Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Napotki za varno gibanje v gorah

ki jih je pred poletno sezono pripravila GRS Slovenije

Pred poletno sezono

Napotki za varno gibanje v gorah

Pripravljeno za novinarsko konferenco GRS Slovenije, ki je bila v sredo, 31. maja 2006.


Napotke, priporočila in pravila za varno hojo ponavljamo vsako leto, tako kot vsako leto izdelujemo analize reševalnega dela.. Naša želja je, da bi zmanjšali nesreče na minimum, zato z opozorili in napotki stalno opozarjamo obiskovalce gora. Novice, ki jih objavljajo mediji ob težkih gorskih nesrečah naj bi za javnost posebej pa za obiskovalce gora delovale opozorilno in hkrati preventivno, da se zavedajo, da gore ne dopuščajo napak.

Nekaj pomembnih napotkov obiskovalcem gora pred poletno sezono:

  1. Snežišča bodo ostala pozno v poletje ali celo leto zlasti na severnih in senčnih legah. Izberimo si kopne ure po južnih pobočjih. Če pa se že podamo na ture, kjer nas bo zlasti zjutraj pričakal pomrznjen sneg – se primerno opremimo (dobra obutev , cepin…).
  2. Padajoče kamenje, odlomi. Nevarnost padajočega kamenja je stalna, zlasti nevarno v pomladanskem in poletnem času, ki skopni sneg. Nosimo čelado!
  3. Nevihte (nevarnost vročinskih neviht v popoldanskem času, spremljajmo vremensko napoved, ture zgodaj začenjamo in kmalu končamo.
  4. Če naletimo na snežišče, ki nima varnega izteka in smo brez opreme (cepin in dereze), se obrnimo (zdrsi).
  5. Sleherno leto moramo svoje cilje izbirati postopno, tako glede trajanja izleta, višinske razlike kot tudi težavnosti (pridobivamo telesno kondicijo).
  6. Preden se odpravimo na daljšo, celodnevno turo, opravimo nekaj krajših tur: da dobimo kondicijo in s tem preizkusimo sebe in opremo (telesna nepripravljenost).
  7. za dolge ture si vzemimo raje dva dneva ne pretiravajmo z divjanjem po poteh
  8. Preberimo primerno literaturo o gibanju v gorah, nevarnostih, prehrani, opremi, vremenoslovju – še kako lahko potrebujemo ta pravila, nasvete in napotke.
  9. Seznanimo se, kaj pomeni oznaka poti: lahka, zahtevna, zelo zahtevna: kakšne težave nas bodo čakale in kakšno opremo bomo potrebovali
  10. Vpisujmo se v vpisne knjige
  11. Ko gremo v gore v skupini, se nikoli ne ločimo od nje. Hodimo vedno skupaj. Če smo se odločili, da gremo na turo skupaj, se tako tudi vrnimo.
  12. Na zahtevnih poteh upoštevajmo, da so poti in varovala lahko tudi poškodovana. Podatek o poškodbah poti ali varoval, opozorimo druge in javimo stanje na PZS.
  13. Na turah, ki so označene kot zahtevne obvezno uporabljajmo čelado, na zelo zahtevnih pa še samovarovalni komplet. Za vzpenjanje po jeklenicah so koristne rokavice - najbolje kolesarske.
  14. Veliko se jih bo odpravilo v tuje gore, kjer bodo hodili po ledenikih. Upoštevajmo navodila o varni hoji po ledenikih in se naučimo reševanja iz ledeniških razpok že doma.
  15. Mobilni telefoni nam lahko v primeru nesreče veliko pomagajo oz. zelo skrajšajo odzivni čas do prihoda reševalcev na mesto nesreče. Naj bo baterija napolnjena in ne uporabljajmo ga po nepotrebnem. Upoštevajmo, da pokritost gorskega sveta s signalom našega aparata ni popolna in možnost sporočanja naše morebitne stiske ni vedno zanesljiva.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Napotki za varno gibanje v gorah"

Igor Zlodej,

Naštetemu skoraj ni kaj dodati, pa vendar sem pri pogostih obiskih gora naletel še na nekaj, kar bi lahko bilo celo usodno. Problem so pohodne palice. Opažam, da nekateri ne znajo določiti trenutka, ko te postanejo povsem odveč. Kar nekaj primerov sem zasledil, ko so se s palicami v rokah vzpenjali v slovenski smeri v Mangartu, na Jalovcu, na Triglavu, na Kaninu in še na nekaterih drugih z jeklenicami in klini zavarovanimi potmi. Na zavarovanih poteh torej palice nimajo kaj iskati, seveda pa jih je potrebno tudi ustrezno spraviti na ali v nahrbtnik. So namreč tudi taki, ki tega ne znajo in potem z njimi veselo opletajo naokoli in tako spravljajo v nevarnost sebe in druge. Zapadno kamenje je že tako ali tako problem in če še tako paziš, sprožiš kak kamen, s palicami se to zgodi še hitreje. Prav tako na zavarovane poti ne sodijo psi, tudi to sem namreč že opazil. Tudi psi prožijo kamenje, da ne govorim, kako si poškodujejo blazinice na nogah.

Glede opreme bi dodal še to, da je opremo, kot so dereze in cepin seveda treba tudi znati uporabljati. Samo drža cepina mi pove vse o uporabniku. Dereze morajo biti seveda že doma ustrezno nastavljene na čevelj, prav tako je potrebno izbrati primerno mesto za namestitev le teh. Namreč dogaja se, da se rine in rine, ko pa več ne gre se namešča dereze. Dereze se namesti na varnem kraju.

V Italiji, pa verjetno tudi pri nas se dobijo odlične rokavice izdelane posebej za ferate, oz. zavarovane plezalne poti. Sam jih uporabljam že več let in so res koristen pripomoček tudi za lažje plezanje.

Pa varen korak in srečno vrnitev!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.