Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Begunjščica

»Vi planinci ste popolnoma brezobzirni, ko s čevlji delate luknje po smučarski progi! Tam zadaj imate cesto!« Na srečo se mene to ne tiče, ker se nimam za planinca.

 

Četrtkova zgodba

Begunjščica

V prijetni družbi na zimske oglede in vaje

 

Nakladača na parkirišču. »Dobimo se v Šenčurju nasproti bencinske črpalke.« Predlagal je primeren kraj, na nevtralnem terenu in tudi ob poti h goram. »Še ena gre zraven.« Ni me presenetil. Na ture nikdar ne hodi brez Irene, brez nje v gorah ni več cel, celosten. Takole me je z njo presenetil le prvič. Osel gre samo enkrat na led in danes je drugič. Na parkirišču Vlado predstavi: »To je Maja. Zadnji hip se je odločila, da gre z nami.« No, pa me je! V tem se pripelje Irena. »Na Kraljevski špici si se za gaženje dobro obnesla. A je zato Vlado danes s seboj vzel celo dve?« jo vprašam v smehu. V Majinem avtu dela napoto otroški sedež. Ker sem v preoblačenju prepočasen, zamudim dodatno prelaganje opreme v Vladov karavan. Kaj pa kupuje avte s tako velikim prtljažnikom… Odpeljemo se. Ali sva midva glasnejša ali punci tišji, rezultat je enak.

Odjuga pa taka!! Na avtocesti se počasi tanjša nizka oblačnost. Na vožnji mimo Tržiča nas po licih oplazi žametna toplina zimskega sonca. »Odjuga je. Zunanja temperatura je kar tri stopinje nad ničlo.« Nihče se ni zmenil za Vladovo opombo. »Tu kaže že štiri!« V glasu bi lahko imel kanček vznemirjenosti. V svojih mislih ostajamo tiho. Na senčnem Ljubelju je hladno. Sonce je za Begunjščico, ki obvladuje dolino. Turna smučarja sta pravkar končala spust s Palca. Hvalita dobre snežne razmere. »Za na sedežnico oblecite vse, kar imate,« je Vladov nasvet. Blagajna je prazna, žičničar pa ne najde blagajnika. »Saj gremo lahko kar gor,« poskusimo srečo. »A greste potem peš?« »Ne, smo mislili kar gor - na sedežnico.« »Bo takoj prišel« reče in ga že gre poiskat. Med visenjem na sedežih žičnice se nad nas spušča dobro ohlajen severozahodnik. Po desetinkah stopinje enakomerno pada temperatura podkožja. Kdor more, menja na končni postaji rokavice za najdebelejše. V tistem kotlu mrzlega zraka nas najdejo trije zaporedni mobilni signali. Oh, no! Prepričan sem bil, da sem telefon izklopil, dokler globoko pod obleko ne zaigra tudi meni.

 


Osrednja grapa v Begunjščici

Nenadno se jima povrne kondicija. Tudi čevlji, ki se mi na poseben način ugrezajo v napihano kložo, mi niso najbolj topli. Hladno mi je v konice vseh dvajsetih prstov in upam, da se ogrejem z močnejšim korakom. »A želiš, da grem naprej?« vpraša Irena. Ne bi jo smel spustiti naprej tako lahkomiselno. Nisem je več mogel loviti. Vsak drug korak občutim večjo razliko v najini teži, ko se dodatno ugreznem. Šele po Vladovem preboju na čelo postanejo stopinje stabilne. Tudi njega ne morem loviti. Ne vem, ali je to kakšna splošna alpinistična navada, vendar sem ga v avtu večkrat slišal zatrjevati, kako sta uboga v kondiciji. »Počakam vas pod steno.« In že se zmanjšuje v perspektivi. Njune noge so očitno preslišale, kaj so v avtu izgovarjala Vladova usta.

 

V zatišju Osrednjega grabna. »Kaj pa timing, je še pravi?« se mi smeje Vlado. Po moje bi šli eno uro kasneje. »Ti si šef ture. Važno je, da smo šli ob dogovorjenem času. Potem ne preverjam več časa, razen ure, ko je zadnji čas za povratek,« bolj momljam kot govorim. Obrit z vetrom težje premikam čeljusti. Odlično podkapo ima. Iz nje me gledajo le odločne oči. Niti sedaj se ne spomnim, da imam doma protivetrno masko za obraz. To se bom spomnil šele za konec tedna, ko bom zaradi prepihanih in podhlajenih čeljusti zdravil vnete in zagnojene dlesni. Blizu skal imamo zatišje. Vsi so že slekli anorake, le meni prija povečana toplota. Nekdo hiti za nami s smučmi na nahrbtniku. »Medtem, ko se bomo na vrhu dvakrat obrnili, bo on že v dolini.« »Mogoče pa o današnjem izletu napišem zgodbico,« navidezno brezbrižno rečem mimo njega v gore. »Zakaj pa misliš, da te danes peljem po grabnu?«, se mi na desni smeje nazaj. »Hahaha, hehehe,« tiho zabrundam v brado. Ali je ali ni izrečeno naglas, vse je povezano.

