Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zaščita pred masnim tokom

zbiralnik usedlin v Haslibergu/Slovenija - kamena doba

Zaščita pred masnim tokom

Dorfbächli, Hasliberg (BE) 

V Dorfbächlu v Haslibergu se za zaščito pred poplavami in pred masnimi tokovi gradi zbiralnik usedlin s prostornino zbiranja 5000 m3. Izkop in betonska dela so izvedena po metodologiji BIM. S tem gradbenim projektom se bo zaščitilo okrožje Hohfluh pred škodo ob ujmah, kakršna so se zgodila leta 1999 in 2005. 

Po zaključku del se karta nevarnosti močno spremeni, predvsem se rdeče območje zmanjša in v veliki meri izgine z območja poselitve. Poleg zbiralnika naplavin se gradijo vodilni jezovi, dostopna cesta do zbiralnika in zid za zaščito hiše neposredno pod njim.  

Gradbena jama in njeno zavarovanje

Po pripravljalnih in zaščitnih delih so se lahko začela glavna gradbena dela z 11.500 m3 izkopa. Na strmem gozdnatem terenu na bregovih potoka so uporabili hodni bager Kaiser S12. Med izkopom je gradbeno jamo zavaroval strokovni oddelek za temeljenje. Graditelji temeljev so v strmi odkopni jami izdelali klasične žebljične stene s samovrtalnimi sidri. Izkopna jama je imela kompleksno obliko z več gredami na strmem terenu. Gradbišče je opremljeno z vrtljivim žerjavom za gradnjo objektov. 

Nastala je 60 m široka in 12,5 m visoka betonska pregrada, s kapaciteto 5.000 m3. Porabljenih je bilo 1.400 m3 konstrukcijskega betona. 

Zahvaljujoč dobremu timskemu delu je bil cilj gradnje za leto 2023 dosežen. Nadaljevanje del zadrževalnika se bo izvajalo po programu gradnje v letu 2024 - spomladi, po taljenju snega. Gradnja kamnitih zidov in izgradnja regulacijskih jezov, kot zaščita v primeru preobremenitve zadrževalnika, ter različna rekultivacijska dela na potoku nas bodo spremljala do poletja 2024. 

Tehnični podatki: 

Izkop: 11.500 m3 

Sidro: 3.500 m 

Suhi brizgani beton: 275 m3 

Opaž: 2.200 m2

Gradbeni beton: 1.400 m3 

Cement: 66 t


Slovenija

Pred tednom je starejša gospa, ki je možu pridno in težko pomagala, da sta sama zgradila hišo, vprašala "gradbince" na popoplavnih delih: "Zakaj pa nič temeljev ne naredite in nič železa ne daste, ko gradite ta kamniti oporni zid?" Odgovor je zvenel takole: "Gospa, saj ne delamo za večno!"

Značke:
GL4 švica FB

1 komentarjev na članku "Zaščita pred masnim tokom"

Marjan Bohnec,

Zahtevnejša gradbena dela pri nas itak izvajajo Turki. Zgleda pa da se bo znanje slovenskih gradbincev počasi res omejilo na izgradnjo mitnic na cestah in drugih naprav za pobiranje nezakonitih taks.

Včeraj sem se peljal na Soriško planino iz smeri Železnikov. Podporni zid, ki so ga zadnja leta gradili ob cesti se je takoj za odcepom začel podirati. Tam se vidi, da so vgradili nekajtonske kamnite bloke v brežino tako, da so vse skupaj povezali z malo betona. Zgleda lepo ampak očitno je ob letošnji namočenosti in zmrzali bil pritisk hribine prevelik in so se bloki odvalili na cesto. Na cesti je zdaj tam polovična zapora. Večji del tega zidu še stoji, seveda se ti nekajtonski bloki lahko odvalijo tudi na drugo polovico ceste. Tak stil gradnje je zdaj po celi cesti do Sorice.

Više je pa še stara gradnja z armiranim betonom in ustreznim odvodnjavanjem ki že desetletja kljubuje času.

Mitnico na državni cesti v Vrata ki bo začela obratovati naslednje leto so pa lepo naredili.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79784