Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Na novinarski konferenci

v sredo, 27. junija 2012, predstavili alpinistične odprave 2012, ki jih podpira PZS, Tečaj planinskih veščin v Nepalu, pa tudi uspehe mladinske reprezentance v športnem plezanju ter novoustanovljeno SMAR.

Za letošnje leto, po tem, ko sta za vzpon v 2011 za smer Sanjači zlatih jam Luka Stražar in Nejc Marčič prejela zlati cepin 2012, se zdi, da so alpinisti še bolj vzpodbudeni in so si s smelimi cilji zastavili svoje letošnje alpinistične odprave.

Na novinarski konferenci so bile predstavljene odprave, ki v letošnjem letu še sledijo. V kratkem se na svojo pot podajajo odprave K7, Koroška 8000 (Grega Lačen), Kirgizija (Peter Bajec), Pamir Alai (Monika Kambič), Bugaboos (Andrej Grmovšek), jeseni še Janak (Miha Habjan). Vodja alpinistične odprave Denali 2012, ki se je vrnila maja, pa je predstavil doseženo.
Vsem so dobre želje in lepo popotnico zaželeli generalni sekretar PZS Matej Planko ter načelnika Komisije za odprave v tuja gorstva Tone Škarja in Komisije za alpinizem Miha Habjan.

Sodelovanje na letošnjem tečaju planinskih veščin Nepal 2012 je predstavil generalni sekretar PZS Matej Planko. Slovensko gorniško šolo v Manangu, ki jo je na pobudo alpinista Aleša Kunaverja Planinska zveza Slovenije ustanovila leta 1979, je bila prva šola za vodnike, ki je bila zgrajena v Nepalu, Planinska zveza Slovenije pa prva planinska zveza, ki se je povezala z Nepalsko planinsko zvezo in želela s pomočjo izobraževanja domačinom omogočiti možnost boljšega življenja in čim manj nesreč pri delu na odpravah. Letošnji tečaj planinskih veščin poteka od 15. junija do 30. julija, s strani PZS pa sodelujeta inštruktor Matjaž Šerkezi in zdravnica Ivana Vukov.

Predstavili smo tudi letošnje odlične uspehe slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju. Domen Škofic, aktualni svetovni prvak v težavnosti med kadeti, ki letos tekmuje že med mladinci, zmaguje tako v balvanskem plezanju kot težavnosti. Njegove so bile vse tri zmage na tekmah, ki se jih je slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju udeležila (Edinburg, Grindelwald in Voiron). Z odličnimi uspehi sta mu sledila Anže Peharc med starejšimi dečki in mladinec Sergej Epih. Na novinarski konferenci sta sodelovala športna plezalca Domen Škofic in Sergej Epih ter Anže Štremfelj, namestnik selektorja slovenske mladinske reprezentance v športnem plezanju. Predstavili so tudi cilje za naprej. Glavni poudarki za letos so dobre uvrstitve na svetovnem mladinskem prvenstvu v Singapurju in oblikovanje novega mladega jedra mladinske reprezentance za naslednje šest letno obdobje. V času pred SMP so predvidene še skupne priprave s francosko in nemško ekipo.

Pomembni del tokratne novinarske konference je bil namenjen tudi slovenski mladinski alpinistični reprezentanci. Ideja o reprezentanci je bila prisotna že dolgo, več kot tri leta. V letošnjem aprilu pa je bila reprezentanca postavljena, sedemčlanska ekipa mladih, odličnih alpinistov skupaj z vodjo izbrana. Na novinarski je vodja reprezentance Marko Prezelj, vrhunski slovenski in svetovni alpinist, vse člane (opravičeno odsoten je bil le Nejc Marčič) predstavil tudi v plezalskem smislu ter med drugim dejal: »Po letošnjem startu SMAR bodo fantje za drugo leto že sami začeli iskati cilje in lahko bi bil na vidiku tudi že kakšen konkreten cilj z odpravo. Iz nehomogene skupine želim oblikovati skupino, ki bo sposobna veliko narediti. Pomagal jim bom, jih usmerjal, seveda na mehek način. Moj cilj je, da bi skupina postala taka, da bi svojo pozitivno energijo širila tudi navzven.« Članstvo v reprezentanci je omejeno na tri leta in zgornjo mejo 27 let. Vrednost reprezentance na tej stopnji je v skupnem plezanju, izmenjavi idej in informacij. Vključevali bodo tudi izmenjave.

Slovensko mladinsko alpinistično reprezentanco (SMAR), katere program je narejen za 3-letni ciklus, sestavljajo naslednji naši odlični alpinisti, med njimi sta tudi dobitnika letošnjega zlatega cepina: Nejc Marčič (AO PD Radovljica), Luka Stražar (Akademski alpinistični odsek), Luka Lindič (AO PD Celje - Matica), Nejc Pozvek (Posavski alpinistični klub), Luka Krajnc (AO PD Celje - Matica), Tadej Krišelj (AO PD Kamnik) in Matic Obid (AO PD Nova Gorica). »S projektom SMAR se vsi podajamo na novo pot z novim pristopom pri podpori mladim perspektivnim alpinistom. Z ekipo, ki smo jo izbrali ter z Markom na čelu, menim, da smo na dobri poti, da projekt SMAR zaživi in s časom pokaže pričakovane rezultate,« je zaključil Miha Habjan, načelnik Komisije za alpinizem PZS. Ob koncu novinarske so alpinisti s podpisom pogodb še formalno pristopili v članstvo slovenske mladinske alpinistične reprezentance, ki s sedmerico ni zaključena - prostora je še za tri člane.

Po besedilu in s fotografijami Zdenke Mihelič

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.