Išči

Vse objave

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zavarovana območja v Alpah

nova mednarodna ustanova v Chambéryju - Prenos uprave 10. julija 2006


Zavarovana območja v Alpah
nova mednarodna ustanova v Chambéryju

Chambéry, 10. julija 2006: S svečanim podpisom in otvoritvijo novih prostorov v Chambéryju je francoska ministrica za ekologijo in trajnostni razvoj Nelly Olin potrdila prenos uprave Mreže zavarovanih območij v Alpah (ALPARC) s francoske vlade na Stalni sekretariat Alpske konvencije.

Mreža zavarovanih območij v Alpah (ALPARC), ki jo je leta 1995 ustanovila Francija s pomočjo Slove-nije, združuje več kot 800 večjih zavarovanih območij v Alpah in tako direktno prispeva k udejanjanju protokola Alpske konvencije „Varstvo narave in urejanje krajine“. Alpska konvencija je mednarodna državna pogodba iz leta 1991, ki so jo podpisale vseh osem alpskih držav in Evropska unija. Nova „Task Force ALPARC“, ki ima svoj sedež v Chambéryju, je priključena Stalnemu sekretariatu Alpske konvencije, ki ima svoj sedež v Innsbrucku v Avstriji in bo tudi v prihodnjem nadalje financirana s strani Francije. Deluje v prostorih, ki jih je dalo na razpolago mesto Chambéry v novi „hiši parkov in gora“.

Louis Besson, župan Chambéryja in bivši minister, ki je vabil na svečanost, je izrazil zadovoljstvo nad dejstvom, da je v mestu prisotna mednarodna organizacija. Z udeležbo Jean-Jack Queyranne, pred-sednika regije Rhône Alpes in Joël Giraud, poslanca v narodni skupščini in župana Argentière la Bes-sée ter podpredsednika regije Provence-Alpes-Côte d’Azur ter zastopnika in medresorskega pooblaščenca za urejanje prostora in konkurenčnosti regij (DIACT) so bili tako navzoči vsi francoski zastopniki, ki finančno podpirajo novo strukturo. Michael Vogel, predsednik Mednarodnega upravnega odbora Mreže ALPARC in direktor Narodnega parka Berchtesgaden (Nemčija) ter Ruggero Schlei-cher-Tappeser, generalni sekretar Alpske konvencije sta izrazila zadovoljstvo, da je uspelo s to sta-bilno in mednarodno naravnano strukturo potencial Mreže zavarovanih območij bistveno okrepiti.

Malo pred pričetkom svojega dvoletnega predsedovanja Alpski konvenciji, ki se bo pričelo meseca novembra letos, Francija tako svojim partnerjem v Alpski konvenciji daje na razpolago ustanovo, ki bo v korist alpskega okolja. Ta pobuda kaže, da se Francija intenzivno zavzema za konkretno udejan-janje Alpske konvencije in istočasno zasleduje cilj varstva naše skupne naravne in kulturne dediščine ter zasleduje cilj koordinirane strategije trajnostnega razvoja življenjskega prostora, v katerem v osmih državah živi več kot 13 milijonov prebivalcev. Priključitev Task Force ALPARC, ki je bila sklenjena na ministrski konferenci Alpske konvencije (Alpska konferenca) leta 2004 dopušča še tesnejšo koordi-nacijo konkretnih aktivnosti, ki jih ta konvencija priporoča.

K aktivnostmi Task Force spadajo predvsem izvajanje mednarodnih projektov za ohranitev favne, fore in alpskih habitatov, pospeševanje trajnostnega turizma z vključitvijo lokalnih in regionalnih projektov s ciljem dviga kakovosti ponudbe in pospeševanja regionalnih proizvodov iz zavarovanih območij.

V tem okviru je bila ALPARC zadolžena tudi, da ustvari čezmejno ekološko omrežje, ki dopušča ustanovitev neprekinjene mreže ekoloških koridorjev v Alpah, katerega jedro bi lahko bila obstoječa mreža zavarovanih območij. Tu obstaja tudi možnost sodelovanja s sosednjimi gorskimi masivi. Poleg tega se razvijajo tudi aktivnosti za javnost, kot naprimer razstava „Mitične gore“, študijska poto-vanja, mednarodna izobraževanja za upravitelje zavarovanih območij, konference in seminarji na razne teme menedžmenta zavarovanih območij ter študije in ekspertize, ki zadevajo vprašanja v po-vezavi z ekologijo v Alpah.

Guido Plassmann, direktor Task Force in pobudnik Mreže od začetka dalje je izredno zadovoljen z okvirnimi pogoji za delovanje, ki jih nudi na razpolago mesto Chambéry, vključno s prometno in kon-gresno infrastrukturo ter „hišo parkov in gora“, ki bo nudila prostor tudi še vrsti drugih ustanov, ki delu-jejo v okolju gora in Alp.


Gradivo nam je posredovala naša članica Petra Arnuš, doma iz Maribora (je tudi članica APD Kozjak). Junija je končala študij prava in se odločila delati na področju varstva okolja, narave, gora... To temo je obravnavala tudi v diplomski nalogi "Analiza dopolnjenega predloga zakona o TNP".
Sedaj je na polletni praksi v Chamberyju (ALPARC), kjer kot edina Slovenka v mednarodni delovni ekipi (spodnja slika na desni, Petra je prva z desne) mdr. sodeluje tudi v pripravah na mednarodno srečanja, ki bo letos v Škocjanskih jamah...

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 79837