 


Na Možeh v soncu, Palec že v senci

Začetna nerodnost. V natikanju derez nisem spreten in kot ponavadi počasen. V prvem koraku z zobom rahlo zataknem v gamašo. No! »Oklo pa si obrni navzven,« je opozorilo Irene. Na prvi pravi zimski turi v tej sezoni se počutim začetniško. Mogoče tega nihče ni opazil. Ugotovim, da sem le malo neroden. »Ne smeš biti neroden,« si rečem v mislih in gotov vase odpikam navzgor. Z levo roko se naslanjam na sneg, za boljši otip in stik z goro. »Hodi malo bolj zravnano,« zaslišim od spodaj, izpod nog. Prav ima, varneje je, tudi lažje, a ne več tako prijetno. Poteg fotoaparata iz toka za pasom je moje orožje za ustavitev koraka in lovljenja sape. Poleg Irene spustim mimo tudi Majo, ki v strmini vseskozi molče in natančno odmerja korake. Kjer steni belo podlago najbolj stisneta skupaj, za vsak slučaj malo počakam. Če bi se občutilo kaj posebnega. Lijak se razširi in po zmanjšani naklonini jim sledim na vrh, ki je zelo blizu.

 

Kriki na vrhu gore. »Mukat!« tuli Vlado na vrhu gore. »Kaj si zavpil?« Slišal sem nekaj zelo podobnega. Smeji se mi. Na vrsti je šola razgledov. Na široko mi prikazuje obširno poznavanje slovenskih vrhov. »Tam zadaj se kaže Porezen.« A tisti zadaj, za Ratitovcem? »Ja res je tisto Ratitovec. Ono, kar sem kazal prej, je Črna prst,« popravi prvo razlago. V najbližji okolici poznam le nekaj vrhov, Vlado pa ve ime za vsako špičko in kucelj. Lahko njemu, ko pa je povsod tod že bil! Kmalu spet pridem v ta konec, večkrat... Iz zamišljenega motrenja Julijcev me zdrami glas. »Moramo iti. Kdaj se boš javil?« Misli, potopljene v navideznem morju atmosferskega zraka, sem povlekel v ohlajeno glavo. »Šele po peti je nekdo notri. Pa ne bom klical z vrha.« Na izstopu iz Ipsilona si razdelimo delo. Vlado gre preverjat izstop, Irena in Maja se zamotita s slikanjem sončnega zahoda, mene pa z občudovanjem zaposlita Vrtača in Palec.

 


Sestop po Šentanskem plazu; zadaj Vrtača in Palec

Posebna tehnika spusta. Tik pred sončnim zahodom veter ponovno potegne skozi mirno ozračje. Na robu Šentanskega plazu čakamo zadnje trenutke zahajajoče ognjene krogle, potem pa se spustimo v hladno globel, ki je že dlje časa v mraku. Seznanjajo me z novo modo, ritnim spuščanjem. Ne spomnim se, da bi mi kdo omenil, naj s seboj vzamem polivinil. Blago na riti in stegnih me močno ustavlja. Na srečo je sneg zelo suh in se hlače ne zmočijo. Med dričanjem poskušam narediti sliko pršenja snega izpod nog. Delovanje bliskavice ustavi šele izpraznjena baterija. V roko me zebe in ponovno si nataknem debelo, v očeh tako toplo rokavico. »Auuuuu!« zatulim, da bi me kdo slišal. Rokavica je polna sipkega snega. Ogledujem si prste, kot bi žarele v temi. A mraz ne žari, niti se ga ne da videti. Vsi trije so že spodaj, na smučišču. Vidim jih, kako se pogovarjajo z voznikom teptalca snega. Mogoče jim je ponudil, da jih spotoma pelje v dolino.

 

On ve, od kod smo! Medtem, ko se na smučišču po riti zadričam za njimi, mi luči stroja osvetljujejo največjo strmino. Zakaj se ne premakne? Nekaj je narobe. Kot bi me čakal v izteku. »Vi planinci ste popolnoma brezobzirni, ko s čevlji delate luknje po smučarski progi! Tam zadaj imate cesto!« Na srečo se mene to ne tiče, ker se nimam za planinca. Le rad zahajam v naravo, tokrat v gore. Stopim bližje, da se mu ne bo treba tako dreti. Poslušam in čakam, kdaj si bo olajšal dušo in bo iz njega šlo vse. »Ali ste razumeli?«, je nejeveren, ker mu nisem hotel uiti. »Seveda sem razumel,« odgovorim mirno. »Prav gotovo ste iz Ljubljane! Ljubljančani ste zelo brezobzirni! Zjutraj me bodo pa gnjavili smučarji, ker ne bo povsem gladko poteptano.« Teptanje smučišča mu je zelo priraslo k srcu. Za njegovo vnemo so vedeli vsi gostje gostilne, kjer smo proslavili uspešen izlet.

