Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zasebni helikopter je sistemska rešitev

Delo, 16.12.06 - Milena Zupanič: Pogovor s poveljnikom civilne zaščite Miranom Bogatajem

Delo, sobota, 16. decembra 2006
DOGODKI DNEVA

Pogovor s poveljnikom civilne zaščite Miranom Bogatajem

Zasebni helikopter je sistemska rešitev


Ljubljana – Projekt helikopterske nujne medicinske pomoči je v minulih dneh razburkal javnost zaradi velike podražitve, ki jo bo povzročila zamenjava izvajalca. Namesto vojaških in policijskih pilotov, ki so za helikoptersko reševanje v gorah in na cestah skrbeli doslej, helikopterske prevoze ob cestnih nesrečah in prevoze med bolnišnicami od 1. decembra opravlja zasebno podjetje Flycom. Iztržek: podražitev storitve, ki jo plačuje javna zdravstvena blagajna, za približno 400 milijonov tolarjev. Kako in zakaj se je prenesel posel na zasebno podjetje, smo povprašali poveljnika republiške civilne zaščite, Mirana Bogataja, v čigar resor sodi zaščita in reševanje v vseh vrstah nesreč.

Kakšno je stališče civilne zaščite do zamenjave izvajalca helikopterskih prevozov ob nujni medicinski pomoči?
S civilnim helikopterjem Eurocopter 135 smo po nekaj letih našli sistemsko rešitev. Z vladno uredbo so predvidene naloge, ki naj bi jih prevzela AMZS. Poleg helikopterskih prevozov so to še naloge na področju obveščanja, vlečne službe, komuniciranja z evropskim centrom za prvo pomoč in povezovanja z našim sistemom opazovanja in obveščanja.

Kdo v medresorski skupini je odločil, da bo koncesionar za helikopterske prevoze prav AMZS?
AMZS se je pojavil z demonstracijami helikopterjev v prvi polovici leta 2005, nato je dal celovite predloge ministrstvu za zdravje, na podlagi katerih se je razdelalo, katere naloge lahko ima AMZS v sistemu. AMZS ni edina nevladna organizacija v sistemu, imamo še gasilsko, jamarsko zvezo in druge.

V čem je bila ponudba AMZS boljša od letalskih prevozov vojske in policije?
Niti vojaški helikopter Bell 412 niti policijski helikopter nista namensko opremljena za zagotavljanje nujne medicinske pomoči. Ko je helikopter dežural, se je nanj prineslo opremo, pozneje pa odneslo. Pilotski projekt smo podprli z državnimi helikopterji, ker drugih ni bilo na razpolago.

Zakaj ni mogla biti to sistemska rešitev?
Takšne rešitve brez namensko opremljenih helikopterjev res ne poznam. Standardi, ki so zapisani v vladni uredbi, so predpisani za civilne helikopterje, ne za vojaške. Vojaški imajo drugo namembnost.

Po kakšnem merilu je bilo izbrano ravno podjetje Flycom?
AMZS je morala zagotoviti, da helikopter izpolnjuje predpisane pogoje iz vladne uredbe in da izpolnjuje pogoje, ki jih je predpisal minister za zdravje. Gre za dogovore, izbiro in pogodbeno urejanjem odnosov med AMZS in ministrstvom za zdravje.

Za prihodnje leto je načrtovanih več ur letenja za nujne reševalne polete, kot jih je bilo izvedenih v letih. Na čem temelji postavka, da bo potrebnih več helikopterskih prevozov?
Zanje pri nas nismo pristojni, saj delovanje javne zdravstvene službe in sistema nujne medicinske pomoči načrtuje ministrstvo za zdravje. Mi pa načrtujemo gorsko reševanje in reševanje v drugih zahtevnih razmerah, in to v približno takšnem obsegu kot prej.

Piloti trdijo, da smo bili doslej z vojaškimi in policijskimi helikopterji na višji ravni kot preostala Evropa.
Nedvomno lahko presodim, da smo pri reševanju v gorah v zgornji polovici ali v zgornji tretjini po pripravljenosti, organiziranosti, razvitosti in opremljenosti za delovanje reševalne službe. Glede nujne medicinske pomoči ob vsakdanjih nesrečah v prometu, pa tega mnenja ne morem dajati.

Eurokopter ni opremljen za letenje brez zunanje vidljivosti. Ali to ne ovira reševanja?
Tako mi kot policija smo delali doslej samo v vidnem delu dneva, tako da s tega stališča ni nobene razlike.

Ali ste zadovoljni z reševalnimi prevozi v prvih desetih dneh?
Za ta odgovor je pristojno ministrstvo za zdravje. Zagotavljam vam, da informacijsko-komunikacijska podpora po centrih za obveščanje, za katero skrbimo po številki 112, deluje brez nekih posebnih zapletov in za zdaj ni znakov, da se bodo pojavile kakršne koli težave.

ZZZS ima še vedno sklenjene pogodbe z obrambnim in notranjim ministrstvom. Zakaj se niso te pogodbe prekinile, če je izbran novi izvajalec?
Zakaj? Reševanje v gorah s pomočjo helikopterjev bo tudi v prihodnje v rokah vojaških in policijskih posadk. Civilna helikopterska nujna pomoč ne more izvajati reševanja v gorah in v drugih težjih terenskih razmerah. To je tudi jasno zapisano v pravilniku ministra za zdravje. Če civilni helikopter ne bo opravil naloge, ga bo nadomestil vojaški ali policijski.

Milena Zupanič

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79797