Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Cikloni

Cikloni


Ciklon (grško kykloon - zvijem, vrtim, obkoljujem) je potujoča barična tvorba oziroma depresija ali območje nizkega zračnega pritiska. Ciklon navadno potuje proti vzhodu in ima svoj frontalni sistem, spremljajo ga močni vetrovi, oblačnost in padavine; gibanje zraka okoli središča ciklona (na severni hemisferi smer, ki je nasprotna smeri kazalca na uri) ima zunanji del (hitrost vetra se povečuje od zunanjega proti notranjemu robu in znaša v oddaljenosti 30 do 50 kilometrov, od središča ciklona 150 do 200 kilometrov na uro, pripeti pa se, da doseže tudi 380 do 450 kilometrov na uro). Nalivi so tako močni, da v eni sami uri pade toliko dežja kot v Ljubljani v vsem letu (leta 1946 je med nekim uraganom padlo na Floridi 7,3 milijarde ton vode). Območje maksimalnih vetrov ni oko ciklona (središče); v samem središču ciklona hitrost vetrov naglo upade in znaša komaj 15 do 20 kilometrov na uro. Gosti oblaki se razvijajo v ciklonu poleg močnih vetrov, prinašajo zelo močne plohe in nevihte, toda oko ciklona (središče) je po pravilu brez oblakov in dežja.

Cikloni se delijo na: tropske depresije (tu veter ni močnejši od 63 kilometrov na uro), tropske nevihte (vetrovi s hitrostjo od 63 do 120 kilometrov na uro) in hurikane ali tajfune (veter je tu močnejši od 120 kilometrov na uro).

Močni tropski cikloni, ki se pojavljajo v severnem delu Atlantika in Karibskem morju, v zahodnem delu južnega Pacifika, se imenujejo hurikani in uragani. V Indijskem oceanu, Bengalskem zalivu ter Arabskem morju tropske ciklone imenujejo ciklon, v zahodnem delu severnega Pacifika pa tajfun. Tropski ciklon se imenuje tudi willy-willy (na severozahodni obali Avstralije), cordonazo (zahodna obala Mehike) ter gabuiro ali baruio (na Filipinih).

Tropski vrtinčasti viharji so najpogostejši od maja do oktobra, na Japonskem in Filipinih pa poznajo tudi zimske tropske orkane. Tropski cikloni, ki nastajajo v Karibskem morju, imajo že od leta 1953 svoja imena. Vsako leto sestavijo seznam imen strogo po abecedi. Prav tako imajo svoja imena tudi tajfuni na Daljnem vzhodu. Do leta 1978 so bili vsi tajfuni, do leta 1979 pa vsi hurikani poimenovani z ženskimi imeni, zaradi protesta feminističnih združenj pa že nekaj let dobivajo tropski viharji izmenoma ženska in moška imena.

po objavi v Nedeljskem dnevniku 10.10.04
v rubriki »vaš zakaj, naš zato«

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.