Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Fotografije Cirila Velkovrha

Šestdeset let Slovenske planinske poti

Ob 60-letnici Slovenske planinske poti je bilo v Cankarjevem domu sredi decembra odprtje fotografske razstave Od štajerskih goric do strme tržaške obale. Avtor razstave tristotih fotografij je bil Ciril Velkovrh, ljubitelj slovenskih planin in poznavalec lepih fotografij. V Našem časopisu smo ga spoznali že pred precej leti, ko je s svojimi prispevki predstavljal znano revijo Planinski vestnik in planinsko literaturo.

Odprtje razstave je potekalo v Galeriji Cankarjevega doma na Vrhniki. Za prelep kulturni program sta poskrbela znana obraza slovenske kulturne stene, pevec Boris Kopitar in pesnik ter igralec Tone Kuntner. Zbrane sta nagovorila dr. Boštjan Žekš in velik poznavalec ter ljubitelj planin Milan Jerrman. Prav Milan Jerman je spregovoril o fotografski razstavi Cirila Velkovrha Od štajerskih goric do strme tržaške obale, ki je bila postavljena v čast 60-letnice Slovenske planinske poti. V tristotih fotografijah je bila predstavljena slovenska planinska pot z različnimi motivi narave, pora. planinskih koč in Mrakov. Vse fotografije so bile resnično umetniški izraz fotografiranja Cirila Velkavrha, ki je zbranim tudi spregovoril m predstavil svojo razstavo. Rodil se je 24. julija 1935 na Vrhovcih. Osnovno in srednjo šolo je obiskoval na Viču, kot matematik pa je diplomiral leta 1959 na Univerzi v Ljubljani. Matematiko je tri leta poučeval na Ekonomski srednji šoli v Trbovljah, nato pa je skoraj petindvajset let vodil Matematično knjižnico na Univerzi v Ljubljani. Leta 1951 je bil prvič na Triglavu in od takrat je član Planinskega društva Ljubljana Matica. Po upokojitvi, leta 1992. je v različnih medijih predstavil več sto planinskih publikacij ter urejal leme sezname slovenske planinske bibliografije. Leta 1994 je pri Planinski zvezi Slovenije uredil vodnik po Slovenski planinski poti, kasneje je ob njej fotografiral tudi vsa sakralna znamenja, ki so hkrati del Mie kulturne dediščine in planinski kažipoti Enako je dokumentiral tudi Aljaževo in Slomškovo pot. Cini Velkovrh je imel doma m v tujini več kot šeststo razstav diapozitivov in fotografij. V samozaložbi je izdal deset stenskih koledarjev, šeststo razglednic in dve fotografski monografiji: Gore in spomini ostajajo (2008) m Od štajerskih gone do strme tržaške obale (2013).

Ob 60. obletnici Slovenske planinske poti pa je treba še povedati, da ima 75 kontrolnih točk, dolga je 599 km. s skupno 45,2 km vzponov m 45,5 spustov, obhode, pa tudi 58 planinskih koč in 23 čudovitih slovenskih vrhov ter pet slovenskih mest in dva muzeja. Doslej je pot uspešno prehodilo okoli 9500 planincev, ki jim je bilo podeljeno prav toliko značk.

Prav v letu 2013 je Ciril Velkovrh prejel zlati častni znak Planinske zveze Slovenije za promocijo Slovenske planinske poti in planinstvo na splošno s fotografskimi razstavami, ki jih je bilo doklej že več kot tristo.

Na odprtju razstave sta bila predstavljena še dva uspešna planinca in mentorja, ki sta za leto 2013 prejela priznanje PZS. Spominsko plaketo PZS za šestdeset let je prejel Bogdan Seliger, nekdanji Vrhničan, sedaj pa zelo aktiven član Planinskega društva Horjul. Vrhničan Urban Čepon pa je prejel pisno pohvalo PZS na predlog raziskovalne skupine za diplomsko nalogo Analiza delovanja čistilnih naprav za odpadne vode pri planinskih kočah.

 

27.01.14 (PDF)

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.