Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Delo Podkomisije za medicino

GRS Slovenije: izobraževanje, skrb za strokovno in učinkovito reševalno delo, skrb za opremo in redne aktivnosti, ki z reševanjem niso v neposredni zvezi

Gorska reševalna služba Slovenije

pri Planinski zvezi Slovenije
p.p. 245, 4101 Kranj
Kranj, Bleiweisova 34, (04) 201-06-70 – grs@pzs.si

Delo Podkomisije za medicino

V mandatnem obdobju 2002-2004

V podkomisiji smo nadaljevali z osnovnimi dejavnostmi, kot smo jih izvajali že pred tem: izobraževanje, skrb za strokovno in učinkovito reševalno delo, skrb za opremo. Poleg tega se ukvarjamo tudi z rednimi aktivnostmi, ki z reševanjem niso v neposredni zvezi: skrb za arhiv naše dokumentacije, izpiti iz prve pomoči, evidenca opreme, urejanje seznama potrebne opreme reševalca, postaje, zdravnika; statistika zdravniških pregledov, sodelovanje pri publikacijah iz prve pomoči, statistika in analiza intervencij, izdelava poslovnika, zbornik Ažmanovi dnevi, planiranje aktivnosti in nakupa, prenova kataloga znanj iz prve pomoči, področje višinske medicine.

Nadaljevali smo z rednimi letnimi seminarji iz prve pomoči za reševalce v Poljčah, strokovnimi srečanji zdravnikov GRSS – Ažmanovi dnevi, vpeljali smo tekmovanje iz prve pomoči za ekipe postaj GRSS z željo po dodatnem znanju in poenotenju znanja in ukrepanja med postajami, dvakrat letno se dobimo zdravniki letalci reševalci, da uskladimo delo, ugotovimo in rešimo probleme ter načrtujemo kako naprej.

Aktivno smo sodelovali s predstavitvijo naše GRSS in našega dela na strokovnem seminarju »Višinska medicina v praksi« v Logarski dolini 2002, na spominskih dnevih »Potočnik in Rusjan«, na srečanju letalske medicine »Alpe Adria« 2003 na Bledu in pa na delavnicah iz nujne medicinske pomoči za študente medicinske fakultete v letu 2003.

V letu 2003 smo izpeljali tudi uspešno srečanje medicinske komisije IKAR na Vršiču.

Tako glede reševanja kot glede opreme skušamo slediti sodobnemu pristopu k ponesrečencu, zato poleg strokovnega stika s tujimi reševalnimi organizacijami skušamo slediti tudi njihovo opremljenost in jo prilagoditi našim razmeram. Želimo imeti dobro opremljenega reševalca, postajo, zdravnika in helikopter. Nova oprema pomeni vedno tudi nujno potrebna nova znanja, ki jih morajo pridobiti vsi, ki to opremo uporabljajo. Prve informacijo o uporabi kisika smo že uspeli posredovati reševalcem, čaka nas še dograjevanje tega znanja in pa v prihodnosti tudi rokovanje z novimi aparati – napr.: polavtomatski defibrilator.

Za nami je tudi večino priprav na izobraževanje iz dodatnih znanj iz prve pomoči za letalce reševalce, ki ga nameravamo izpeljati v letošnjem letu.

V končni pripravi pa je predlog programa 80 urnega tečaja iz prve pomoči, ki ga želimo uradno verificirati preko ministrstva za zdravje.

Načelnica PMed GRSS
Eva Pogačar

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.