Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Kako ravnati ob prihodu helikopterja

France Malešič in Primož Trunk: Kratka navodila za soudeležence ob morebitnih nesrečah v gorah.

Kadar reševanje poteka s pomočjo helikopterja, moramo poznati nekaj osnovnih pravil gibanja v njegovi okolici.

Mesto pristanka si pilot izbere glede na smer vetra in oblikovanost terena. Kadar je svet neraven, pogosto le zalebdi na primernem mestu in izkrca reševalno moštvo.

Še pred prihodom helikopterja je naša naloga, da v okolici poškodovanega odstranimo oziroma pritrdimo vse predmete, ki bi jih močan veter rotorja lahko dvignil v zrak (obleka, ki se suši, kape, lahki nahrbtniki ipd.). Nekdo naj v čepečem položaju ostane pri ponesrečencu, vsi drugi pa naj se umaknejo na varno razdaljo, vsaj 100 m od ponesrečenca. Tako bodo na varnem pred močnim vetrom, ki ga povzroča talni efekt glavnega rotorja, saj ta zlahka vrže iz ravnotežja odraslega človeka. To je še posebej pomembno v bolj izpostavljenem svetu, kjer je padec hitro lahko usoden. Kdor ostane s ponesrečencem, naj ne zapušča svojega mesta. Pilot bo zagotovo pristal oziroma zalebdel tako, da s ponesrečencem ne bosta v nevarnosti.

Helikopterju se lahko približamo samo s prednje strani na jasen znak mehanika, ko odpre stranska vrata. Še najbolj verjetno pa bosta iz helikopterja prišla reševalec letalec in zdravnik, ki bosta ponesrečenca dodatno oskrbela in ga nato pospremila ali prenesla v helikopter. Gibanje v okolici delujočega helikopterja je izjemno nevarno, saj njegovih vrtečih se delov zaradi velike hitrosti vrtenja navadno sploh ne vidimo. Repni rotor je v višini človeka, zato se pri delujočem helikopterju praviloma gibljemo samo pred prednjo polovico plovila, kjer nas pilot zanesljivo vidi in ne moremo priti v območje vrtečih se krakov rotorja. Glavni rotor je sicer nekoliko višje, kot je stojna višina človeka, vendar to v neravnem svetu izgubi svoj pomen. Če smo v območju delujočega helikopterja, se nikoli ne smemo gibati po strmini navzgor, ampak samo počepnemo meter ali dva stran od helikopterja in počakamo, da se ta oddalji od nas.

Več hudih nesreč s smrtnim izidom se je že zgodilo, ker osebe, ki so se gibale v območju delujočega helikopterja, niso upoštevale teh pravil.

Fotografije: Klemen Gričar, GRS Kranjska Gora
 

Navodila so povzeta po:


    Rdeči križ Slovenije 2007

Reševanje v gorah s helikopterjem
PV 11-2006 – I. Tomazin, M. Avbelj


Brani in reševanju v Bobnarjevem plazu naproti. 28. 2. 2009

Foto: Matjaž Lanišek

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
GRZS novosti

1 komentarjev na članku "Kako ravnati ob prihodu helikopterja"

Igor Zlodej,

Mislim, da ne bo nič narobe, če se prebere (tudi) članek Reševanje v gorah s helikopterjem (Planinski vestnik 11-2006), do katerega pridemo s povezavo na desni.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.