Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Hospic Sveti Duh

Visok cerkveni dostojanstvenik in rimokatoliški duhovnik, gospodarstvenik, ter naravoslovec Ivan Sušnik je kot podpredsednik Podpornega društva za duhovnike v Bohinju je leta 1910 omogočil zgraditi Hospic Sveti Duh (danes Hostel Pod Voglom) za iz tistega časa oddiha potrebne duhovnike (foto arhiv: TD Bohinj)Janez Pikon: Iz hospica pri Svetem Duhu na Bohinjskem jezeru, kjer letošnja sezona ni sicer tako živahna kakor prejšnja, leto 1912 pa ta tožba se čuje od vseh letovišč, vendar je bilo od začetka otvoritve do danes vedno precej gostov.

Hospic Sveti Duh

Hospic pri Svetem Duhu na Bohinjskem jezeru: Hiša bi jih vseeno bila še toliko sprejela. Avgusta meseca je pa vedno več gostov; danes, v torek 6. avgusta, nas je pri mizi kar petindvajset. Gosti so različnih narodnosti, a vlada vedno neprisiljena zabava, pravo bratovsko soglasje. Škof Stariha je že nekaj dni tu in mu vrlo ugaja, prelata Kalan in Kolar sta na oddihleju tu, več profesorjev in duhovnov iz pastirstva se vedno kaj dobi. Nepozaben nam ostane gospod vojaški superior zagrebški, Mat. Rihtarič, ki je bival tri tedne tukaj in se čvrsto okrepil. Letovišče mu je izredno ugajalo. O našem hospicu je napisal lep dopis v zagrebški »Katolički list,« ki nam je privabil že drugih hrvatskih sobratov v naš samotni zavičaj.

Ponudba ni zaostajala, tako so bili v tem obdobju turistom na voljo izvoščki (fijakarji), čoln Bogomila in novi večji čoln Črtomir, ki sta do dvakrat dnevno vozila od cerkve Svetega Janeza do Zlatoroga, leta 1911 je k Bohinjskemu jezeru začel voziti celo omnibus (foto arhiv: TD Bohinj)Sploh je tako živahno, da vsakteri še parkrat pogleda po ljubih mu prostorih, predno se loči za eno leto iz ljubega mu kraja. Saj tu vlada samota, so ugodni izprehodi (foto arhiv: TD Bohinj)Tudi ostala dopolnjujoča ponudba ni zaostajala. Tako so bili v tem obdobju turistom na voljo izvoščki (fijakarji), čoln Bogomila in novi večji čoln Črtomir, ki sta do dvakrat dnevno vozila od cerkve Svetega Janeza do Zlatoroga (foto arhiv: TD Bohinj)Visok cerkveni dostojanstvenik in rimokatoliški duhovnik Ivan Sušnik (21. december 1845 - 1. januar 1942 - foto arhiv: Wikipedija)

Zjutraj se delajo izleti, eni k Savici, drugi okoli jezera ali v gore. Dvanajsta ura pa točno privabi iz vseh strani svoje ljudi in jih zbere na verandi pri skupnem obedu. Hospic je letos omislil novi večji čoln »Črtomir« in gostje se prav pridno poslužujejo obeh čolnov. Po kosilu vlada vesela zabava; zadnji čas so se zbrali tu izvrstni pevci. Oktet izurjenih pevcev nam prepeva naše narodne pesmi. Ravno ta teden so se zmenili nekateri znani pevci, tako da so vsi glasovi krepko in točno zastopani, in po kosilu ali po večerji narede cel koncert. Sploh je tako živahno, da vsakteri še parkrat pogleda po ljubih mu prostorih, predno se loči za eno leto iz ljubega mu kraja. Saj tu vlada samota, so ugodni izprehodi, zjutraj in zvečer je tako prijeten hlad, da ga boš doma še mesec dni pogrešal.

Časnik Slovenec, 9. avgust 1912: Bohinj: Iz hospica pri Svetem Duhu na Bohinjskem jezeru, kjer letošnja sezona ni sicer tako živahna kakor prejšnja, leto 1912 pa ta tožba se čuje od vseh letovišč, vendar je bilo od začetka otvoritve do danes vedno precej gostov

Tudi ostala dopolnjujoča ponudba ni zaostajala. Tako so bili v tem obdobju turistom na voljo izvoščki (fijakarji), čoln Bogomila in novi večji čoln Črtomir, ki sta do dvakrat dnevno vozila od cerkve Svetega Janeza do Hotela Zlatorog, leta 1911 je k Bohinjskemu jezeru začel voziti celo omnibus, nadelali so nekatere turistične poti.

Visok cerkveni dostojanstvenik in rimokatoliški duhovnik, gospodarstvenik, ter naravoslovec Ivan Sušnik je kot podpredsednik Podpornega društva za duhovnike v Bohinju je leta 1910 omogočil zgraditi Hospic Sveti Duh (danes Hostel Pod Voglom) za iz tistega časa oddiha potrebne duhovnike.

Bohinj so obiskali angleški, slovanski novinarji, med pomembnejšimi gosti pa je v Bohinju letoval ministrski predsednik baron Beck.

Vir: časnik Slovenec, 9. avgust 1912


Janez Pikon

Moja gorska pot skozi čas ...Moj arhiv: Janez Pikon

Video: Hospic Sveti Duh

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.