Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Brez šole ni službe

Slovenske novice, 17.05.06 - Mitja Lomovšek: Predstavniki PZS imajo pri OKS prednost pred številnimi olimpijci

Slovenske novice, sreda, 17. maja 2006
Time out

Brez šole ni službe

Zanimivost: Tina Maze in Petra Majdič sta šele v drugi prioritetni skupini za državno zaposlitev športnikov, vseh zaposlenih je 89 — Na službo čaka 17 kandidatov, 27 pa jih panožne športne zveze niso predlagale za zaposlitev — Predstavniki Planinske zveze Slovenije imajo pri OKS prednost pred številnimi olimpijci — Dobitniki kolajn Rok Benkovič, Anja Čarman, Sara Isakovič in Anja Klinar se ne morejo zaposliti, ker nimajo končane srednje izobrazbe


Koristnost delovanja Olimpijskega komiteja Slovenije-Združenja športnih zvez za slovenski šport nekateri ocenjujejo za zelo pozitivno, drugi pa imajo ogromno pripomb. Tako je pač v demokraciji. Svojevrstno polovičarstvo OKS se kaže tudi pri zaposlovanju športnikov v državnih organih. Ko so leta 1998 predstavniki OKS in države podpisali dogovor o zaposlitvi 200 športnikov, so se s tem hvalili prvi in drugi. Osem let zatem je sekretar odbora za vrhunski šport pri OKS ko Dvoršakznal, da sporazum ni bil nikdar uresničen, službo je dobila največ polovica. Naj bo takoj jasno: športnikov ni hotela (v zadostni meri) zaposlovati ne prejšnja ne zdajšnja oblast. A kljub temu predsednik OKS mag. ez Kocijančiči to polovično uspešnost OKS ocenjuje kot uspešno delovanje OKS. Kakor koli.

Trenutno ima država zaposlenih 89 športnikov (in pet trenerjev), od katerih jih je 17 v prvi prioritetni skupini: Pegan, Petkovšek, Vesna Dekleva, Klara Maučec, Žbogar, Nareks, Polavder, Sraka, Žolnir, Fras, Kranjec, Peterka, Žonta, Debevec, Čop, Matej Prelog in Špik. Drugo prioritetno skupino sestavljajo: Alenka Bikar, Helena Javornik, Kozmus, Vodovnik, Čopi, Glavina, Sašo Jereb, Simeon Hočevar, Kodelja, Dejan Kralj, Nolimal, Dejan Stevanovič, Janez Brajkovič, Mankoč, Medvešek, Tahirović, Mitja Dragšič, Grubelnik, Andrej Jerman, Tina Maze, Tadeja Brankovič, Andreja Mali, Rok Flander, Petra Majdič, Janez Klemenčič, Miha Pirih in Tomaž Pirih.

V tretji prioritetni skupini (kriterije seveda izdela OKS) za zaposlovanje slovenskih športnikov so Maja Sajovic (para ski letalstvo), Dejan Sitar (lokostrelstvo), Tomaž Humar, Tomaž Jakofčič, Silvo Karo, Marko Prezelj, Uroš Samec, Martina Čufar (vsi na predlog Planinske zveze Slovenije), plavalec Matjaž Markič in plesalka Miša Cigoj. Naštetim 54 zaposlenim športnikom sledi še 35 imen iz nižjih četrte, pete, šeste in devete prioritetne skupine, med njimi (očitno torej manj cenjeni kot tisti iz planinsko-letalske neolimpijske tretje prioritetne skupine) je tudi precej olimpijcev: Boštjan Buč, Brigita Langerholz, Igor Primc, Matija Šestak, Andrej Pohar, Bernard Vajdič, Marko Dolenc, Tina Križan, Anja Valant ... a tudi za njih je v končni fazi pomembno le, da službo imajo.

Tistih športnikov, ki bi si še želeli, da jim davkoplačevalci dajemo plače, in so po predlogu nacionalnih panožnih zvez na čakalni listi (ker sporazum o številki 200 pač ni uresničen), je 63. Iz prve prioritetne skupine je to samo Peter Kauzer, iz druge pa Martina Safran, Biljana Todorovič, Helena Halas, Matic Osovnikar, Jernej Damjan, Primož Ferjan, Roki Drakšič, Jernej Župančič Regent, Blaža Klemenčič, Ana Drev, Teja Gregorin, Andrej Šporn, Gregor Sračnjek, Gregor Novak, Boštjan Božič in Aleš Gorza. Sledi še 46 zaposlitev željnih športnikov in športnic.

Glede zaposlovanja športnikov je sekretar Dvoršak v torek na seji izvršnega odbora OKS opozoril še na tretjo glavno skupino: 27 športnikov nacionalne panožne športne zveze ni kandidiralo za zaposlitev. Gre za svojevrstno Dvoršakovo besedno manipulacijo, kajti pojem »panožne športne zveze jih niso kandidirale za zaposlitev« pomeni, da ti športniki dejansko ne izpolnjujejo nekaterih osnovnih kriterijev za zaposlitev, zato je nesmiselno, da bi jih NPŠZ sploh predlagal OKS. Iz njegovega pregleda zaposlenih športnikov in kandidatov za zaposlitev je namreč jasno razvidno, da so na seznamu (skupaj z obrazložitvijo) med drugim tudi: Jolanda Čeplak (odpovedala prošnjo za zaposlitev), Davor Mizerit, Alenka Kejžar in Matej Soklič (končali kariero), prav tako pa je sekretar jasno navedel, zakaj zaposlitve v državnih organih (na predlog OKS, na predlog panožnih zvez) ne morejo dobiti plavalke Anja Čarman, Anja Klinar, Lavra Babič, Sara Isakovič, Luka Vrtovec in Bojan Zdešar ter skakalec Rok Benkovič – nimajo končane srednje izobrazbe. Za teh 27 športnikov velja, da je v bistvu krivda zgolj na njihovi strani, ne pa na strani NPŠZ ali OKS. Ali pa bi veljalo kriterije za zaposlitev tako zapisati, da izobrazba vrhunskih športnikov ne bo pomembna.

Torej lahko sklepamo, da imajo prej našteti športniki (od Pegana do Gorze) vsi ustrezno izobrazbo, kajti zelo hudo bi bilo, če bi se med 89 zaposlenimi našel kakšen, ki (v nasprotju z, na primer, svetovnim prvakom Benkovičem) nima primerne (vsaj srednje?) izobrazbe, pa je zaposlen, Benkovič pa ne sme biti.

Mitja Lomovšek


Brez slike: Prvi na čakalni listi za zaposlitev je Peter Kauzer

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.