Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Marko Lukić preplezal smer Tsunami – M12

v dolini Valsavaranche, ki pelje pod štiritisočak Gran Paradiso v Italiji – Druga ponovitev smeri, ki jo je prvi preplezal v Italiji živeč Škot Scott Muir

Marko Lukić preplezal smer Tsunami – M12

V dolini Valsavaranche, ki nas popelje pod štiritisočak Gran Paradiso v Italiji, je poleg obilice zaledenelih slapov tudi nekaj kombiniranih smeri.


V markantnem skalnem previsu nad cesto, ki ga krasi nekaj ledenih zaves, se nahaja znana smer Mission Impossible, ki jo je pred nekaj leti preplezal italijanski plezalec Mauro Bole - Bubu in ima sedaj oceno M11. Pred dobrima dvema mesecema pa je zraven te smeri v Italiji živeč Škot Scott Muir preplezal novo smer, poimenoval jo je Tsunami in ji dal oceno M12. Kar smela poteza, vendar je treba vedeti, da je škotski plezalec preplezal praktično vse tamkajšnje mix smeri ter tudi večino najtežjih na svetu (med drugim tudi Musashi). Drugo ponovitev je 21. februarja letos opravil Mariborčan Marko Lukić (AAO Kozjak, City Wall, Iglu Sport).

Lukič se je v smer prvič podal ob njegovem prejšnjem obisku teden dni pred tem. Vse skupaj je za smer porabil štiri dni (dva poskusa na dan), pri vzponu pa je uporabljal ostrogo, saj si je brez nje v tej smeri kar težko predstavljati uspešen vzpon. Smer je v prvem delu navpična, nato poteka čez ledeno zaveso, nad njo pa preide v dolg previs, pravzaprav kar strop, katerega značilnost je velika luska na sredi. Na koncu visi z roba stene še manjša ledena zavesa. Je pa bilo v tem času dokaj malo ledu, zaradi česar sosednja Mission Impossible sploh ni bila preplezljiva. Avtor smeri je v Tsunamiju naredil tudi nekaj umetnih lukenj, opremljena pa je s svedrovci. Lukič pravi, da oceno težko komentira, ker nima dovolj tovrstnih izkušenj, se pa mu je smer zdela precej težja od M10 in M10+, ki jih je splezal do sedaj. »To je čisto drug svet!«

Z njim so bili v Italiji še Marko Prezelj, Blaž Navršnik, Milena in Miha Praprotnik ter Boris Strmšek, ki so preplezali nekaj tamkajšnjih slapov. Ob vzponu je Prezelj naredil serijo fotografij, Strmšek pa posnel precej video materiala.

Boris Strmšek

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
LED novosti v2

4 komentarjev na članku "Marko Lukić preplezal smer Tsunami – M12"

Boris Strmšek,

V tekstu piše, da je takšno oceno predlagal prvi plezalec, Lukič pa ocene ni želel kaj dosti komentirati, ker je rekel, da nima dovolj izkušenj. Torej - treba bo tja, preplezati smer in nato povedati, kao težka je. Enostavno, ali ne!?


Boris Strmšek,

Saj razumem, saj razumem... Zdi se mi pač, da tarnanje nad usodo takšnega ali drugačnega plezanja ni najbolj primerna ob kakšnih dobrih vzponih. Potem seveda takšna novica takoj dobi drugačen pomen. Res pa je, da je včasih treba tudi kaj povedati na takšne in podobne teme, vendar je za to priložnost vselej in ne samo takrat, ko nekdo pač spleza nekaj dobrega. Obenem pa prav gotovo tudi sam veš, da se okoli ocen vselej zadeve uredijo in smeri slejkoprej dobijo oceno, ki si jo zaslužijo. Saj - treba jih je splezat in potem povedati, kako težke so. Ampak to boste morali narediti vi, ki ste večji mojstri takšnega plezanja od nas povprečnežev, mi pa bomo z vselejem nato poročali o tem. Torej - gremo v akcijo in vso srečo!


Gregor Kresal,

Čestitam Marku za vzpon. Malo se še spomnim, kako psihotično je "odpikati" tako velik strop. S Stevijem Hastonom sva v najinem iskanju novih izzivov večkrat govorila o obeh možnih preostalih linijah v tej steni. Tako o tisti levo, kot tudi o tisti desno od smeri Mission impossible. Vedno znova sva ugotovila, da sta liniji fantastični in da bi kombiniran vzpon preko pomenil lep premik težavnostne lestvice navzgor. Z eno lepotno napako. Ne njemu, ne meni se z današnjo tehniko plezanja, nista zdeli preplezljivi... Čudi me, da si je z umetnim luknjanjem vzpon preko omislil prav človek doma s Škotske. Tam dobe plezalci etični leksikon, o katerem tudi Slovenci nekaj vemo, že v zibelko. Ni kaj, treba je bilo priti v Italijo. Tukajšnji plezalci so vedno z odobravanjem sprejemali posiljevanje skale. Scotta bi domačini s Cairngorms-ov verjetno dali posiliti vepru.

Posiljevanje se mi zdi tudi nerealno uporabljanje novih, višjih ocen, brez kakršnekoli potrditve, vsako leto znova. Vedno je bil zmagovalec te igre Robert Jasper - človek ocena. In sedaj je dobil res dobre posnemovalce. Fant je preplezal potrjeno M10+/M11- in si potem v bližini navrtal novo smer. Ta se mu je zdela težja in ji je prisodil M11. Nakar je zraven potegnil še eno novo, "še težjo" linijo in jo ocenil z M12-. In potem zraven dodal še eno svojo novo, zdaj "že zares težko" in "seveda" težjo od vseh treh prejšnjih in ji "prisolil" M13. In imamo prvo evropsko M13. Lep članek je bil na teh straneh, tudi fotografije dobre in če vsega skupaj ne bi poznal, bi celo rekev vaau! Za sponzorje je skorajda nemogoče izvesti še boljšo potezo. Vendar! Kot prvo: kje so se izgubile M11+, pa M11/M12, itd. Kot drugo: nepotrjena ocena je lahko zgolj predlog ocene (npr.: prva ameriška M14 je v enem mesecu po nastanku postala M11), itd. Kot tretje: če bo šlo tako naprej, bo to postalo eno navadno sranje.


Gregor Kresal,

Strmina!

Očitno le ni tako enostavno in mi je žal, če nisi dobro razumel o čem pišem: Drugi odstavek - o ocenah, se je v mojem tekstu nanašal na prvo evropsko M13, plezalca Alberta Leichtfrieda, ki nima nobene zveze s Tsunamijem. Sicer pa, če bi bila linija Tsunamija preplezljiva naravno, verjemi da bi njeno težavnost poskušal že zdavnaj preveriti, kot sem tudi povedal v prvem odstavku.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.