Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Alpinistični oskar pristal v rokah ameriške naveze

Delo, 01.03.06 – Tomaž Jakofčič: Zlati cepin prejela Steve House in Vince Andreson

Delo, 1. marec 2006
Šport

Alpinizem: zlati cepin prejela Steve House in Vince Andreson

Alpinistični oskar pristal v rokah ameriške naveze


Ljubljana – V Grenoblu so pred kratkim razglasili prejemnika najpomembnejše alpinistične nagrade leta – zlati cepin 2005. Prejela sta ga Američana Steve House in Vince Andreson za novo smer v osrednjem delu Rupalske stene Nanga Parbata (8125 m). Alpinistično nagrado je leta 1991 ustanovila francoska gorniška organizacija. Že takoj na začetku je razglasitev presenetila domače, francoske alpiniste. Ob vseh njihovih favoritih sta nagrado prejela alpinista z njim neznanimi in težko izgovorljivimi imeni: Andrej Štremfelj in Marko Prezelj za vzpon po južnem razu osemtisočaka Kančendzenge. Začelo se je torej odlično, žirija je kljub pritiskom domačih alpinistov nagrado podelila vzponu, ki s svojo kakovostjo brezčasno kaže ideal alpinizma. Slovenci smo v tej maniri prejeli nagrado še enkrat. Vanja Furlan in Tomaž Humar sta leta 1996 opravila odličen vzpon v novi smeri severne stene Ama Dablama (6822 m).

Zlati cepin je v teh letih dejansko postal najpomembnejša alpinistična nagrada, ki je povzdigovala zares najboljše dosežke. Žal se je v naslednjih letih obrnilo drugače. Zamenjale so se vodstvene strukture in prišlo je do nekaj napak, ki so omajale ugled nagrade. Najbolj očitna in morda največja napaka je bila storjena v začetku leta 2000, ko sta se cepina razveselila domača asa Lionel Daudet in Sebastián Foissac za novo smer v Burket Needle na Aljaski. Kdor se kolikor toliko spozna na vrhunski alpinizem, je takrat vedel, da je strokovna žirija podlegla pritisku domače javnosti, medijev in lobijev. Od takrat dalje se je alpinistična javnost razdelila v dva pola mnenj o verodostojnosti nagrade. Kasneje je bilo storjenih še nekaj napak tako pri izboru nominirancev kot pri zmagovalcih, a vseeno ne tako velikih. Posebno v zadnjih letih je čutiti težnjo po vračanju ugleda zlatega cepina in prav letošnja razglasitev je dokaz tega. Osemčlanska strokovna žirija, sestavljena iz eminentnih, pomembnih poznavalcev in alpinističnih akterjev, med njimi je bil letos tudi Silvo Karo, je dobila novega predsednika. Poljskega himalajca Wielyckega je zamenjal angleški protagonist alpskega sloga Stephan Veneables.

Po podrobnem pregledu predlogov je žirija izbrala šest nominirancev za zlati cepin 2005:
1. Nanga Parbat (8125 m), Pakistan: Rupalska stena, nova smer v osrednjem delu stene, plezala Steve House in Vince Anderson (ZDA).
2. Broad Peak (8047 m), Pakistan: Južna stena, nova smer, plezala Denis Urubko in Sergej Samoilov (Kazahstan).
3. Chomo Lonzo (7500 m), Tibet: dva vzpona na neosvojena vrhova, plezali P. Wagnon, Ch. Trommsdorf in Y. Graziani (Francija).
4. Khumbu express, Nepal: Solo vzpona v Cholatseju (6440 m) in Tawocheju (6505 m), plezal Ueli Steck (Švica).
5. Cerro Murallon, Patagonija: Nova smer v severni steni, plezala Robert Jasper in Stefan Glowacz (Nemčija).
6. Cerro Torre, Patagonija: Nova smer v severni steni, plezali E. Salvaterra, C. Beltrami in R. Garibotti.

Med nominiranci zaman iščemo odličen vzpon slovaške naveze Kopold-Cmarik v Great Trango Towerju. V osmih dneh je v alpskem slogu preplezala novo smer v eni najvišjih skalnih sten na svetu. Mesto je morala očitno prepustiti zvezdniški navezi Jasper-Glowacz, ki je pritrjene vrvi predhodnega poskusa omenjala tako potiho, da ju žirija ni slišala.

Kakor koli, žirija je razglasila zmagovalca, ob katerih verjetno ni mogoče utemeljeno protestirati. Zlati cepin sta prejela Američana Steve House in Vince Anderson za novo smer v Rupalski steni Nanga Parbata. Vzpon sta opravila v šestih dneh v čistem alpskem slogu, torej brez pomoči predhodno pritrjenih vrvi in višinskih taborov, nosačev in močne spremljevalne ekipe. Vzpon predstavlja najčistejšo obliko vrhunskega alpinizma. Opravičevanje uporabe oblegalne taktike s težavnostjo stene je neopravičljivo v vseh gorstvih sveta. Kdor stene ni zmožen preplezati športno, naj jo pusti močnejšemu, ki bo to zmogel. Prav v Rupalski steni je leta 1970 še začetnik v Himalaji Reinhold Messner preplezal novo smer v klasičnem slogu s kilometri pritrjenih vrvi. Morda je ravno takrat spoznal, česa ne bi rad več delal v Himalaji in v naslednjih letih je postal vizionar alpskega plezanja v Himalaji. Vizija je ob pomoči najboljših alpinistov posameznih obdobij preživela 35 let in se znova udejanjila lani v isti, najvišji steni sveta.

Tomaž Jakofčič

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Alpinistični oskar pristal v rokah ameriške naveze"

Igor Zlodej,

Iskrene čestitke.

Nedvomno izjemen uspeh. Predvsem pa tiho, skromno, brez reflektorjev in kamer, brez medijskega pompa, brez senzacionalnosti. Brez odvečnega nakladanja in slaboumja, brez vabljenja gore in podobnih floskul ter samovščenih neumnosti.


Matjaž Jeran,

Živjo,

Ob vnovičnem prebiranju, kako velika krivica se je zgodila kolegoma iz Slovaške, bi dodal da nista prva, ki se jima je zgodila krivica... Američana Kelly Cordes in Josh Wharton sta kot prva preplezala JZ "raz" Great Trango Towerja v 2004 in prav tako izvisela pri lanski podelitvi. Američana sta sicer splezala še na glavni vrh, kar pomeni, da sta preplezala še nekaj poštenih grebenskih raztežajev več kot Slovaka.

Lep pozdrav

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.