Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Mobilni telefon rešil Slovence

Večer, 21.06.04, Zadnja stran - Damijan Toplak: Slabo vreme ogrozilo življenja štirih na Grossglocknerju

Slabo vreme ogrozilo življenja štirih slovenskih planincev na Grossglocknerju


Mobilni telefon rešil Slovence

Deset planincev, med njimi štirje Slovenci, so včeraj zjutraj poklicali reševalce, ki so izgubljeno skupino kljub močnemu sneženju in gosti megli okoli 14. ure našli


Vzpon na najvišjo avstrijsko goro Grossglockner se je za četverico slovenskih alpinistov končal srečno. Foto: Damijan ToplakAvstrijski gorski reševalci so včeraj okrog 14. ure na Grossglocknerju na Tirolskem kljub močnemu sneženju in gosti megli našli deset planincev, med njimi so bili tudi štirje Slovenci, ki so obtičali na tej najvišji avstrijski gori. Slabo vreme je oviralo reševalce, tako da se niso mogli podati na reševanje s helikopterjem, a kljub temu so uspeli najti planince in jih tudi prepeljati do planinske koče Adlersruhe. Uspelo nam je izvedeti, da so bili med planinci štirje slovenski, štirje češki in dva nemška državljana, med njimi pa je bil eden lažje poškodovan oziroma v slabem zdravstvenem stanju.

Do sklepa redakcije nam ni uspelo izvedeti ali je lažje poškodovan planinec slovenske narodnosti. Avstrijska tiskovna agencija Apa je poročala, da sta med štirimi slovenskimi planinci dva moška in dve ženski. Ob klicu na pomoč včeraj zjutraj okrog 6. ure so izgubljeni planinci uspeli navesti le to, da se nahajajo nekje na 3000 metrih nadmorske višine, potem pa so se številčne reševalne ekipe odločile, da se jih odpravijo iskati peš. Izgubljeni planinci se lahko za srečen razplet dogodka zahvalijo sodobni tehnologiji, saj so prek mobilnega telefona uspeli na pomoč priklicati avstrijske reševalce, preden se je za njimi izgubila vsaka sled.

Predstavnik policije v Lienzu je povedal, da se je skupina v soboto iz kraja Heiligenblut odpravila na plezanje na Adlersruhe, vendar jih je presenetilo slabo vreme, zato so morali noč preživeti na prostem.

Južno Avstrijo je sicer včeraj prizadelo močno deževje in poplave. Številne ceste in hiše na Koroškem je zalila voda, še posebej hudo je bilo na območju Celovca, Velikovca in Wolfsberga, kjer so morali gasilci posredovati pri izpraznitvi z vodo zalitih kleti. Plaže ob Vrbskem jezeru so v tem letnem času običajno polne kopalcev, včeraj pa so bile poplavljene, tako kot številne kleti, podvozi in parkirišča v bližnjem Celovcu. Že v dopoldanskih urah je padlo 60 litrov dežja na kvadratni meter, čez dan še nadaljnjih 50 litrov, kar je povzročilo, da kanalizacijski sistem ni bil vel kos vodi. Močno deževje je bilo tudi v vzhodnem delu Avstrijske Štajerske, še posebej v krajih Söchau in Fürstenfeld je voda zalila številne kleti.

Kako sta močno deževje in poplave v Avstriji vplivala na pretok reke Drave v Sloveniji? V Dravogradu je bil pretok reke Drave včeraj pozno popoldne 480 kubičnih metrov na sekundo, na Mariborskem Otoku pa 700, zato so morali 200 kubičnih metrov preusmeriti v staro strugo reke Drave pri Melju. Po besedah Bogomirja Perkuša, dispečerja centra vodenja pri Dravskih elektrarnah Maribor, takrat stanje še ni bilo alarmantno, kritično namreč postane šele, ko je pretok Drave na Mariborskem Otoku 800 kubičnih metrov na sekundo.

Damijan Toplak


Anonimnež: Trezika (ponedeljek, 21. junij 2004 ob 8:57)
Podatki o uporabniku - IP: 193.2.237.28 - ponudnik: nproxy3.gov.si

Upam, da jih bodo dobro "skasirali"!
Jaz v takšnem vremenu še na Pohorje ne grem, butli zahojeni pa krenejo na Grossglockner. Kdo bi to razumel?