Slike na desni: 5., 6. in 8. - Vladimir Habjan

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Begunjščica"

Vladimir Habjan,

Vožnja po zadnji plati ni tako problematična kot se morda zdi glede na pripombo. Sam jo že dolga leta z velikim užitkom prakticiram, o njej so me celo učili na vodniških tečajih, tečajnikom v odseku jo vedno pokažem na zimski tehniki in tudi tečajnikom na zimskih tečajih v društvu. Seveda ne s polivinilom (Iztoku še manjka praksa, hahaha) in ob upoštevanju pravil (kako kontroliraš hitrost, kako se ustaviš ...). Hoja OB smučišču za smučarje ni problematična. Iztok je pač pokasiral slabo voljo voznika ratraka. Pa saj smo se itak vozili po riti, zato lukenj ni bilo ... Lep pozdrav


Iztok Snoj,

Namen četrtkovih zgodb nikakor ni ta, da bi se ljudje iz njih učili tehnike gibanja v gorah in da bi jih seznanjali s kakršnimi koli pravili. Zgodbe so izključno opis doživetij. Če kdo misli, da je kakšne podrobnosti gorskih doživetij potrebno skrivati, jih naj skriva. Moj namen vsekakor to ni. Ravno obratno.

Če to ni jasno, v zgodbi ni opisan čisto vsak korak, ki smo ga naredili. Za spust po Šentanskemu plazu je en stavek, za njegov iztek pa drugi. Nič nimam proti, če kakšen alpinistični inštruktor protestira proti takim opisom. V nekem smislu razumem Matjaža Pristavca, ki uporablja zeleniško smučišče. Po Šentanskem plazu se ne da priti drugam, kot na smučišče. Dejansko je na levi narejena cesta, po besedah upravitelja, »da lahko po njej hodijo planinci« (ne bom komentiral takega razloga za obstoj ceste v gorah). V temi je nisem videl, pa se zato ne opravičujem. Na največji strmini, kjer sem se spustil, pa tudi ne povsem ob robu, so nastajali v mehki povrhnjici ledeno sipkega snega (pri – 10 stopinj in več) za 5 - 10 cm od drsanja korakov. Eden od očitkov je bil tudi ta, da bodo te »globoke« luknje zmrznile! Kdor pa vodi »otroke« po tisti strmini, se mi zdi prav tako neodgovoren. Nikjer ne trdim, da vedno in povsod naredim vse prav. Poskušam le prav napisati – namreč tako, kot se je zgodilo.


Matjaž Pristavec,

Nekako ne morem mimo brez komentarja na opis "Posebne tehnike spusta", citiram: "Na robu Šentanskega plazu čakamo zadnje trenutke zahajajoče ognjene krogle, potem pa se spustimo v hladno globel, ki je že dlje časa v mraku. Seznanjajo me z novo modo, ritnim spuščanjem. Ne spomnim se, da bi mi kdo omenil, naj s seboj vzamem polivinil. Blago na riti in stegnih me močno ustavlja. Na srečo je sneg zelo suh in se hlače ne zmočijo. Med dričanjem poskušam narediti sliko pršenja snega izpod nog."

Kot alpinistični inštruktor moram protestirati na takšne in drugačne opise doživetji v gorah.

Leta in leta "trobimo" tečajnikom na alpinističnih šolah kako se giblje v gorah pozimi med drugim tudi kako se pravilno in varno sestopa v zimskih razmerah. Sedaj pa dobimo na "netu" namig "polivinil pod rit pa hajd v dolino..." Res ne vem, očitno je (še) premalo zdrsov, da se javno objavljajo take ideje.

Na koncu pa še glede hoje po smučišču. Tudi sam kdaj pa kdaj poleg grap in snežnih flank v okolici Zelenice uporabljam to smučišče in moram reči, da v nekem smislu razumem žičničarje. Sam sem imel že kar nekaj bližnjih srečanj s pešci po smučišču, kajti vsi ne hodijo po robu in potem naprej po cesti (čeprav je na začetku jasno označeno kje vodi peš pot) ampak ,oprostite izrazu trapajo kar podolgem in počez po smučišču. Luknje, ki lahko nastanejo pri tem so lahko zelo nevarne, ne sicer za dobrega smučarja ampak predsem za otroke. Velikost odtisa v snegu čevlja št. 43 naredi luknjo za pol dolžine otrške smuči in ko potem otrok zapelje vanjo je rezultat jasen - grd padec, lahko pa še kaj drugega ! Toliko za v razmislek vsem, tudi tistim, ki se imajo za neplanince pa vseeno hodijo v hribe in mislijo, da zanje izrek "ne ogrožaj drugega" ne velja.

Toliko za sedaj in en lep "gorniški" pozdrav.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.