Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vojaško pokopališče Loče pri Tolminu

Damjana Fortunat Černilogar: ... je bilo ob reko Tolminko umeščeno leta 1916.

Vojaško pokopališče Loče pri Tolminu

Leta 1918 je bilo na Ločah pokopanih 455 vojakov. V času italijanskih prenov in opuščanja manjših in težje dostopnih vojaških pokopališč, so vojaško pokopališče Loče razširili. Na to lokacijo so bili po prvi vojni ekshumirani posmrtni ostanki iz vojaških pokopališč iz okolice Tolmina, z Vodil vrha (maja 1931), Mrzlega vrha (maja 1932), Nove planine in iz doline Tolminke, pa tudi drugih lokacij. Na Loče je bil izvršen delen prekop celo iz pokopališča Trebuša/Hotenje. Predvidevamo, da je na Ločah pokopanih okrog 3.200 avstro-ogrskih vojakov. Izgled pokopališča se je v času povojnega urejanja, ki je potekalo v več fazah, spreminjal. V vojnem času so bile vidne grobne gomile, grobovi pa so bili označeni z lesenimi križi ali manjšimi nagrobniki, ki so označevali grobove oficirjev. V času italijanskih posegov so križe na grobnih gomilah zamenjali tipski betonski nagrobniki. Po drugi svetovni vojni je bilo pokopališče bolj ali manj prepuščeno zobu časa. V sedemdesetih letih pa je bilo že precej preraslo z rastlinjem. V letih 1983–1984 je bilo vojaško pokopališče prenovljeno in od takrat tudi grobne gomile niso več vidne. Leta 2002 je avstrijski črni križ v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve Republike Slovenije in Upravno enoto Tolmin postavil spominski plošči tik za vhodnimi vrati, eno z napisom v slovenskem jeziku in drugo z napisom v nemškem jeziku.

Leta 2010 je bil na rob vojaškega pokopališča tik nad brežino reke Tolminke umeščen spomenik v spomin na padle Slovake na soški fronti, ki ga je na pobudo Slovaškega veleposlaništva v Ljubljani postavilo Ministrstvo za obrambo Slovaške Republike. Spomenik ima napis v slovaškem in nemškem jeziku.

Nedavno je bil na vojaško pokopališče desno od vhodnih vrat dodan spomenik leta 1915 padlemu Madžaru, stotniku Emilu Czantu. Treba je poudariti, da ne gre za lokacijo groba. Stotnik Czant je bil prvotno pokopan v grobu št. 102 na začasnem vojaškem pokopališču pri župni cerkvi v Tolminu. Po ukinitvi tega pokopališča, po nekem viru leta 1920, so bili njegovi posmrtni ostanki prekopani na Loče. Lokacija drugega pokopa ni znana, saj iz časa italijanskih prenov ne razpolagamo z načrtom razširjenega pokopališča. (Razpolagamo le z načrtom, ki kaže stanje leta 1918.) Nov spomenik vojaka, gre za poskus rekonstrukcije po fotografiji prvotnega spomenika pri župni cerkvi, je delo kiparja Damijana Kracine. Kip vojaka sloni na podstavku z latinskim napisom Fediliter et Constanter (zvesto in vztrajno). Desno spodaj je dodan originalen nagrobnik. Ta je bil v Tolminskem muzeju predstavljen leta 2005 na razstavi "Tolminsko mostišče". Takrat sta bila prvič razstavljena tudi edina originalna dela spomenika, najdena na lokaciji začasnega vojaškega pokopališča pri tolminski župni cerkvi, ki ju hrani Tolminski muzej.

 

Značke:
GL4 FB vojska

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79617