Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Natura 2000 še ni trdno zakoličena

Kranjska Gora: Alpski biogeografski seminar Natura 2000 je pripravila in vodila evropska komisija.

Natura 2000 še ni trdno zakoličena

Slovenska območja še niso določena, predloge bodo s predstavniki evropske komisije in partnerji še obravnavali


Kranjska Gora – V hotelu Larix se je včeraj končal Alpski biogeografski seminar Natura 2000, ki ga je pripravila in vodila evropska komisija. Ker je Slovenija članica Unije šele dobro leto, je to bil prvi tovrstni seminar v Sloveniji, ki sta se ga od novih članic EU udeležili še poljska in slovaška delegacija. Organizatorji so na seminar povabili tudi nekatere ugledne strokovnjake in predstavnike nevladnih organizacij, ki sodelujejo pri Naturi 2000.

Kot je povedal Nicholas Hanley, so takšni seminarji namenjeni strokovnemu preverjanju predlogov za območja evropskega pomena v alpski biogeografski regiji. Kot je pojasnil, si evropska komisija želi več in bolj poglobljenih študij določenih območij. Kot je znano, je ministrstvo za okolje in prostor v sodelovanju z nevladnimi organizacijami pripravilo predlog območij Nature 2000 za Slovenijo, ki ga evropska komisija še ni dokončno potrdila. »Seminarji so v bistvu trda pogajanja s komisijo. Slovenska območja še niso določena, predloge bomo s predstavniki komisije in partnerji še obravnavali,« je povedal vodja slovenske delegacije Mladen Berginc, sekretar na ministrstvu za okolje in prostor. V območje Nature 2000, kot ga predlaga Slovenija, je vključenih 35,5 odstotka ozemlja Slovenije, kar je najvišji odstotek v Evropski uniji. Henley je poudaril, da je primerjava med staro Evropo in novimi članicami nehvaležna, saj so države, kot so Nemčija ali države Beneluksa, zaradi velike gospodarske razvitosti in intenzivnega kmetijstva, degradirale okolje v takšni meri, da so kot območja Nature 2000 lahko zaščitili manj kot 10 odstotkov svojega ozemlja. »Nasprotno pa imamo predele, kot so Alpe, Skandinavija, zlasti severna, Grčija ali Španija, ki so biotsko najbolje ohranjeni; med te spada tudi vseh pet novih članic, kjer je odstotek območij Nature 2000 lahko bistveno višji.«

Natura 2000 ni sistem strogih naravnih rezervatov, ki bi izključeval vse človekove dejavnosti. Čeprav bo mreža zagotovo vključevala tudi naravne rezervate, bo večina zemljišč tudi v prihodnje v zasebni lasti. Vnaprejšnje prepovedi novih dejavnosti ali posegov v območja Natura 2000 ni. O tem bo treba presojati za vsak primer posebej. Celo kadar ocene kažejo, da bo območju povzročena precejšnja škoda, direktiva ne izključuje možnosti posega. Države članice lahko odobrijo poseg, kadar zanj prevladuje javni interes (ta je lahko tudi gospodarski) in ni na voljo drugih oprijemljivih možnosti. Natura 2000 nima namena, da se habitatni tipi in biotska raznovrstnost izboljšajo, marveč je usmerjena v prizadevanje, da se (vsaj bistveno) ne poslabšajo. »Dejavnosti, ki bi bile za določeno območje uničujoče, ne bo mogoče izvajati. Imamo zakonske varovalke, v končni fazi pa tudi evropsko sodišče,« je dejal Mladen Berginc.

Tomaž Branc

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.