Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Jubilej planinstva

Jeseniške novice - Andraž Sodja: S srečanjem na Golici ob 25. juniju, dnevu državnosti, so planinci počastili devetdeset let delovanja jeseniškega planinskega društva in tridesetletnico koče na Golici.

Niti dež niti megla na poboč­ jih priljubljenega vrha nista odvrnila lepega števila pla­nincev od vzpona h Koči na Golici in čeprav mokri, so se dobro razpoloženi zbrali v koči, kjer je bila osrednja prireditev ob 90-­letnici Planinskega društva Jesenice in 30-­letnici Koče na Golici. O bogati zgodovini in zavze­tem delu članstva je sprego­voril predsednik Vlado Hle­de. Podpredsednik Planin­ske zveze Slovenije Miro Eržen je društvu za dolgolet­no uspešno delo izročil jubi­lejno listino. Zbrane je poz­dravil tudi direktor Občinske uprave Občine Jesenice Vitomir Pretnar. V kultur­ nem programu so nastopili člani Mešane pevske skupi­ ne dr. France Prešeren Žirovnica­Breznica.

Planinsko društvo Jesenice je bilo ustanovljeno z odce­pitvijo jeseniške podružnice Slovenskega planinskega društva leta 1924, ko so se takratni planinci zbrali v gostilni Rožman na Jeseni­cah. Za predsednika novo­ nastalega društva so izvolili Ivana Šetinca, takratnega upravitelja Bolnice bratov­ske skladnice, mesta odbor­nikov pa so zasedli Ivan Velepič, Jakob Čop, Franc Bohinc, Ivan Pohar in Janez Černe, na dan ustanovitve pa je podružnica štela kar 171 članov. Svoje vrste so ponovno strnili po drugi svetovni vojni, ko so v odmev ni akciji zbrali 350 knjig za Trentarje, šestdeset planincev pa je zbrane knji­ge odneslo prek Vrat in Luk­nje v osvobojeno Trento. V upravljanje so po ponovni ustanovitvi, saj so bila med vojno vsa društva razpušče­na, prevzeli več koč, med drugim Erjavčevo kočo in Tičarjev dom na Vršiču, zgradili so zavetišče pod Špičkom ter štiri bivake. Jeseniški planinci, plezalci, alpski smučarji in gorski reševalci so bili pobudniki številnih akcij, med drugim postavitve spomenika v Vra­tih v spomin padlim gorni­kom, partizanom.

Predsednik Vlado Hlede je ob jubileju dejal: »Naše pos­lanstvo je ohranjanje in popularizacija planinstva, torej ohranjanje tradicije, ki je bila ustvarjena skozi našo zgodovino in z bogatimi izkušnjami članov. Ohran­jati pa želimo tudi poveza­ nost med vsemi, ki jih druži ljubezen do gora.« V zad­njem času je ena večjih nalog društva ureditev čiš­čenja odpadnih voda iz pla­ninskih koč. Lani so uspeli zgraditi čistilno napravo za kočo pri izviru Soče, sedaj pa jim je uspelo pridobiti vsa soglasja za gradnjo čis­tilnih naprav v Erjavčevi koči in Tičarjevem domu. Spopadajo pa se s težavami pri pridobivanju sredstev, tako se prijavljajo na razpi­se. Letos je veliko škodo povzročilo vreme, saj so snežni plazovi močno poš­kodovali zavetišče pod Špič­kom. Kot glavni cilj v prihodnosti je Hlede izpostavil varstvo narave ter razvoj ponudbe, vendar si nihče ne želi pretirane komercializa­ cije, ki je na srečo koče v visokogorju niti ne ponuja­jo. Predvsem pa bi radi obdržali gore kot prostor oddiha, miru, sprostitve in rekreacije.

Andraž Sodja

Jeseniške novice, št. 13 - 11. julij 2014 (PDF)



Ob jubileju so v Planinskem društvu Jesenice izdali tudi zbornik, ki ga je mogoče dobiti v pisarni društva.


Jubilej sovpada s 30-letnico koče na Golici. Na mestu sedanje koče je bila prva postojanka postavljena leta 1892, postavili pa so jo člani Nemško-avstrijskega planinskega društva. Zato je podružnica Slovenskega planinskega društva za kranjskogorski okraj leta 1905 na vrhu Golice zgradila slovensko kočo. Med vojno so partizani obe koči požgali, da ne bi Nemcem služili za oporišče. Gradnja nove postojanke na mestu nekdanje Nemške koče se je pričela leta 1979, namenu pa je bila predana 3. junija 1984 ob 60-letnici Planinskega društva Jesenice.


 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.