Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Dom na Lubniku v novi podobi

Loški utrip - Klavdija Škrbo Karabegović: Dom na Lubniku, priljubljena pohodna točka Ločanov, je bil v poletnih mesecih obnovljen.

Del sredstev, in sicer dobrih 72 tisoč evrov, je Planinsko društvo Škofja Loka uspelo pridobiti iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Zgodovina
Prva koča na Lubniku je bila planincem dana v uporabo 22. maja leta 1932. Bila je zelo majhna in lesena, a je služila svojemu namenu. Sodeč po zapiskih so jo pridno obiskovali. Kočo so čez pet let posodobili. Leta 1943 so jo požgali, da bi preprečili nastanitev Nemcem, ki so jo zaradi odličnega razgleda predvsem v Selško dolino želeli imeti za svojo opazovalno točko.
Od 1950. leta pa do 25. maja 1953 je potekala izgradnja zdajšnjega planinskega doma. »Pri gradnji je sodelovalo izredno veliko prostovoljcev, tudi čez sto jih je znalo biti ob nedeljah na Lubniku. Skupaj so prostovoljci opravili kar 33565 udarniških ur,« je povedal predsednik Planinskega društva Škofja Loka Jože Stanonik.
Kot pravi Stanonik, je dom vse do današnjih dni kljuboval zobu časa, čeprav je v zadnjih desetletjih vedno bolj kazalo, da bo treba narediti večje posege. Tako so se leta 2003 lotili delne obnove doma ter v Breznici uredili skladišče in vodniško dvorano. Leta 2006 so obnovili streho na domu, leto kasneje pa tudi kuhinjo.
Ostala so še večja dela, ki se jih ne da delati po korakih in ki zahtevajo večje finančne vložke. Zato so se letos prijavili na razpis za pridobitev sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, namensko za obnovo in posodobitev planinskih postojank. Na razpisu so bili uspešni in takoj julija so se lotili intenzivne obnove.

Letošnja obnova
»V spalnih prostorih smo uredili električno instalacijo, izravnali in dodatno izolirali nekatere stene, izravnali vse pode, nekatere dele smo na novo pozidali, v etaži za goste naredili nove sanitarije, obnovili sanitarije za osebje, v obeh etažah izdelali nove lesene stopnice, v restavracijskem delu smo združili dva prostora, ki pa se jih kljub temu da ločiti s t. i. vrati harmonika, na celem objektu smo zamenjali okna za troslojna in odporna na vlago ... Želeli smo ohraniti klopi in notranjo oblogo sten, vendar je bilo oboje v tako slabem stanju, da smo se odločili za novo. Iz restavracijskega dela je bil narejen tudi prehod na teraso, na njej pa nova izolacija in keramični tlak. Žal smo morali odstraniti tudi peč, ki je bila popolnoma dotrajana. Nadomestili smo jo z novo pečjo na pelete, ki bo z radiatorji ogrevala celoten prostor. Na vzhodni strani doma je zgrajena tudi čistilna naprava, ki pomeni velik prispevek k varovanju okolja,« je Stanonik opisal letošnjo obnovo.
Celotna investicija je znašala približno 160 tisoč evrov. Poleg evropskih je škofjeloško društvo v obnovo vložilo svoja lastna sredstva iz poslovanja obeh koč najeli pa so tudi posojilo. Delež je prispevala še škofjeloška občina.
Projekt obnove je izdelal arhitekt Dušan Balderman, ki je tudi sam lubnikar. Obnova je bila zaključena v začetku septembra, 2. oktobra pa so obnovljeni objekt predali v uporabo. »Lahko zaključim, da so dela bila kvalitetno in do roka opravljena, za kar gre zahvala izbranemu izvajalcu, čigar delavci so delo opravili zavzeto. Z našo delovno skupino smo zagotovili vsakodnevne prevoze materiala in opreme s tovorno žičnico iz Breznice do Doma na Lubniku, delavci pa so morali ne glede na vreme del poti opraviti peš,« je še povedal Stanonik.
V času obnove je bil na Lubniku velik obisk, saj je obiskovalce zanimalo, kako napredujejo dela. Ocene so dobre, obiskovalci pohvalijo, da je v domu še vedno domačno, nekateri pa le pogrešajo staro peč.
Po oceni predstavnikov Planinske zveze Slovenije sta Dom na Lubniku in Koča na Blegošu med najbolje komunalno opremljenimi planinskimi objekti in kot taka tudi vzor za ostale.

Klavdija Škrbo Karabegović
 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.