Janja do sedmega naslova

Alenka Teran Košir: ... svetovne prvakinje, z mislimi pa pri žrtvah poplav

Slovenska plezalna šampionka Janja Garnbret je v Bernu v Švici postala svetovna prvakinja v balvanskem plezanju. To je že njen sedmi naslov svetovne prvakinje, tretji v balvanih. Uspeh 24-letne Korošice, ki je v teh dneh z mislimi pri žrtvah hudih poplav v Sloveniji, je z 11. mestom dopolnila 25-letna Celjanka Julija Kruder.

Janja Garnbret je vse štiri balvanske probleme v finalu rešila v prvem poskusu, kar ni uspelo nobeni od finalistk. Naslov svetovne podprvakinje je osvojila Francozinja Oriane Bertone, bron pa Američanka Brooke Raboutou, ki se je na zmagovalni oder prebila po odličnem nastopu na zadnjem balvanu, tega je tako kot Garnbretova preplezala v prvem poskusu.

Tik pod zmagovalnim odrom je končala Francozinja Zelia Avezou, ki je še pred nastopom Raboutoujeve računala na bron, peto mesto je osvojila branilka naslova Američanka Natalia Grossman, šesto mesto pa je osvojila Japonka Ai Mori.

Slovenska šampionka je v prvi izjavi za Eurosport dejala, da se kljub številnim uspehom (40 zmag v svetovnem pokalu, sedem naslovov svetovne prvakinje) nikoli ne bo navadila zmagovati, zato je zanjo vsaka zmaga, kot bi bila prva, v izjavi za slovenske medije pa se je spomnila tudi na apokaliptične razmere v Sloveniji.

Janja Garnbret Bern 2023 | Foto: Lena Drapella/IFSC"Danes sem se težko osredotočila samo na tekmo, vidim in slišim namreč, kaj se dogaja v Sloveniji. Sočustvujem z vsemi ljudmi, ki so jih poplave prizadele. Želim si, da bi bila doma, da bi lahko na nek način pomagala, hkrati pa se zahvaljujem vsem, ki so pomagali ljudem v stiski. Zame ste vi prava inspiracija," je dejala olimpijska prvakinja.

V nedeljo nova priložnost za nov naslov

Svetovno prvenstvo se bo s polfinalnimi in finalnimi nastopi v težavnosti nadaljevalo jutri. V polfinalu bo nastopilo pet Slovenk, poleg Garnbretove, ki je prva favoritka za zmago, še Vita LukanMia Krampl, Lucija Tarkuš in Sara Čopar. Prihodnji teden bo na sporedu še preizkušnja v olimpijski kombinaciji (balvani in težavnost), ki bo tudi kvalifikacijska tekma za nastop na olimpijskih igrah v Parizu.

6. Zelia Avezou (FRA)

1. balvanski krog: vse finalistke so vrh balvana osvojile v prvem poskusu. To naj bi bil najlažji balvanski izziv v tem finalu.
2. balvanski krog:  Zelia Avezou (vrh v sedmih poskusih, cona v petem poskusu 7/5), Ai Mori (brez vrha in cone 0/0), Natalia Grossman (brez vrha, cona v drugem poskusu 0/2), Oriane Bertone (vrh v tretjem poskusu, cona v prvem 3/1), Brooke Raboutou (brez vrha, cona v sedmih poskusih 0/7), Janja Garnbret (vrh in cona v prvem poskusu).
3. balvanski krog: Avezou (0/3), Mori (0/5), Grossman (0/5), Bertone (prekinitev tekmovanja zaradi tehničnih težav, 3/1), Raboutou (0/2), Garnbret (1/1)
4. balvanski krog: Avezou (0/1), Mori (0/0), Grossman (0/1), Bertone (0/1), Raboutou (1/1), Garnbret (1/1)

Aviles 2007: Maja Vidmar, 3. mesto, težavnost

Xining 2009: Maja Vidmar, 3. mesto, težavnost  |  Mina Markovič, 3. mesto, kombinacija*

