh. Dr. Borut Vrščaj s Kmetijskega inštituta Slovenije, ki je delavnico organiziral, je poudaril, da so tla bistvenega pomena za življenje na Zemlji in s tem za obstoj človeka. Sodelujoči strokovnjaki iz Slovenije in Italije so se strinjali, da se javnost premalo zaveda, da tla lahko hitro uničimo, a obnovitev vseh funkcij in procesov je zelo dolgotrajna. Tla med drugim filtrirajo vodo, omogočajo pridelavo hrane, vzgojo lesa, kroženje snovi in oblikujejo krajino.

Letošnje mednarodno leto tal je priložnost, da okrepimo zavedanje o pomenu tal in njeni ustrezni rabi. Razpravljali so tudi o vplivu strojne sečnje dreves, saj imajo gospodarjenje (npr. spravilo lesa v izredno mokrih ali izredno sušnih razmerah) in razni posegi v gozdni prostor vpliv na številne funkcije in kakovost tal. Kakšen in kako velik je ta vpliv na strukturo tal, sploh pa na biodiverziteto, je potrebno čim prej proučiti in pripraviti ustrezne ukrepe.
Sporočilo je objavljeno tudi na spletni strani TNP na povezavi tukaj.

JZ TNP 

  16.06.2015
Energija in narava v Alpah v ravnovesju
 

 
Foto: Tomaž Kralj

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79836