Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Bo zaradi podnebnih sprememb

Delo, Znanost: ... več izbruhov vulkanov? - V davni preteklosti se je v obdobjih taljenja ledenikov zmanjšal pritisk na celinah, vendar pa se je zaradi dviga morske gladine povečal pritisk na skorjo oceanskega dna.

... Ta sprememba v pritisku na zemeljsko skorjo naj bi povečala aktivnost vulkanov.

Dolgo je že znano, da vulkanski izbruhi lahko spremenijo podnebje. Nemški znanstveniki pa so nedavno odkrili, da obstaja tudi obratna zveza – podnebne spremembe utegnejo povzročiti pogostejše vulkanske izbruhe. Izsledke svoje raziskave, ki so jo opravili na sedimentih, izvrtanih z oceanskega dna ob Srednji in Južni Ameriki, so objavili v najnovejši številki znanstvene revije Geology.

Usedline, ki so jih proučevali, so jim ponudile vpogled v zadnjih milijon let podnebnega dogajanja na našem planetu. V tem obdobju je vsake toliko časa nastal premik v Zemljini orbiti, kar je sprožilo hitro otoplitev, množično taljenje ledenikov in hiter dvig gladine oceanov. Raziskovalci so odkrili, da se je v sedimentih po takem dogajanju nakopičilo precej več vulkanskega pepela, kar kaže, da je bilo to dogajanje vzrok za povečanje vulkanske aktivnosti. Ponekod, na primer ob obali Kostarike, so opazili tudi pet- do desetkrat povečano vulkansko aktivnost v obdobjih taljenja ledenikov.

Da bi razumeli, zakaj je prišlo do takega dogajanja, so raziskovalci uporabili računalniški model in vanj vnesli informacije o spremembah pritiskov na zemeljsko skorjo na različnih območjih. Ugotovili so, da se je ob taljenju ledenikov zmanjšal pritisk na celinah, vendar pa se je zaradi dviga morske gladine povečal pritisk na skorjo oceanskega dna. Kot je pokazal računalniški model, naj bi sprememba v pritisku na zemeljsko skorjo povečala aktivnost vulkanov. Prav tako so ugotovili, da bolj kot količina staljenih ledenikov na povečano vulkansko aktivnost vpliva hitrost samega taljenja.

Znanstveniki so s svojo raziskavo lahko proučili le posledice naravno povzročenih podnebnih sprememb. Če bodo sedanje podnebne spremembe, za katere je kriv človek s svojo dejavnostjo, tudi vplivale na rast vulkanske aktivnosti, pa ne bomo vedeli. Ta sprememba se namreč pokaže s časovnim zamikom, ki znaša kar 2500 let, pojasnjuje ena od soavtoric raziskave Marion Jegen z nemškega raziskovalnega centra Geomar v Kielu.

  13.02.13, 09:00

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.