Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorski reševalci pripravljeni na zimo

Žurnal 24 - Anita Krizmanić: Gore tudi septembra pritegnejo veliko obiskovalcev. Reševalci so na zimske razmere pripravljeni in opozarjajo na nevarnosti, ki bi lahko še tako izkušene planince stale življenja.

Zadnjih nekaj dni je bilo za reševalce zelo dejavnih, saj je dežurna ekipa za reševanje v gorah s helikopterjem kljub slabemu vremenu opravila štiri reševanja. Tik pred sončnim zahodom so v okolici Triglava poiskali in reševali planince, ki so se izgubili, reševali ljudi s hujšimi telesnimi poškodbami in v dolino odpeljali planinca, ki se je smrtno ponesrečil. Slednjemu je spodrsnilo med fotografiranjem, nekaj metrov pod vrhom Prisojnika.

"Verjetno je tudi, da si ljudje pred koncem poletja za zaključek izberejo posebno turo, ki je ponavadi zahtevnejša. Na koncu se izkaže, da ta izbira ni bila ravno dobra," je povečano število reševanj v zadnjih dneh komentiral Dušan Polajnar iz Gorske reševalne zveze Slovenije, kjer dodajajo, da je septembra obisk planincev in pohodnikov nekoliko manjši.

"September je odvisen od vremena, letos pa je tako, da je vreme ob koncih tedna precej spremenljivo. Sneg septembra bo, padal pa je že pred dvema dnevoma," je povedal Polajnar, ki dodaja, da morajo biti obiskovalci gora v tem času previdnejši. "Svoje cilje morajo prilagajati vremenskim razmeram. Če bo snežilo, potem je za planince bolje, da si cilje izberejo v sredogorju. Visokogorje se nam bo odmikalo z vsakim poslabšanjem vremena," pravi Polajnar in dodaja, da imajo reševalci že pripravljeno zimsko reševalno opremo.

Vedno nekoga obvestite
Na Operativno-komunikacijskem centru (OKC) Kranj poudarjajo, da je iskanje v gorah izjemno zahtevno, zato je potrebno, da o svojih namerah in poteh nekoga obvestimo oziroma se vpisujemo v planinske knjige v kočah s točnimi podatki in od teh ne odstopamo ter ne spreminjamo ture. Ti podatki so namreč ključni za policijo in gorske reševalce. Svetujejo še, da če ocenjujete, da niste sposobni sami opraviti ture, najemite gorskega ali planinskega vodnika, s katerim boste lažje, predvsem pa varneje dosegli želeni cilj in predvsem varno vrnitev.

"Varna hoja v gorah je predvsem pomembna od vaše zavzetosti, priprav in pravilnih odločitev, še preden odrinete na turo. Gore bodo tu, ko nas že dolgo ne bo več," zaključujejo.

02.09.2010

Pripravljenost pohodnikov in planincev je ključna. Zato upoštevajte sledeče:

- Preverite vremensko napoved. V teh dneh se je močno shladilo in napovedane so že prve snežne padavine v gorah. Poletja še ni konec, toda naveden vremenski preobrat pa ni tako redek pojav v gorah.

- Odločimo se za cilj, ki ga prilagodimo svojim fizičnim sposobnostim, počutju in znanju. Pomembna je tudi oprema, ki jo imamo na razpolago. Brezglavo se ne odločajmo za dostop če nanj nismo pripravljeni.

- Na turo se pripravimo tudi tako, da se o njenem poteku in razmerah pozanimamo, pri prijateljih, znancih, organizacijah, društvih, ki imajo sveže informacije. Poizvedovanje o turi moramo narediti še posebno takrat, ko se odpravljamo na nov „teren“.

- Za takšno območje si priskrbite zemljevid in pripomočke za orientacijo (po možnosti GPS). S takšnimi pripomočki si boste lahko pomagali, ne morejo pa vam zagotoviti, da se boste iz dane situacije zares rešili.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.