Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Grem, tudi če padajo sekire!

Večer, Reportaže, ljudje - Robert Kereži: Začel se je tradicionalni Zimski pokal Peš na Pohorje.

Start ob 9.30
Prireditev organizirajo člani Športnega društva Sri Chinmoy Marathon Team, pri izvedbi pa vsako nedeljo prostovoljno sodeluje šest do osem članov društva. Zimski pokal Peš na Pohorje je vsako nedeljo ob 9.30 s startom pri Bike parku pod pohorsko vzpenjačo in ciljem pri hotelu Bellevue na zgornji postaji vzpenjače. Udeležba je brezplačna. Začetek pokala je bil v nedeljo, 2. decembra, zaključek, ki sledi po trinajstih vzponih, pa bo februarja.

Pod Pohorjem se nas je zbralo dobrih 300. Bili smo rdeči in modri, beli in črni. Bili smo skorajda vseh barv. Bilo je tudi nekaj kosmatih. Prišli smo iz Maribora, Ljubljane in drugih krajev Slovenije. Prišli so celo iz Ukrajine. Nihče ni vzklikal parol, nihče prižigal sveč in bakel, nihče metal granita. Prišli smo in še bomo prihajali. Ne glede na vremenske razmere in temperature bo vsaka nedelja, vse tja do pomladi, zaznamovana z našo tiho navzočnostjo.

Tradicionalni, že šesti Zimski pokal Peš na Pohorje je tako s snegom in dobro voljo prisotnih naznanil novo sezono športnih podvigov. Prejšnjega pokala v sezoni 2011/12 se je v povprečju udeležilo 250 entuziastov. Z vsaj enkratnim prihodom v cilj pa se je pokala udeležilo vsega skupaj 562 pohodnikov in tekačev, kar je svojstven slovenski fenomen. Takšni so tudi časi najboljših, ki se gibljejo med petindvajset in šestindvajset minut. Za ilustracijo - povprečen čas povprečno treniranega pohodnika je okoli petinštirideset minut, če upoštevamo še optimalne vremenske razmere, ki pa so v prihajajočem letnem času daleč od idealnih.

Sanje o skupinski vadbi

Velika večina je pohodnikov. To so posamezniki ali družine, ki se zavedajo pomembnosti rekreacije in jih lahko srečujemo na Pohorju vse leto. Nekaj je klasičnih, orientacijskih in gorskih tekačev, ki jim je takšna oblika treninga za moč pisana na kožo, pa tudi kolesarji, ki pozimi ne počivajo, skupaj z njimi vzdržujejo kondicijo in krepijo mišice.

Za vzorec je še triatloncev in drugih športnikov ter rekreativcev iz drugih panog. Gonilna sila in idejni vodja tega športnega shoda Marjan Jauk je tudi sam aktivni športnik in prvi profesionalni gorski kolesar v Sloveniji. Pred leti je dosegal vidne rezultate v cestnem in gorskem kolesarstvu, kasneje pa delil svoje izkušnje in treniral znane športnike, kot so Jure Golčer, Matej Pistor, Jure Pribičevič, Matej Zalar, Luka Rakuša, Dejan in Mario Vračič ...

Na vprašanje, od kod mu zamisel za organiziranje tovrstne prireditve, odgovarja: "Kakšnih trideset let hodim in tečem pozimi na Pohorje. Prej kot aktivni kolesar v okviru treninga, danes pa kot del duhovne prakse. Že takrat sem sanjal o skupinski, organizirani vadbi, ki bi nas na Pohorju, kjer se pozimi, razen smučanja, ne dogaja nič, združila in s tem omogočila hitrejši napredek v psihofizičnem počutju. V zadnjih letih se v ljudeh močno prebuja potreba po gibanju, kar je razvidno tudi na Mariborskem Pohorju, kjer vse več ljudi redno hodi ali teče proti vrhu. Tako je leta 2005 padla odločitev, da organiziramo prireditev Peš na Pohorje, ki je bila realizirana v naslednjem letu, ko je bil, po navdihu Zimske lige na Kališče, organiziran še prvi Zimski pokal Peš na Pohorje."

