Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kiss or Kill - nova težka smer Zahodnih Julijcev

V severni steni Koštrunovih špic sta Luca Vuerich in Michele Martina preplezala novo, zahtevno smer.

Kiss or Kill - nova smer v S steni Koštrunove špice


Luca Vuerich in Michele Martina (oba CAI Trbiž) sta 26.12 2006 v severni steni Koštrunove špice/Cima Castrein (2502 m) splezala 800 m visoko smer, ki jo po zahtevnosti primerjata s Sanjskim ozebnikom v Steni


Dolžina smeri: 800 m (500 m +300 m po lažjem snežnem žlebu do vrha)
Težavnost: 85 – 90° sneg, M6 skala
Oprema: V smeri je ostalo 10 klinov (v glavnem na varovališčih) in 1 sveder (v najtežjem raztežaju). Prva plezalca sta uporabljala tudi 5 friendov in krajše ledne vijake.
Čas plezanja: 8 ur (do vrha gore)
Dostop: Vodi od konca ceste v Zajezeri proti bivaku Mazzeni (krnica Špranja) ter levo proti Mojzesovi škrbini do že od daleč vidnega in očitnega žlebu. Približno 3 ure.
Sestop: Z vrha v Škrbino Zadnje špranje (Forcella Mose) in dalje po grapi, ki se s škrbine spušča proti Špranji, nazaj do vstopa.
Opis vzpona: V smeri je Luca Vuerich, takrat z Nives Meroi, poizkušal že januarja 2003, ko sta obrnila po treh preplezanih raztežajih.

Po predhodnem ogledu 24.12.2006, ko je Luca poleg ogleda razmer v steni, pregazil tudi dolg dostop, sta se z Michelejem odločila, da vstopita 26. decembra 2006.
S parkirišča v Zajezeri sta se odpravila ob peti uri in se po utrjeni gazi relativno hitro povzpela do vstopa v smer. Vstopila sta ob 8. uri in prvih sto metrov po zbitem snegu, ki je mestoma dosegel naklonino 70°, preplezala nenavezana. Ob 8.30 pa se je začelo zares. Zelo strmo plezanje je potekalo v spremenljivih razmerah ob minimalnih možnostih varovanja. Kakovost snega se je menjala od odličnega, zbitega do povsem prhkega v navpičnih mestih. Psihično zelo zahtevno plezanje Luca primerja s Sanjskim ozebnikom v Triglavu, ki sta ga z Romanom Benetom preplezala v enem dnevu marca 2003. Posebno začinjena pa sta bila zadnja težka raztežaja, ki potekata skozi navpičen gladek kamin, kjer sta zaradi nikakršnih možnosti varovanja, edinkrat uporabila sveder. Zadnji del do vrha je precej lažji in poteka po položnejšem in širokem snežnem žlebu. Ob 16.20 sta dosegla vrh, po skoraj 12 urah neprestane akcije. Trenutku oddiha in uživanja ob sončnem zahodu je sledil še dolg sestop, ki se je končal ob 19.20 pri avtu v Zajezeri.

Pomni: Gre za psihično zelo zahtevno smer podobno, čeprav krajšo, Sanjskemu ozebniku v Triglavu. Z vrha strmega dela je možno opraviti sestop ob vrvi (7 spustov z dvojno vrvjo, 2 × 60 m). Celo smer je Luca Vuerich preplezal v vodstvu.

Kratek opis območja : Krnica Špranja spada med najbolj odmaknjene in divje kotičke Julijskih Alp. Obdajajo jo stene Cime de lis Codis (Turn nad Zadnjo Špranjo - zahodni predvrh Viša), Koštrunovih špic in stene vzhodnega bloka grebena Poliških Špikov, ki ga tvorita Špik nad Nosom in Špik nad Špranjo (Foronon in Modeon del Buinz). Krnica je še največjega obiska deležna pozimi ob dobrih razmerah, ko turne smučarje vabijo grape in pobočja pod škrbinama Prednje (Forcella Lavinal dell´Orso) in Zadnje špranje (Forcella Mose) ter najdaljši ozebnik Julijskih Alp, Huda Polica. Stene nad krnico so slabo obdelane. Odmaknjenost in slabša skala jih ne uvrščajo med zanimive poletne cilje. Drugače pa je pozimi, ko voda, ki ponekod izvira tik pod grebenom, oblikuje atraktivne ledne linije. Slednje velja predvsem za Buinz, v severni steni katerega sta 15. februarja 2004 Luca Vuerich in Guido Candolini preplezala smer Via Alberto (WI 5+/ M5, 800 m, 7 h).

Pripravil Andrej Magajne
Fotografije: Luca Vuerich in Michele Martina

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave
Značke:
ALP novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.