Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Gorsko kolo

Delo – Gregor Šket: ... kot moški fetiš – Vrhunske igrače

Delo, petek, 30. marca 2007
Kult

Gorsko kolo

kot moški fetiš – Vrhunske igrače

Gregor Šket

Težko je reči, kdo je pravzaprav izumitelj gorskega kolesa. Nemara so bili prvi gorski kolesarji znameniti Buffalo Soldierji, ki so daljnega leta 1896 preizkušali robustna kolesa na osemsto milj dolgi poti med Missoulujem v Montani in Yellowstonom v Kaliforniji. Med prvimi bikerji so bili zagotovo tudi fantje iz Velo Cross Cluba Parisien, ki so se v petdesetih letih prejšnjega stoletja šli šport, zelo podoben današnjemu gorskemu kolesarstvu. Eden izmed prvih navdušencev je bil tudi John Finley Scott, ki je leta 1953 predelal starega schwinna in ga poimenoval woodsie bike.

Šele dvajset let pozneje so prišli vsi drugi. Omeniti velja vsaj nekaj imen, ki si delijo pionirske zasluge. Gorskokolesarska scena je bila takrat najbolj razvita v severni Kaliforniji, natančneje v Marin Countvju, severno od San Francisca. Russ Mahon je že leta 1973 po vzoru mulcev iz skupine Cupertino Riders predelal Wardsovega havvthome clunkerja, s katerim seje spuščal s kalifornijskih prelazov. James McLean je leta 1978 uvedel izraz Mountain Bike (gorsko kolo). Tom Ritchey je bil med prvimi, ki je izdeloval trpežne okvirje. Največji preskok pa je zagotovo uspel Garvju Fisherju, ki je bil najprej cestni kolesar. Ko mu je ameriška kolesarska zveza zaradi dolgih las prepovedala udeležbo na tekmovanjih, je šel na brezpotja.

Fisher je bil izumitelj po duši. Bilje del nore scene v San Franciscu ob koncu šestdesetih in v začetku sedemdesetih let. Takrat je med drugim izdeloval lightshowe za legendarno skupino The Grateful Death. Za vratolomno ježo po kolovozih in gozdnih stezicah sije tudi on predelal clunkerja, ga opremil s širokimi gumami, gonilko s tremi verižniki in močnimi zavorami. Priznava, da ni bil prvi, ki je imel tako kolo. Vendar so vsi ti fantje to počeli za svoj užitek. Ko je kolo razpadlo, so ga popravili ali izdelali novega. Nihče pa ni naredil koraka v smeri množičnega izdelovanja koles. Fisher je bil prvi, ki je tako izpopolnil gorsko kolo, da gaje bilo mogoče kupiti v trgovini, in to s triletno garancijo. To je bil sedemletni proces. In v tem je bil Fisher daleč pred vsemi, zato si upravičeno lasti očetovstvo gorskega kolesa.

Mejniki


1953: John Finley Scott je predelal starega schvvinna in ga poimenoval vvoodsie bike.
1973: Russ Mahon je VVardsovega havvthome clunkerja opremil s petstopenjskim menjalnikom in ojačano zadnjo zavoro.
1978: James Mclean sije izmislil izraz mountain bike.
1979: Gary Fisher in Charlie Kelly sta ustanovila Mountain Bikes - prvo znamko, specializirano za izdelovanje in prodajo gorskih koles. Okvirje jima je dobavljal Tom Ricthey. V prvem letu sta izdelala 160 koles in jih prodajala po 1300 dolarjev.
1981: Specialized je predstavil model Stumpjumper, ki velja za prvo množično prodajano gorsko kolo.
1983: Cannondale je predstavil model ST 500, ki velja za prvo gorsko kolo z aluminijastim okvirjem po dostopni ceni.
1987: Paul Turner in Keith Bontrager sta na sejmu Bicvcle lndustry"s Premier v Long Beachu v Kaliforniji predstavila prvi prototip gorskega kolesa s polnim vzmetenjem.
1989: Paul Turner je skupaj z ženo Christie in Stevom Simonsom ustanovil znamko Ročk Shox in na trgu ponudil prve vzmetne vilice.
1988: Gary Fisher je bil sprejet v Mountain Bike Hali of Farne.
1990: Fisherjev model Mt. Tam je postal prvo gorsko kolo, ki je bilo serijsko opremljeno s prednjim vzmetenjem.
1990: V Durangu v Koloradu so pripravili prvo svetovno prvenstvo v gorskem kolesarstvu pod okriljem UCI (Mednarodne kolesarske zveze).
1991: Cannondale je predstavil model EST z zadnjim vzmetenjem.
1994: Pri Smithsonianu so Fisherja razglasili za »očeta gorskega kolesa«.
1996: Na olimpijskih igrah v Atlanti so v krosu prvič nastopali tudi gorski kolesarji.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.