Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Klici na 112 brez strahu?

Delo - Gorazd Utenkar: Vsi, ki se odpravljajo v gore, naj preverijo opremo in vremensko napoved

Delo, petek, 13. julija 2007
Prva stran

Začela se je sezona planinarjenja

Ljubljana– Z uradnim začetkom poletja se je začela tudi sezona planinarjenja. Julija so odprli še tistih 168 planinskih postojank, za katere skrbi slovenska planinska zveza in ki niso odprte vse leto. Predsednik zveze Franci Ekar je včeraj planince pozval, naj bodo pri hoji v gore previdni, naj pri planinskih društvih preverijo informacije, ki jih potrebujejo pri načrtovanju poti, preden se odpravijo na pot, pa naj dobro preverijo tudi vso opremo, ki jo potrebujejo. Za uspeh morebitnih reševalnih akcij je zelo pomembno, da se gorniki vpisujejo v vpisne knjige, ki jih imajo v vseh planinskih postojankah, je poudaril.
Pri planinski zvezi so prepričani, da bi se število nesreč v gorah lahko zmanjšalo, tudi če bi ljudje večkrat poiskali nasvet in pomoč usposobljenih vodnikov. Gorskih vodnikov, ki so se izšolali pri planinski zvezi, je zdaj že 2543, licenco jih ima dobra polovica. Svojega znanja pohodnikom ne zaračunavajo, povrniti jim je treba samo stroške prevoza, pri večdnevnih pohodih pa še prenočevanja. C. R.

Več na 3. strani.


Tretja stran - DOGODKI DNEVA

Začetek planinske sezone

Klici na 112 brez strahu?

Od 1. julija do septembra odprte vse postojanke Planinske zveze Slovenije Vsi, ki se odpravljajo v gore, naj preverijo opremo in vremensko napoved


Ljubljana – Z uradnim prihodom poletja se je začela sezona najbolj množičnega pohodništva v hribe in gore. Od 1. julija do konca septembra so odprte tudi tiste planinske postojanke, za katere skrbi Planinska zveza Slovenije (PZS) in ki niso odprte vse leto. Vseh je 168; zaprti so samo koči na Črnem vrhu nad Novaki v Julijskih Alpah in Mladika na Pečni rebri na Notranjskem ter dom Pristava v Javorniškem Rovtu v Karavankah. Planinska zveza je sicer velika organizacija s skoraj 53.000 člani, od katerih je polovica mlajših od 26 let.

Predsednik PZS Franci Ekar je planince pozval, naj se pred odhodom v gore oglasijo v matičnih planinskih društvih in dobijo vse informacije, ki jim bodo v pomoč pri načrtovanju poti. Prav tako naj preverijo opremo, ne hodijo v gore ob slabem vremenu, pazijo na pravilno prehrano in domače obvestijo, kam se odpravljajo. V vseh planinskih postojankah imajo vpisne knjige; dobro, celo nujno je, da se gorniki vanje vpisujejo, saj bo tako reševanje ob morebitnih nepredvidenih dogodkih veliko lažje.

Pri PZS redno usposabljajo vodnike, doslej so jih že 2.543. Za letos jih ima licenco dobra polovica ali 1.286. Največ, 237, jih je na Štajerskem oziroma v Podravju, potem na Gorenjskem s 168 in območje Ljubljane s 161 vodniki. Pri tem je vodja komisije za vzgojo in izobraževanje Rudi Skobe večje in tudi manjše skupine pohodnikov pozval, naj razmislijo o svoji pomoči. Vodniki svojega znanja ne unovčujejo, skupina jim povrne samo stroške prevoza, pri večdnevnih pohodih prenočevanje, in majhno nadomestilo za izrabo opreme.

V planinski zvezi so prepričani, da bi pogostejše sodelovanje planincev z vodniki preprečilo veliko tragičnih primerov, saj sta se z njimi v zadnjega četrt stoletja bila samo dva smrtna primera. Veliko življenj ohranijo tudi s helikopterskimi reševanji. Eno takih je bilo na začetku avgusta 2005, ko so s severne Špikove stene rešili alpinista. Sodišče v Kamniku je prejšnji teden odločilo, da sta se vedla skrajno malomarno, zato morata državi vrniti stroške reševanja in pravde.

