Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Delovno mesto - Alpe

Gorenjski glas, Jeseniške novice - Urša Peternel: Klemen Gričar je gorski vodnik z mednarodno licenco, ki se že nekaj let preživlja samo z gorskim vodništvom. Vodi po Alpah, ne le v Sloveniji, ampak tudi v Franciji in Švici, pa celo v Himalaji.

"Ali plaz ve, da imam mednarodno licenco?!" na vprašanje, ali kot izkušen gorski vodnik lahko predvidi večino nevarnosti v Alpah, odgovarja Klemen Gričar, dolgoletni alpinist in plezalec, zaljubljenec v gore, od leta 2003 tudi gorski vodnik z mednarodno licenco IFMGA. Pred petimi leti je pustil službo na carini ter se poklicno začel ukvarjati z gorskim vodništvom. Klemenovo delovno mesto so tako zadnjih pet let - Alpe. Ne le slovenske, temveč tudi avstrijske, italijanske, francoske, švicarske ... Če namreč gorski vodnik hoče živeti samo od vodenja, mora veliko delati zunaj Slovenije, v Franciji, Švici, zunaj glavne sezone v Alpah pa voditi tudi trekinge in vzpone v Himalaji. Letno Klemen opravi okrog 180 vodniških tur. "Prek zime vodim tečaje lednega plezanja, smučanje zunaj urejenih smučišč, turno smučanje, heli ski... Delam povsod v Alpah, kjer je pač sneg. Pred nedavnim sem vodil celo v Makedoniji, na Popovi Šapki." Dobršen del poletne sezone pa Klemen zadnjih nekaj let preživi v Chamonitu in v Zermattu, kjer vodi vzpone na Mont Blanc (4810 metrov visoko). Matterhorn (4470 metrov visoko) in druge štiritisočake v Alpah. Zelo priljubljene in pogoste so ture Haute Route, to je Visoka pot čez ledenike in gorske prelaze, pa nekajdnevni trekingi od koče do koče ...

Sicer pa poleti vodi tudi tečaje športnega plezanja, skalne vzpone, vodi po zavarovanih plezalnih poteh, trekinge ... "Vsako vodenje je doživetje zase, saj zame ni lepšega kot raziskovati nove terene ...," razlaga Klemen. Res pa je, dodaja, da v domačih gorah lahko vodi skorajda "na pamet", medtem ko je za vodenje v tujih gorah potrebne več predpriprave, del nujne opreme pa so GPS, kompas in zemljevid. Klemen ima med klienti 85 odstotkov tujcev, večina stik z njim naveže prek spletne strani njegove agencije Julian Alps Adventures, sodeluje pa tudi z nekaterimi tujimi agencijami, kot so denimo Mountain Tracks, Jagged Globe in Mont Blanc Guides.

Klemen je tudi predsednik Zveze gorskih vodnikov Slovenije. Njihov slogan se glasi: Z nami je varneje! V zvezi si prizadevajo za večjo prepoznavnost gorskega vodništva, med problemi pa opozarjajo zlasti na vodenje na črno, torej vodenje brez licenc.

Pred vsakim vzponom je potrebna posebna priprava, goste uči hoditi z derezami, v navezi z vrvmi, pokaže jim osnove plezanja ... Pa se na takšnih turah pogosto zgodi kaj nepredvidenega, nevarnega? "Resne situacije so del poklica, nanje moraš biti pripravljen in ohraniti trezno glavo.

Vse kliente imamo zavarovane in v primeru nezgode pokličemo helikopter," odgovarja Klemen, ki je že vrsto let tudi gorski reševalec, član GRS Kranjska Gora, reševalec letalec in inštruktor pri GRS. Klemen, ki je doma sicer iz Gozd-Martuljka, zadnji dve leti živi na Hrušici. Tudi njegova žena Manca je plezalka, pred slabim mesecem dni pa se jima je pridružil dojenček, mali Lovro. Tako še razmišljajo o bodoči organizaciji družinskega življenja, saj je Klemenova služba pač takšna, da je veliko od doma. Morda bodo prek poletja najeli apartma v Chamonixu in se bosta Klemenu vsaj za nekaj časa pridružila tudi Manca in Lovro. A očitno je, da bo tudi malček že od malih nog večino časa preživel v Alpah ...

Urša Peternel

  11.03.2011
Jeseniške novice (PDF)

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.