Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorski reševalci na svoje

Slovenske novice, 17.05.06 – Boštjan Fon: Gorski reševalni zvezi Slovenije predseduje Miro Pogačar

Slovenske novice, sreda, 17. maja 2006
Dan v novicah

Gorski reševalci na svoje

Kljub pritiskom, grožnjam in zavajanjem je PZS sredi maja letos izgubil enega od najelitnejših delov organizacije — Ustanovitev Gorske reševalne zveze Slovenije potekala mirno in brez zapletov


Odcepitev Gorske reševalne službe (GRS) od Planinske zveze Slovenije (PZS) in ustanovitev Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) sta logični potezi večine reševalcev, ki v najbolj nemogočih razmerah nosijo glavo na prodaj, da bi pomagali ponesrečencu v gorah. PZS je tako ostal brez elitnega dela svoje organizacije, kar pa seveda ne pomeni, da so gorske reševalce izgubili planinci sami. Kljub temu da je bilo na ustanovnem zboru v hotelu Ribno pri Bledu nekaj skeptikov, je vendar vsem jasno, da bodo tisti, ki v visokogorju potrebujejo pomoč, to tudi dobili, pa naj bo to PZS všeč ali ne. Z vrha Planinske zveze Slovenije je bilo precej lobiranja za nesodelovanje sedemnajstih postaj GRS pri ustanavljanju novega GRZS, a ker niso znali ali hoteli prisluhniti družbenim spremembam ter razvojnim potrebam GRS Slovenije, se je zgodilo tisto, kar je bilo na Bledu potrjeno z dvigom volilnih kartončkov. Kako simbolično je bilo videti glasovanje: kot bi gorski reševalci podelili PZS rdeči karton.

Trenutno v novonastalem GRZS sodeluje ducat postaj GRS, postaji Mojstrana in Tolmin se bosta pridružili kaj kmalu. Večje, predvsem organizacijske težave imata postaji Kranjska Gora in Rateče, ki sta praktično tudi planinski društvi, in postaja Kranj, kjer je kot gorski reševalec (le kdaj je izpeljal zadnjo uspešno reševalno akcijo v visokogorju?) tudi sam predsednik PZS Franc Ekar. Morda bodo PZS lojalne postaje GRS dobile prednostno izplačan denar za svoje potrebe od teh, ki so dvignile roke za ustanovitev nove organizacije?

»Takrat bo pa res vojna,« je povedal načelnik GRS Toni Smolej, ki je bil v procesu osamosvajanja gorskih reševalcev eden od najbolj izpostavljenih: »Trudili smo se za strpen dialog in tako bo tudi vnaprej. Nikomur nismo zapahnili vrat pred nosom, tudi PZS ne in niti petim postajam GRS, ki so trenutno zunaj GRZS.« Te imajo leto dni za odločitev o pridružitvi in s tem jih bo GRZS vzel medse s statusom ustanovnih članic.

Očitki PZS, da gre novonastali zvezi le za denar in prek pridobljenega statusa humanitarne organizacije za profesionalizem, so bili zavrnjeni. Stališče Planinske zveze Slovenije, da je GRS njihova last in se kot tak ne more statusno preoblikovati, pa je že nekaj časa veljalo za posebno plemenit nesmisel. Vojna je končana, poti nazaj ni in začne se bitka za ranjence v gorah. Upati je, da bo reševalcem, ki se bodo spet podajali v gore, uspelo čim več ponesrečenih uspešno prenesti v dolino brez žrtev v svojih vrstah, pa naj bodo GRS postaje članice novega GRZS ali PZS.

Boštjan Fon

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.