Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Človek, ki je videl

Ksenja Hočevar: ... dlje, segel višje in spoznaval globlje

Med 1. in 4. septembrom je na »zadnji odpravi« v Sloveniji Reinhold Messner, med najboljšimi alpinisti našega časa, gotovo pa »najbolj slaven in karizmatičen«. V Cankarjevem domu bo na svetovni premieri festivala ob pogovorih z Vikijem Grošljem prikazal tri filme, za sklep odprave pa imel v nedeljo zvečer veliko predavanje.

Cankarjev dom štiridnevni festival z Reinholdom Messnerjem napoveduje kot »zadnji javni nastop velikega alpinista v Sloveniji«. Kot je na tiskovni konferenci pred začetkom festivala povedal Viki Grošelj, je Messner v Sloveniji prvič nastopil točno pred 50 leti, leta 1972; ko je preplezal Manaslu, je prišel prvič v Ljubljano in takrat se je v Unionski dvorani z njim pogovarjal legendarni alpinist Aleš Kunaver. S slovenskimi alpinisti je navezal prijateljske vezi in našo deželo potem obiskal še večkrat – nazadnje leta 2016.

Reinhold Messner bo prikazal tri svoje dokumentarne filme in jih pospremil s pogovorom z Vikijem Grošljem. FOTO: Ksenja HočevarReinhold Messner bo prikazal tri svoje dokumentarne filme in jih pospremil s pogovorom z Vikijem Grošljem. FOTO: Ksenja Hočevar

Letošnjo svetovno turnejo začenja v Ljubljani, zatem bo z enakim programom za tri ali štiri dni obiskal še države z močnimi alpinističnimi skupnostmi ter jim predstavil svoja stališča in izkušnje alpinizma. Karizmatični Messner se bo razkril kot alpinist, pustolovec, pripovedovalec in filmski ustvarjalec. Prikazal bo tri svoje dokumentarne filme in jih pospremil s pogovorom z Vikijem Grošljem. V okviru glavnega predavanja v Gallusovi dvorani bo predstavil zgodovinske in filozofske vidike svojega delovanja. V vsaki državi bo to njegov zadnji javni nastop.

Reinhold Messner se je rodil leta 1944 in je kot prvi človek samostojno splezal na Mont Everest brez dodatnega kisika in je prvi alpinist z osvojenimi vsemi osemtisočaki. FOTO: Ksenja Hočevar

Trije filmi: Še vedno živa, Everest in Sveta gora

Nocoj, v četrtek, 1. septembra, bo na sporedu film Still Alive, Še vedno živa, ki ga je leta 2016 posnel po resnični zgodbi o enem najbolj osupljivih visokogorskih reševanj v zgodovini alpinizma. S Hans-Jörgom Auerjem v glavni vlogi! V petek bo na sporedu Everest! Najvišji cilj, dokumentarec o tem, kako sta Messner in Peter Habeler 8. maja 1978 med 13. in 14. uro dosegla tedaj nepredstavljivi cilj, prvi vzpon na Everest brez dodanega kisika. Film Sveta gora (iz leta 2018) bo na sporedu v soboto, dokumentarec je nastal po resnični zgodbi iz Nepala leta 1979. Skupina Novozelandcev pod vodstvom Petra Hillaryja se odloči povzpeti na 6828-metrsko goro Ama Dablam. Reinhold Messner in njegova ekipa se namenijo doseči isti cilj. Opazujejo nevarni vzpon prve skupine, ki kmalu zaide v resne težave. Z edinstvenim izkazom tovarištva se Reinholdova skupina odpravi na reševanje alpinistov. Dokumentarec nas s spajanjem zasebnih arhivskih posnetkov ter osupljivega pričevanja Reinholda in njegovih sopotnikov popelje na neverjetno odpravo. Nedeljskemu multivizijskemu predavanju je dal naslov Živeti!, ko bo, kot je povedal, »brez olepševanja, iskreno in odkrito razgrnil bistvo svojega življenja ter boj za vrednote, kot so pogum, strast in odgovornost. O ambiciji in sramu, nočnih morah ter neizogibnem staranju, o novih začetkih in moči sprijaznitve z minevanjem v zatonu življenja.«

Na tiskovni konferenci pred začetkom festivala sta sodelovala tudi alpinist Viki Grošelj in vodja programov v Cankarjevem domu Barbara Rogelj. FOTO: Ksenja Hočevar

Na himalajskem prestolu

Reinhold Messner se je rodil leta 1944 in je kot prvi človek samostojno splezal na Mont Everest brez dodatnega kisika in je prvi alpinist z osvojenimi vsemi osemtisočaki. Njegovo biografijo dopolnjujejo literarno udejstvovanje in muzealski projekti (The Messner Mountain Museum), v zadnjem obdobju pa tudi cineastična dejavnost, saj je posnel več dokumentarnih filmov. Njegovi življenjski vodili sta pogum za podajanje v neznano, pogosto celo v nemogoče, hkrati pa se je na svojih vzponih izuril v umetnosti samoomejevanja; po njegovem mnenju v alpinizmu ne gre za usvajanje cilja z močjo, temveč za doseganje stanja duha, ki do cilja pripelje.

Kot je o njem povedal Viki Grošelj: »Človek, ki je v življenju videl dlje, segel višje in spoznaval globlje od drugih. In to ne le v alpinizmu. Človek, ki je svoje revolucionarne zamisli ne le razvil in utemeljil, ampak jih je predvsem udejanjal. To je tega izjemnega plezalca, vizionarja, lucidnega misleca in svetovljana ustoličilo na alpinistični in himalajski papeški prestol.«


Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Družina, 01.09.2022 12:55
Reinhold Messner – človek, ki je videl dlje, segel višje in spoznaval globlje

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.