Ekar je zatrdil, da bi morali planincem, ki brezglavo in pod vplivom alkohola silijo v težave, reševanje s helikopterjem zaračunati, vendar v omenjenem primeru ni bilo tako, zato se s sodbo ne strinja. Po njegovem mnenju bo odločitev sodišča povzročila strah, da bo treba po novem plačevati vsa helikopterska reševanja, zato planinci v težavah ne bodo upali več poklicati na pomoč. Z višjim policijskim inšpektorjem Marjanom Anzeljcem sta se strinjala, da bi bilo to nesprejemljivo, čeprav je zadnji povedal, da s helikopterji po klicu na številko 112 včasih odpeljejo v dolino tudi planince, ki samo izigravajo, da so v nevarnosti. Kljub takim zlorabam je Ekar sklenil: »Kdor je v nevarnosti, naj brez skrbi pokliče 112.«

Gorazd Utenkar

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

5 komentarjev na članku "Klici na 112 brez strahu?"

Igor Pavlič,

Kaj naj potemtakem tudi gasilci zastonj gasijo le požare, povzročene od strele (seveda le na stavbah, opremljenih s strelovodom), ne pa tistih, kjer mamca med pečenjem klobas pridno telefonira hčerki, kaj naj ji skuha za kosilo in ji je medtem cimper že zdavnaj v plamenih. Naj si zdravljenje tisti, ki preostro nabrusijo nože in potem "auslezvajo" koze, gamse in pujčeke ter se potem porežejo, sami plačajo šivanje in plastiko? Potemtakem ne rabimo zavarovalnic v obliki, s kakršno nam grozijo, niti države, ki te zadeve obilno plačuje, pa še sama ne ve zakaj, razen posvečenih podpisnikov!

Pa saj v tem je ves štos, kasiraj po starem in izplačuj po novem!!! Komur ni jasno, zakaj gre pri vsem skupaj, očitno mnogim sploh ni jasno!


Boris Kumer,

Zadnji odstavek poobjave se začne z mahanjem s palico in konča s ponujenim korenčkom, za katerega se pravzaprav ne ve ali je užiten ...

Glede na to, da je v objavi "Napotki obiskovalcem gora ..." omenjeno zavarovanje za morebitno reševanje, ki ga nam obetajo s posebej priporočenim plačilom članarine PZS, me kot dolgoletnega člana zanima, kako bo PZS ravnala v primeru, če bom tožena stranka za vračilo v Sloveniji nastalih stroškov za reševanje. Mi bo, ker za tovrstne stroške kljub plačilu članarine nisem zavarovan, nudila moralno podporo, mi svetovala ali pa mi bo morda celo dala na razpolago svojo pravno službo? Predvsem pa, po kakšnih merilih se bo odločila o tem ali sem številko 112 klical iz upravičenih razlogov in o tem, da pred klicem nisem ravnal skrajno malomarno?!

V tem smislu bi bila resnično dobrodošla tudi dodatna razlaga zadnjega stavka poobjave!


Domen Zupan,

Glede zavarovanja, ki ga krije plačana članarina PZS, se je precej obširna debata na teh straneh razvila že lansko leto, mislim da ob smrtni nesreči dekleta z Repovega kota. Takrat so se samoumevno tudi pojavili jasni pozivi, naj nekdo od kompetentnih na PZS vendarle pojasni črno na belem, kako stvari tu stojijo, pa tega do danes še nismo dočakali! In kdor molči.....!!

S spletne strani PZS je razvidno, da so člani PZS zavarovani za primer reševanja izven Slovenije, v gorah Evrope in celotne Turčije, ter prevoza v domovino v vrednosti do 2.712,40 EUR oz. "A" člani do 7.928,56 EUR.

Pod objavo "Napotki obiskovalcem gora...." PZS "propangira" zavarovanje v gorah Evrope, kjer niti z črko ni omenjeno, da to zavarovanje ne velja v Sloveniji! Še eden od mnogih nategov PZS svojih ovčic torej, razen če PZS slovenske gore pač ne smatra kot gore v Evropi?!

Poleg tega, kolikor je meni znano, je to zavarovanje v tujini sklenjeno na "pavšal" sistem, kar pomeni, da velja le v primeru, da svoje aktivnosti v gorah tujine planinski zvezi vnaprej najavimo (kdaj in kam gremo). Tega PZS ne omenja prav nikjer.....?!

