Arhiv

Janja z zmago

Delo - STA: ... imenitno napovedala Tokio

Štirje slovenski finali na tekmi svetovnega pokala v težavnosti v Innsbrucku.

Janja Garnbret je zmagala na tekmi svetovnega pokala v Innsbrucku. Šlo je za uvodno tekmo svetovnega pokala športnih plezalk v težavnostnem plezanju v tej sezoni. Korošica (22) je bila najboljša v vseh treh krogih tekmovanja v Innsbrucku. Garnbretova je vodila že po kvalifikacijah, najboljša je bila tudi v polfinalu, v finalu kot zadnja tekmovalka na steni pa je uprizorila novo mojstrsko predstavo.

Garnbretova je edina finalistka, ki je 15-metrsko steno preplezala od prvega do zadnjega oprimka. Premagala je tudi merilec časa, saj je vrv v finalni oprimek vpela v zadnjih sekundah. V finalu so imele plezalke na voljo za plezanje natanko šest minut.
Garnbretova, ki bo glavna slovenska kandidatka za zlato kolajno na poletnih olimpijskih igrah v Tokiu, je osvojila svojo že 28. zmago v svetovnem pokalu. To je njena že 16. zmaga v težavnosti, 12 zmag ima tudi v balvanih.

Garnbretova si je priborila polfinale tudi v balvanskem plezanju. Polfinale in finale v balvanih bosta na sporedu v soboto.
Za ljubitelje vertikale v Sloveniji pa je zmaga Garnbretove še toliko lepša, saj je zmagala na slovenski državni praznik. Dan državnosti, ko Slovenija praznuje 30 let samostojnosti.

V finalu sta nastopili še dve Slovenki

V finalu sta nastopili še dve Slovenki, ki pa sta se zaustavili že v spodnjem delu smeri. Vita Lukan (višina 19+) je osvojila šesto mesto, Lučka Rakovec (višina 13+) pa je bila osma od osmih finalistk. Drugo mesto je pripadlo Američanki Brooke Raboutou (višina 40), tretja je bila japonska veteranka Akiyo Noguchi (višina 33+).

Janja Garnbret bo merila visoko tudi na balvanih. FOTO: Johann Groder/AFP

Lučka Rakovec in Vita Lukan sta si finale zagotovili s četrtim in petim dosežkom. Druga slovenska predstavnica na OI Mia Krampl se je v polfinale uvrstila s 16. dosežkom kvalifikacij, a v finalu ne bo plezala. Z 11. mestom je finale najboljše osmerice zgrešila za gib in pol. Lana Skušek je tekmovanje sklenila na 16. mestu, Tjaša Slemenšek pa je slovenske nastope v polfinalu zaokrožila na 26. mestu.

Aktivni so bili tudi fantje

V moškem polfinalu je najboljši nastop uspel Čehu Adamu Ondri, ki je vodil že po kvalifikacijah. Od treh slovenskih polfinalistov bo v finalu nastopil en Slovenec. Luka Potočar je v polfinalu osvojil peto mesto. Po kvalifikacijah je bil 21. Martin Bergant je v polfinalu zasedel 13. mesto, Domen Škofic, ki je bil četrti v kvalifikacijah, je tekmovanje končal na 17. mestu. Žiga Zajc (30.) in Milan Preskar (48.) sta nastope končala že po prvem krogu tekmovanja.

V Innsbrucku so bile v petek na sporedu še kvalifikacije balvanov. Najboljša v kvalifikacijah je bila Garnbretova, ki je za pet balvanov potrebovala šest poskusov. Polfinale balvanov sta si zagotovili tudi Katja Debevec z 12. in Vita Lukan s 16. mestom. Od Slovencev v moški konkurenci si je sobotni polfinale balvanov zagotovil Anže Peharc s 13. dosežkom. Zan Lovenjak Sudar (21.), Gregor Vezonik in Matic Kotar (oba 23.) in Jernej Kruder (51.) so tekmovanje končali v kvalifikacijah.

PZS: Slovenski selektor Gorazd Hren je bil z nastopi svojih varovancev zadovoljen. »Pri puncah se je izšlo zelo dobro, vse so bile v polfinalu in tri so se uvrstile v finale, kar je vrhunsko. V finalu Lučka in Vita žal nista pokazali, da sta zelo dobro trenirali. K sreči imamo Janjo, ki danes znova naredila vrhunski nastop. Tudi sama je bila zelo vesela, saj že dve leti ni osvojila zlata v težavnosti. Pri fantih so bili trije v polfinalu od petih. Škoda za Domna, da se mu je ponesrečil polfinalni nastop. Luka je nakazoval na treningih, da se lahko primerja z najboljšimi in njegova uvrstitev v finale je več kot zaslužena

Delo, 25.06.2021 ob 21:21