Vse objave

Velikanko

RED BULL 400 - Miha Križaj: ... v Planici osvojila Turek in Avstrijka

V soboto, 22. septembra, je bilo v Planici edinstveno tekmovanje v najtežjem teku na 400 metrov na vrh Blovdkove velikanke. RED BULL je v sodelovanju z ekipo SALOMON pripravil nepozabno doživetje, na katerem so preizkusili svoj srčni utrip tudi najboljši tekači.

Na neusmiljenem terenu so se pomerili tekmovalci iz devetih držav, med katerimi je zmagal Turek Arslan Ahmet (5:02), pri ženskah pa Avstrijska Teresa Stadlober, med Slovenci pa  sta bila najboljša Petra (7:37) in njen brat Matjaž Mikloša (5:08). Med štafetami je zmagala ekipa Pr'Koreninc, v sestavi Jan Breznikar, Matija Oblak, Žiga Kašpar in Jan Dovč (3:06).

Tekli so po letalnici navzgor, od dna doskočišča, vse do vrha zaleta. Višinska razlika med dnom doskočišča in odskočno mizo v Planici je 130 metrov, nalet pa se proti Poncam vzpne še za skoraj 70 metrov. Skupno višino, ki so jo premagovali tekači, so organizatorji zaokrožili na dobrih 195 metrov, dolžina teka pa je znesla natančnih 400 metrov. Najhitrejši je do vrha v finalu porabil pet minut in dobri dve sekundi, a zmagovalci so bili na koncu prav vsi, ki so uspeli pridihati do cilja v enem od finalnih nastopov.

Najboljši so si na koncu razdelili denarne nagrade v skupni višini 6.400 €, posebno nagrado MAN OF THE DAY pa je podelilo podjetje Salomon, ki je nagradilo tistega, ki se je na vrh velikanke najhitreje regeneriral. Kdo je to - je določil zdravnik, ki je v cilju meril količino laktata v krvi tekmovalcev takoj po prihodu v cilj in deset minut kasneje. Največjo razliko je nameril Slovencu Mateju Samideju, sicer štiriindvajsetemu, s časom 6:21 v finalu. Salomon ga je nagradil s kompletno tekaško opremo, copati, majico, hlačami in jakno.

Da gre zares za izjemno težko preizkušnjo priča tudi dejstvo, da je večina finalistov, med katerimi je bilo veliko vrhunskih gorskih tekačev, tekačev in drugih športnikov, v cilj prišla po vseh štirih, takoj za ciljno črto pa so popadali po tleh in na trenutke precej nemočno lovili zrak.