Prav tako je meni povsem nedoumljivo, zakaj naj bi bil kot član PZS zavarovan (resda precej borno) v tujini, doma pa ne?! Na prvi pogled povsem nelogično, dokler seveda ne pogledamo na ekonomski interes PZS. Možnost, da bo za člana PZS sprožena reševalna akcija v tujini, je pač precej manjša, kot v domačih gorah (in zavarovalna premija posledično prav tako)!

Teh nategov PZS je še več, eden izmed njih je npr. tudi ta, kje vse po evropskih kočah imamo člani PZS popuste po načelu reciprocitete. Že prej sem od kolegov, ki precej pohajkujejo po tujini, večkrat slišal, da to niti slučajno ne drži (vsaj ne v celoti), lani pa sem se v Švici v dveh kočah, ki jih oskrbujeta različna "Alpin cluba", oba omenjena na spletni strani PZS, na lastni žep prepričal, da sem si izkaznico PZS lahko samo nekam vtaknil....!

Glede bedarij, objavljenih v zvezi z vodniki PZS, je Emil že zelo dobro pojasnil.

Meni se poziv bere nekako v smislu, da kdor se ne čuti usposobljenega za neko turo, lahko pride na PD, najame vodnika PZS in mu povrne pač omenjene stroške! Tu bi od pristojnih na PZS vsekakor z veseljem rad slišal pojasnilo, kako konkretno naj bi to izgledalo in kako konkretno bi se to povračilo obračunalo?!

Meni se objava bere predvsem kot brezplačna reklama za PZS (na nivoju reklame kakega pralnega praška, le da je pri prašku verjetno precej manj zavajanja), poziv g. Ekarja na koncu pa kot cinično metanje peska v oči! Vsi kompetentni se strinjajo, da sta bila alpinista v Špiku v nevarnosti. Če predvidevamo, da sta bila člana kateregakoli AO, sta bila tudi člana PZS. In glede na 3x propangirano zavarovanje, kot je omenil že Jani in glede na poziv predsednika PZS, da v primeru nevarnosti lahko brez skrbi kličemo 112, me zanima, kakšne koristi konkretno sta od članstva v PZS doslej v tem primeru že imela?! Papir prenese vse in (celo) PZS bi lahko od "načičkanih" objav in pozivov prešla tudi na konkretna, korektna in transparentna dejanja....!!


Emil Pevec,

V Delovem članku Začela se je sezona planinarjenja je napaka: … Gorskih vodnikov, ki so se izšolali pri planinski zvezi, je zdaj že 2543, licenco jih ima dobra polovica. …

Vedno ista pesem pri novinarjih … To seveda niso gorski vodniki ampak »vodniki PZS«. In da ne bo pomote: to niso »planinski vodniki PZS«. Teh ni več! Slednji naziv za prostovoljne vodnike se namreč v medijih pojavlja zelo pogosto.

Pa še ena pripomba: Rudi Skobe v drugem članku razlaga, da »Vodniki svojega znanja ne unovčujejo, skupina jim povrne samo stroške prevoza, pri večdnevnih pohodih prenočevanje, in majhno nadomestilo za izrabo opreme.«

Javnost ima pravico (ponovno) izvedeti, da si teh stroškov v marsikaterem društvu vodniki ne obračunavajo(mo) – ker ni vse v denarju ... Itak bi šli na izlet, a ne?


Matjaž Novak,

Sedaj, ko reševanje spet obratuje po starem in ko ga ima zastonj tudi tista tretjina ponesrečencev, obnemoglih ali zablodelih, ki niti ne prispeva v slovenski proračun, niti nima pri nas plačanega zdravstvenega zavarovanja, prihajajo pa po večini iz vzhodnoevropskih držav, je čas za sproščeno pohajkovanje po hribih.

Napaka!

Tudi, če si se za varno pot v hribe storil vse, na kar opozarja g. Ekar, niti približno nisi storil zadosti. Bistvo odgovornega odnosa do hribolazenja pri nas je, da preveriš, če ravno takrat slučajno obratuje svinjska kuhinja. Kakšna takšna, ki je obema Kamničanoma s Špika skuhala račun za helikopter.

Obratovalni čas kuhinje bi moral biti objavljen v biltenu URSZR.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.