Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Krava ujeta v mišnici

Slovenske novice, 24.08.04, Dan v novicah - Mirko Kunšič: Letos že skoraj 200 posredovanj GRS, piloti helikopterjev LPE v več kot 50 reševanjih - In ko se nad prepadom znajde krav’ca?

Krava ujeta v mišnici

V nedeljo popoldne je pod Kriško goro strmoglavil 27-letni jadralni padalec Tomaž F. iz Cerkelj - Reševali so ga s helikopterjem - Letos že skoraj 200 posredovanj GRS, piloti helikopterjev LPE v več kot 50 reševanjih - Trinajst mrtvih v gorah - In ko se nad prepadom znajde krav"ca?


Tržič, Bohinj, Jesenice, 23. avgusta - Prijatelji 27-letnega Tomaža F., ki je strmoglavil v nedeljo popoldne, levo od vzletišča za jadralne padalce, so mu nudili prvo pomoč. Mi smo takoj zaprosili za helikopterske reševanje in prevoz ponesrečenega na urgenco kliničnega centra,« nam je o sedmem letošnjem reševanju povedal Matija Perko, načelnik postaje GRS Tržič.

Dežurni regijskega centra za obveščanje ga je obvestil o strmoglavljenju pilota jadralnega padala Tomaža F. iz Cerkelj na Gorenjskem. Po podatkih, ki so jih potrdili tudi na PU Kranj, je padalec ob 14.45 zajadral in ob pobočju pod vasjo Gozd pod Kriško goro začel iskati dviganja. Po desetih minutah jadranja mu je sunek vetra po vsej verjetnosti zaprl del krila. Padalo je prešlo v strmoglavo vrtenje. Tudi poskus, da bi se rešil z reševalnim padalom, Tomažu ni uspel. Izvlekel ga je, vendar se zaradi premajhne višine ni odprlo. Med strmoglavljenjem je pilota potegnilo v kupolo padala in s kakšnih 30 metrov je skozi smrekov gozd treščil na tla.

Ker je obstajal šum na poškodbo hrbtenice, so se takoj odločili za helikopterske reševanje. Potem ko je ekipa tržiških gorskih reševalcev pripravila ranjenega padalca za dvig v plovilo, sta dežurna pilota helikopterja LPE Brodar in Strgar pripeljala zdravnika Primoža Trunka, ki se je nato s ponesrečenim pripel na jeklenico ob nosila, da so oba dvignili v plovilo in ju odpeljali do kliničnega centra v Ljubljano.

Kot so nam povedali v letalski policijski enoti MNZ, so njihovi piloti in tehniki letalci do 13. avgusta opravili že več kot 50 reševanj s helikopterji. Povprečno traja reševanje uro in 20 minut. Če k tem dodamo se vsa reševanja, ki so jih opravili njihovi kolegi, piloti vojaških helikopterjev 15. letalske brigade, se pokaže prava podoba reševanj v gorah. Po podatkih Tonija Smoleja, načelnika komisije GRS pri PZS, so bili reševalci 17 postaj letos že v skoraj 200 akcijah. Z gora so pripeljali ali prinesli skupno 17 mrtvih. Trinajst od teh jih je umrlo v gorah, preostali pri delu v gozdu ali pod traktorji na visokogorskih kmetijah. Med rešenimi je bilo 60 tujcev.

Dnevni helikopterski poleti, na relaciji gore-streha jeseniške bolnišnice, so v zenitu planinske sezone običaj. Tako je bilo v nedeljo, ko so zdravnikom v dolino pripeljali 50-letnega planinca. Med hojo proti koči pod Bogatinom se je spotaknil, padel in se ranil.

Pilota LPE z Brnika sta pristala blizu Planike tudi včeraj. Jeseniškim zdravnikom sta pripeljala 42-letno Novomeščanko, ki jo je obšla slabost in sama ne bi zmogla poti v dolino. Tudi danes je dežurna zdravnica prisedla v plovilo. Z gora so pripeljali na Jesenice eno od planink, ki si je pri padcu zlomila nogo.

V teh dheh je pastir, ki pase čredo govedi na Viševniku nad planino Konjščica, prosil bohinjske gorske reševalce za pomoč. Ena od krav mu je zašla s poti, ki vodi na Jezerce, in se znašla na skalni polici pod steno.

»Zašla je v pravo skalno mišnico. Obrniti se ni mogla, s svojimi četrt tone kilogramov je skočila nekaj metrov niže v grapo in tam nemočna obstala. Nekaj ur je bila tam, ko smo prišli, da ji pomagamo. Skupaj s pastirjem smo se odločili, da bom v bližini naredili sidrišče in jo s sistemom škripčevja poskušali dvigniti nazaj na polico, od koder bi ji nato pomagali na normalno pot. Pa je takoj, ko se je eden od naših približal, da bi zabil kline za sidrišče, vznemirila. Strgala se nam je in zgrmela 20 metrov globoko. Praktično smo jo vsi že odpisali, a je padec na hrbet ublažilo nizko ruševje. Sama se je postavila na noge in pozneje je do nje prišel tudi pastir in jo odpeljal k čredi. Ob tem dogodku smo se zamislili, da bo treba očitno strniti morebitne izkušnje, tako da borno vedeli, kako ravnati v takih primerih. Verjetno ne bo šlo brez pomoči veterinarjev in še koga,« je opisal eno od najbolj nenavadnih akcij Robert Klančar, načelnik postaje GRS Bohinj.

Mirko Kunšič

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.