Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

V gore z družino

Nedeljski dnevnik/IN, Pohodništvo: Ljudje se v gore odpravljajo veliko bolj pripravljeni kot nekoč.

... Medtem ko smo včasih večino gorniške opreme kupovali v tujini, danes na naših policah najdemo popolno izbiro kakovostne opreme.

Pogovarjali smo se z Mitjem Kovačičem, gorskim reševalcem, alpinistom in mednarodnim gorskim vodnikom, ki danes, poleg organiziranih trekingov in turnega smučanja doma in v tujini, skozi igro želi plezanje in pohodništvo približati tudi najmlajšim. Pred kratkim je zgradil največjo umetno plezalno steno v Sloveniji in tako prek Gorniškega športnega društva Bricalp združuje vse, ki se ljubiteljsko ali strokovno udejstvujejo na področju gorništva, alpinizma, plezanja, pohodništva ali športnega plezanja na umetni steni.

Želeli bi, da se s plezanjem, pohodništvom in alpinizmom ukvarja vsa družina. Kje je meja za vključitev otrok?
V zadnjem času je športno plezanje in pohodništvo v porastu, in zaradi razvoja motorike ter ravnotežja ga prav otrokom močno priporočam. V našem centru plezajo otroci, stari štiri leta in več, nekateri v organizirani vadbi, drugi skupaj s starši, saj je to idealen družinski šport. Tudi v pohodništvu omejitev ni, logično pa je, da moramo izbiro ture prilagoditi najmlajšim. Otroški nahrbtniki so idealna rešitev za krajše pohode pri najmlajših.
Svoje udeležence učite priprav na daljše ture? Učim jih samostojnega načina priprave za v gore, torej da se zavedajo, kako pomembno se je pozanimati o poteku poti, potrebni opremi, njeni dolžini in trajanju, zahtevnosti, vremenskih razmerah, kočah na poti in ne nazadnje tudi o tem, koliko hrane in pijače moramo imeti s seboj. Velik poudarek pa dajem na kakovostna oblačila in obutev.

Kdaj moramo v gore vzeti tudi tehnično opremo?
Čelada je po mojem mnenju obvezna oprema vsakega pohodnika. Opažam, da jo tako kot  kolesarji na cestah tudi pohodniki čedalje več uporabljajo. Nujno jo moramo imeti na glavi, kadar hodimo po zahtevnem terenu in povsod, kjer opazimo možnost padanja kamenja ali celo skal. Tudi najmanjši kamen je lahko usoden. Nekateri si s čelado na
glavi niso všeč, a v hribih ne smemo gledati na zunanji videz, temveč lastno varnost. Ni
pa dovolj opremo imeti, biti mora tehnično brezhibna, mi pa jo moramo znati uporabljati.

Ali svojim udeležencem priporočate nakup ali izposojo opreme?
Del pohodniške opreme se uporablja tudi v vsakdanjem življenju, zato jim seveda svetujem nakup, a kot rečeno, dajem velik poudarek na kakovost. V primeru večjih skupin se z njimi odpravim v trgovino, da jim svetujem.

Na kaj ljudje največkrat pozabijo, ko se odpravijo v gore?
Stalni del opreme za v gore je popolna prva pomoč. Le obliži v prvi pomoči pri večjih poškodbah ne bodo pomagali. Spet govorimo o majhnih stvareh, ki lahko nekoč rešijo življenje.

Nedeljski dnevnik 

 09.09.2010 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79840