Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Nanga Parbat

»Film je mešanica epske pustolovščine in grške tragedije. To povedo dejstva in ne razlage!« Tako Reinhold Messner imenuje film »Nanga Parbat«.

Težko pričakovan film je posvečen himalajski odpravi iz leta 1970, ko je njegov brat Güenther izginil. Reinholdova podoba je bila takrat s tem aktom obsojena, da je svoje ambicije postavil pred bratovo smrt. Zgodba je zanj pravi pomen dobila šele ob odkritju Güentherjevih ostankov.

Film je režiral nemški režiser Joseph Vilsmaier in v stotih minutah pove Messnerjevo zgodbo, ki se je odvijala na Nanga Parbatu. Dva brata sta kot akterja na gori - zgodovinski prvi vzpon na Rupalski strani, neokrnjene steni, visoki več kot štiri kilometre - kmalu se zgodi ena od številnih človeških tragedij v zgodovini gore.

»Moraš biti nor, da ostaneš tukaj,« je dejal direktor filma Messnerju po prvem fotografiranju prizorov s helikopterjem, ko so leteli ob Nanga Parbatu, v bližini Rupalske stene do 7000 metrov visoko. Drugi prizori plezanja so bili posneti v Alpah.

Nekdo je komentiral podobo filma kot iskanje trajne rehabilitacije, ki jo išče Messner. Toda veliki alpinist to zanika in poudarja, da je njegov cilj povedati dejstva, ki so proč od kakršnih koli drugačnih razlag ali skritih pomenov te tragedije.
»To ni osebna izpoved«, je poudaril Messner, »je zgodba dveh bratov. Zgodba o vzajemni odgovornosti, odnosu med starejšim in mlajšim bratom. Pustolovščina in tragedija.«

Bilo je 27. junija leta 1970, ko sta Reinhold in Güenther po napornem vzponu dosegla vrh Nanga Parbata. Güenther, ki je bil tedaj star 23 let, je tožil nad simptomi višinske bolezni in dejal, da se ne čuti sposobnega sestopiti po isti strani. Reinhold, star takrat 26 let, se je zato odločil sestopiti na Diamirsko stran. Güenther je zaostajal in končno zaostal ter izginil, verjetno ga je zagrabil plaz.
Reinhold ga je poskusil iskati, a brez uspeha, in na koncu sestopil sam do baznega tabora, kamor je prišel po 6 dneh, s hudimi ozeblinami na nogah. Soudeleženci na odpravi in drugi so potem obtoževali Reinholda, da si je hotel prilastiti vso slavo in je zato sestopil na Diamirsko stran. Brat pa naj bi ostal na rupalski strani gore.

Leta in leta so ta obtoževanja bremenila Reinholda, dokler niso po 35 letih našli Güentherjevega trupla na 4300 metrih nadmorske višine, ob vznožju stene Diamir. »Tako je bilo«, je dejal Messner, »ni bilo mogoče izbrati drugače. Gora je bila tako divje strma in težka. Bila je kot odločitev, ki narekuje, kaj naj naredim. Pravzaprav sva sledila nagonu za preživetje!«

Reinhold Messner, Florian Stetter, Andreas Tobias in Joseph Vilsmaier

Premiera za javnost je načrtovana za letošnji januar, vendar še v nemški različici filma. Brata Messner bosta v filmu igrala Florian Stetter in Andreas Tobbias.

Nanga Parbat je osemtisočak (8125m) v pakistanskem delu Himalaje. Preden je vrh gore leta 1953 osvojil legendarni avstrijski alpinist Hermann Buhl, je zahtevala že 31 življenj. Kot nevarna gora je dobro znana tudi slovenskim alpinistom. Slovenski javnosti pa je Nanga Parbat znan predvsem po reševanju Tomaža Humarja, ki je obtičal v tej steni.»Epske« razsežnosti tega dejanja so prav tako ponudila »scenaristom-komentatorjem« ideje za novo filmsko zgodbo.

Boris Štupar
Foto: splet

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.