Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Davos: ISSW 2009

GRZS: V tem švicarskem turističnem kraju je potekalo prvo srečanje ISSW v Evropi.

ISSW pomeni International Snow Science Workshop  in so jo s tem imenom začeli prirejati leta 1984 v ZDA. Potem so prireditev izmenično  prirejali v ZDA in Kanadi vsako leto. Letos so se odločili, da izvedejo prireditev v Evropi in po dogovoru so se odločili za Davos. V tem kraju deluje Inštitut za raziskavo snega in plazov SLF. Poleg tega je v letošnjem letu tudi deseta obletnica snežnih katastrof v Alpah. Na prireditev se nas je iz 24 držav zbralo preko 500 udeležencev. Prireditev je zasnovana v obliki predavanj, predstavitve posterjev, delavnic in ekskurzij.

Predavanja so bila razdeljena v tematske sklope:
· Sneg,
· Snežna odeja in preobrazba,
· Stabilnost snežne odeje in plazovi,
· Napovedovanje dinamike plazov in zaščitni ukrepi,
· Zaščita pred plazovi (naselja, ceste, železnice),
· Izobraževanje obiskovalcev plazovitih področij,
· Vpliv ekoloških sprememb na snežno odejo, plazove,
· Pripomočki za opazovanje in napovedovanje gibanja plazov

Poleg teoretični h predavanj strokovnjakov, profesorjev, raziskovalcev in praktikov (gorskih vodnikov, gorskih reševalcev) so sledile še delavnice, kjer smo v manjših skupinah predelovali predvsem naslednje teme:

· Plazovi (metode odločanja na plazovitem terenu, človeški faktor),
· Proženje plazov ( eksplozivna sredstva, Daisy Bell metoda),
· Snežna odeja, kakovostna stratigrafija (razporejenost plasti v snežni odeji),
· Napovedovanje plazov (problemi pri napovedih, opazovanje snežne odeje, prihodnost),
· Sneg kot vir (klimatske spremembe in padavine)
· Reševanje iz plazov (zdravniška predstavitev reševanja, strategija sondiranja, odločitve pri reševalnih akcijah)
· Dinamika snežnih plazov (različni modeli opisovanja plazov 2D-3D)
· Gradnja v področjih s stalnim mrazom

Posebnost pa so bili predstavitve posameznih raziskovalnih nalog, projektov ali tudi kompleksnih rešitev, ki so jih posamezniki predstavili v obliki posterja velikosti 1,5 m x 1 m. Ti posterji so bili ves čas obešeni pred dvorano. Poleg tega pa so jih v treh tematskih sklopih predstavili v dvorani. Posamezna predstavitev je trajala po eno minuto. V vsakem sklopu je bilo predstavljenih do petdeset del.

Prireditve sem se iz Slovenije udeležil sam vendar sem srečal nekaj prijateljev gorskih vodnikov, s katerimi smo pred leti skupaj delali v tehnični komisija UIAGM ter gorskih reševalcev iz IKAR-ja. Drugače so bili udeleženci predvsem mlajši in posebno vesel sem bil, da so predavatelji potem ko so svoj prispevek predstavili sedli med občinstvo in z zanimanjem sledili predstavitvam drugih. Pri ocenjevanju poznavanja in raziskav na področju snega in plazov je razveseljivo, da se je Kanadi, ZDA in Japonski enakovredno postavila s svojim delom Evropa. Od Evropskih držav je bilo največ predstavitev iz Švice, Italije, Francije, Avstrije, Norveške, Nemčije in zanimivo iz Španije. Ker so delavnice potekale vzporedno sem se udeležil lahko samo po ene na dan (označene s krepkim tiskom).

Posebne pozornosti na prireditvi je bil deležen Werner Munter, ki je opisal svojo pot raziskovalca in pa predstavil Nivocheck (pripomoček za določanje nevarnosti plazov lokalno). Med skupno večerjo ga je voditelj prireditve dr. Jürg Schweizer napovedal kot svojega prvega učitelja in naštel celo vrsto raziskovalnega dela in metod povezanih s plazovi. V zahvalo mu je podaril črno belo fotografijo snežnega kristala, na katero smo se potem tudi podpisali. Prisotni smo njegovo pot od mize do odra pospremili stoje s ploskanjem in mu na ta način dali podporo za njegovo delo. Od presenečenja ni mogel nič povedati.

Delavnica naslednje leto bo zopet v ZDA. V Evropo naj bi se vrnila po dogovorih čez štiri leta, ko naj bi bila v Grenoblu. Takrat bi bilo dobro, da bili v večjem številu prisotni tudi Slovenci.

GRZS, 05.10. - Dušan Polajnar
ISSW 2009 Davos 27.9. – 2.10.2009

 

 

 


 

 

 

 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
GRZS novosti

1 komentarjev na članku "Davos: ISSW 2009"

Franci Savenc,

V petih dneh jih je objavo na GRZS odprlo 125, na G-L objavljamo s šestnevno "zamudo".

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.