(1168);
(1163);

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

2 komentarjev na članku "Mobilni telefon rešil Slovence"

Primož Rožič,

Trezika,če bi na Grossglocknerju lepo vreme čakal,bi moral kakšnih 300 dni tam gor "prečepet".

Bolje,da si kar doma in čakaš sonce,saj posije po vsakem dežju.

lp,pa brez zamere

Primož


Aljoša Belingar,

Po najnovejšem večjem posredovanju gorske reševalne službe na Glocknerju so se ponovno odprle diskusije, kako naj bi odvrnili gornike od nevarnih tur ob slabem vremenu. Gorska reševalna služba želi postaviti opozorilne table, ki bi prav posebej opozarjale na nevarnosti slabega vremena.(Zadeva je bila objavljena danes na teletekstu avstrijske televizije.)

Od nedelje do danes z zanimanjem spremljam komentarje obiskovalcev na spletnih straneh avstrijske televizije. Komentarji večine so pod vsakršnim nivojem, (nekatere med njimi so že pobrisali). Vendar so se mi po drugem prebiranju zazdeli nekam znani. Takšnih besed so sposobni le nekateri med nami (sebe ne izključujem). Potrebno je le prestaviti izhodišče koordinatnega sistema, zamenjati Glockner za Triglav, Slovence za Madžare oz. Čehe in zadeva postane popolnoma domača.

Izrazi so zares izvirni: pseudoalpinisti; pred turo bi morali ti "alpinidioti" opraviti psiho test; bukovim glavam (Holzkopf) naj izstavijo račun za stroške reševanja in še honorar za riziko reševalni službi; upamo, da bodo izstavljeni račun tudi plačali; in že spet Čehi, ali bodo prevzeli popolno odgovornost nase tako kot pri Temelinu; "saudumme Ochsen" - skrajno neumni voli...

Roko na srce; napoved za vikend je bila več kot slaba. Avstrijci so že več dni napovedovali "Adriatief" in obilno količino padavin (60-100litrov v enem dnevu). Morda je pa ravno to tisto pravo kot pravi eden od kvazikomentarjev, da je napovedana fronta slabega vremena nova niša za bodoče, enkratne rekordne dosežke ter ali je že kdo šel v stoji na rokah iz malega na veliki Glockner...

In zakaj sem napisal vse to?

Da bom ob nesreči Madžarov, Čehov ipd v naših gorah 3x premislil, preden bom koga poslal tja, od koder je prišel. Upam, da sem dovolj iskren, da bi pojoča travica zaigrala. Če še enkrat dobro premislim, vem da travica ne bo zaigrala in bom še naprej veselo "pljuval" po Madžarih, Čehih ipd; prav tako kot so Avstrijci "popljuvali" naše junake Glocknerja.

Nekaj vam pa lahko obljubim, da bom še vedno spremljal Trontlja in njegove vremenske napovedi. In to samo zato da bom vedel katero rožo naj dam na obleko, ko bom šel na Rožnik.

Lep pozdrav

Aljoša

PS.

In še "nepomemben" podatek: pri iskanju pogrešanih se je na heilegenblutski strani zgodil "Lawinenunglück", na srečo ni bil nihče poškodovan.

--------------------------------------------------------------------------------

http://oesterreich.orf.at/oesterreich.orf?read=detail&id=326349&channel=6

http://oesterreich.orf.at/oesterreich.orf?read=detail&channel=9&id=326344

--------------------------------------------------------------------------------

141 ORF2 Di,22.06.2004, 16:45 39

WARNTAFELN AM GROSSGLOCKNER

Nach dem jüngsten Großeinsatz der Bergrettung am Großglockner gibt es wieder Diskussionen, wie man Bergsteiger davon abhalten könnte, bei schlechtem Wetter gefährliche Touren zu unternehmen. Am Großglockner wollen die gefährdeten Bergretter laut ORF-Tirol nun Warntafeln aufstellen, die speziell auf die Gefahren bei Schlechtwetter hinweisen. Am Sonntag war eine zehnköpfige Bergsteigergruppe bei Schlechtwetter in Bergnot geraten. Für die Bergretterin Glatz (Kals) war das eine verantwortungslose Aktion, denn seit einer Woche sei schlechtes Wetter gemeldet worden.

--------------------------------------------------------------------------------

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.