Arco 2011: Mina Markovič, 3. mesto, kombinacija*

München 2014: Jernej Kruder, 2. mesto, balvani |  Mina Markovič, 3. mesto, kombinacija*

Gijon 2014: Mina Markovič, 2. mesto, težavnost

Pariz 2016: Janja Garnbret, 1. mesto, težavnost | Mina Markovič, 3. mesto, težavnost

Innsbruck 2018: Janja Garnbret, 1. mesto, balvani | Janja Garnbret, 1. mesto, kombinacija
                               Janja Garnbret, 2. mesto, težavnost | Gregor Vezonik, 3. mesto, balvani

Hačiodži 2019: Janja Garnbret, 1. mesto, balvani  | Janja Garnbret, 1. mesto, težavnost
Janja Garnbret, 1. mesto, olimpijska kombinacija  |  Mia Krampl, 2. mesto, težavnost

Moskva 2021: Luka Potočar, 2. mesto, težavnost |  Mia Krampl, 2. mesto, kombinacija*

Bern 2023: Janja Garnbret, 1. mesto, balvani

Branilka naslova svetovne prvakinje v balvanskem plezanju Natalia Grossman.  | Foto: Lena Drapella/IFSCPred finalom

V Bernu v Švici se svetovno prvenstvo v športnem plezanju nadaljuje z balvansko preizkušnjo plezalk. V petek smo dobili novega svetovnega prvaka, Mickaela Mawemo, prvega Francoza z naslovom svetovnega prvaka v balvanih, slovenski ljubitelji športnega plezanja pa si kajpak želijo, da bi v ženski konkurenci slavili slovensko zmagovalko. Janja Garnbret je bila v balvanskem plezanju najboljša že na svetovnem prvenstvu v Innsbrucku leta 2018 in leto pozneje še v Hačiodžiju, medtem ko je zadnje svetovno prvenstvo v Moskvi leta 2021 (naslov svetovne prvakinje na balvanih je osvojila Američanka Natalia Grossman) izpustila.

Super Janja igraje v finale

Garnbretova je v polfinalu brez težav rešila vse štiri balvanske probleme, za finale pa si želi še težjega izziva. "V finalu si želim, da bi bili balvani vsaj malce težji, da se res pokažejo tiste razlike, kdo je najboljši. Ne glede na vse, ali bo pač težka runda ali bo lahka, treba je biti popolnoma zbran in pripravljen na čisto vse, pa uživati zraven," je napovedala olimpijska prvakinja iz Tokia. Julija Kruder je osvojila 11. mesto, kar je njen najboljši dosežek na svetovnih prvenstvih. | Foto: Lena Drapella/IFSC

Julija Kruder za las zgrešila finale

Blizu preboja v finale je bila tudi 25-letna Celjanka Julija Kruder, ki je na koncu osvojila 11. mesto, kar je njen najboljši dosežek na svetovnih prvenstvih. "V polfinalu sem se dobro počutila, balvani so mi bili všeč, tudi s svojim plezanjem sem bila zadovoljna, škoda, ker sem bila tako blizu finalu. Brez tiste majhne napake v tretjem balvanu bi naredila veliko razliko v rezultatu. Vseeno 11. mesto na svetovnem prvenstvu ni tako slabo," je menila tekmovalka iz Celja, ki je v dvorani v Bernu lahko računala tudi na podporo brata Jerneja Krudra, ta je na prizorišče pripotoval kljub temu, da ga selektor Gorazd Hren ni uvrstil v reprezentanco.

Francozinja Oriane Bertone se je v finale prebila s tretjim dosežkom polfinala. | Foto: Jan Virt/IFSC

Preostale tri Slovenke so ostale brez polfinalnega nastopa. Mia Krampl je z enim rešenim balvanom obstala na 29. mestu, Vita Lukan je bila 49., Katja Debevec pa je prvenstvo, nastopila je zgolj na balvanih, končala na 43. mestu.

Siol, 05.08.2023 ob 18:34
Janja Garnbret do sedmega naslova svetovne prvakinje, z mislimi pa pri žrtvah poplav