Pride jih vedno več

Ob primerjavi s podobnimi športnimi prireditvami po Sloveniji lahko ugotovimo, da je Zimski pokal Peš na Pohorje res svojevrsten. Od Zimske lige na Sv. Primož nad Kamnikom in kranjskim zimskim pokalom se razlikuje po nekoliko drugače zastavljenih pravilih, številu vzponov, predvsem pa po množični udeležbi tako posameznih vzponov kot nasploh, saj močno prekaša omenjeni prireditvi. Zaradi svoje pestrosti in atraktivnosti - po udeležbi kot tudi sami konfiguraciji terena - je tako zanimiva, da se je udeležujejo rekreativni in profesionalni športniki iz Maribora, s Ptuja, iz Velenja, Celja in Ljubljane.

Zimski pokal je prava popestritev zimskih nedelj tudi odličnemu mariborskemu kolesarju Dejanu Vračiču. "Udeležujem se ga že od začetka in spremljam njegov razvoj. Od štiridesetih športnih navdušencev, ki smo se udeležili prvega pokala, se je število udeležencev po šestih letih podeseterilo. Kot kolesarju mi ta oblika rekreacije ponuja dobro alternativo treningom in mi pomaga k boljšim rezultatom pri osnovni športni dejavnosti.

Na startu pa se najde tudi veliko takšnih ljudi, ki bi drugače ostali doma. Toda pride jih vedno več, saj jih je ta prireditev očitno pritegnila in marsikoga prepričala, da se je začne rekreirati in športno udejstvovati. Veselje je pogledati vse te zadovoljne obraze na vrhu, zgodnje vstajanje in vložen trud pa sta s tem krepko poplačana," svoje misli strne Vračič.

Ker v kompleksu ponudbe Športnega centra Pohorje in Draš centra v tem času velikokrat gostujejo kakšne tuje ali domače športne ekipe ali posamezniki, ki so na pripravah, se tudi ti velikokrat priključijo udeležencem lige in jo tako s svojo prisotnostjo naredijo še zanimivejšo. Že nekaj let zapored pa se ligi pridružujejo člani in članice ukrajinske gorsko kolesarske reprezentance. V preteklem letu je tako na enem od trinajstih vzponov med žensko konkurenco slavila osemnajstletna Iana Belomoina, ki na evropskih prvenstvih v disciplini cross country dosega odlične rezultate.

Samopreseganje kot vodilo

Seveda po številnosti zdaleč prednjačijo rekreativni udeleženci, ki jim je prireditev v prvi vrsti tudi namenjena. Takšna množična oblika vadbe, na kateri se točkuje vsak vzpon posebej, seštevek točk pa vodi h končni uvrstitvi, je privlačnejša. Redki so namreč takšni, ki so tako disciplinirani, da bi se odpravili na trening v kakršnemkoli vremenu in nizkim temperaturam navkljub. "Ko se potim in grizem kolena, ko se najbolj mučim, pogledam sotrpine okoli sebe in vidim, da počnejo enako. Takrat sem vesel, da nisem edini osel, ki to počne," se je pošalil Simon Šimenc, eden od udeležencev, ki se lige udeležuje redno. "Grem, pa tudi če padajo sekire," je bilo slišati iz pogovora dveh pohodnikov.

In ravno ta "skupinski duh", ki veje iz tekmovalcev in organizatorjev, katerih vodilo je izrek njihovega duhovnega vodje, po katerem nosijo ime, da naj vsak od nas vodi bitko znotraj sebe, drugi pa naj nam bodo le vzgled, je navdih marsikomu, ki se vsako nedeljo odpravi iz zavetja tople postelje proti pohorskim snežnim strminam.

"Ob samopreseganju, ki je duhovno vodilo našega pokala, je lahko razlog udeležbe nedeljskih vzponov tudi druženje, dober trening ali samo gibanje v naravi. Tako se danes prireditve udeležujejo ljudje od sedmega do 85. leta, vse več pa je tudi družin, ki tako aktivno preživijo nedeljski dopoldan," sklene Jauk.

Robert Kereži

Vecer.si 08.12.2012

Danes se prireditve udeležujejo ljudje od sedmega do 85. leta, vse več pa je tudi družin, ki aktivno in skupaj preživijo nedeljski dopoldan.

Danes se prireditve udeležujejo ljudje od sedmega do
85. leta, vse več pa je tudi družin, ki aktivno in skupaj
preživijo nedeljski dopoldan. (Aktiv Športnega društva
Sri Chinmoy Marthon Team)

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.