Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Navezani

Polet, Gore in ljudje: Gora ni nora, nor je ta, ki gre gor. Če gre brez vodnika, pa sploh!

Gore so svet, ki privlači. Ene privlačijo zaradi neokrnjene narave, druge privabijo vršaci in želja, da bi se jim približati. Tretji se želijo predati miru in tišini, za kar so pripravljeni narediti marsikaj ... tudi stopiti po poteh, ki jih ne poznajo dobro, slutijo pa, da skrivajo vse tisto, kar si tako želijo, ali vsaj delno uresničenje predstav o gorah in zadovoljstvu, ki ga te prinašajo.
Sezona izletov v hribe je na vrhuncu. Z njo prihajajo tudi poročila o nesrečah, ki jih zahtevno okolje vedno znova povzroča. Gore so pač svet, ki se ga je človek »odvadil«, ki ga ne pozna več tako kot nekoč, zato ga tudi razume precej bolj po svoje.

Vsak Slovenec na Triglav?
Za Slovenca velja, da ni pravi, če ne stopi na Triglav. Sam podvig je vsekakor vreden pohvale, čudno pa je, da se velika večina za ta podvig odloči brez vodnika. Res je, da so poti na slovenskih gorskih »avtocestah« dobro označene, da o poti že »vsi vse vedo«, še preden so se je lotili ... Res pa je tudi, da se lahko srečanje s klini, pa čeprav jih je le nekaj, s strmimi in gladkimi skalami ali gnečo na grebenu za tiste, ki s tem nimajo izkušenj, iz igre hitro spremeni v nesrečo. Drugje, na manj obljudenih, zahtevnejših, manj znanih poteh je nesreča še bliže, kot se zdi.
Tudi zato je vsako sezono kar nekaj nesreč povzročenih zaradi neizkušenosti pohodnikov ali alpinistov, izčrpanosti, neučakanosti, slabe pripravljenosti izleta. To so posledice, ki bi lahko bile odpravljene, če bi se na eni strani manj izkušeni posvetovali z bolj izkušenimi, se bolje pripravili, bolje ocenili lastne sposobnosti ali pa ... ali pa zase, za svojo in varnost drugih poskrbeli tako, da bi si najeli spremstvo, ki bi poskrbelo, da bi se na goro in z nje vrnili v enem kosu, srečni in zadovoljni.

Oni poskrbijo za vas
Gorski in planinski vodniki so tisti, ki nepredvidljivo, nevarno in ravno zato privlačno naredijo sprejemljivo, dostopno, predvsem pa varno. Prednosti najema vodnika so številne. Vodnik organizira varen obisk gora. Že prej se seznani z vsemi podrobnostmi o turi, poskrbi za opremo, načrtuje počitke na poti in tudi v planinskih kočah.
Tako gorski kot planinski vodnik se z gostom pogovorita o njegovih željah glede nameravane ture. Oba sta usposobljena oceniti skladnost želja gosta in njegovih fizičnih in psihičnih sposobnosti. Pogovor je osnova končne odločitve in dogovora o načrtovani smeri. Če gre za zahtevnejšo turo, ki jo vodijo gorski vodniki, vsebuje pa elemente plezanja, zahtevne zavarovane poti in brezpotja, skalne sten ..., priprave nanjo lahko trajajo dlje časa. Vodniki so tudi usposobljeni gostu svetovati, kako izbrati primerno opremo in jo tudi pravilno uporabljati.

Gorski in planinski vodnik
Obstajata dve vrsti vodnikov. Gorski vodnik in planinski vodnik sta poklica, ki pokrivata gorsko vodništvo, ločita pa se v zahtevnosti poklica, ki ga opravljata. Če planinski vodniki praviloma vodijo lažje smeri, po označenih poteh, lažje turne smuke idr., gorski vodniki »pokrivajo« zahtevnejše ture, za katere so zahtevana posebna znanja gorništva.
Od vaših želja je torej odvisno, za koga se boste odločili. Pohodniki, ki si želijo odkrivati neznane poti in preveriti dele hribovitega sveta, ki jim je tuj, za to pa ne potrebujejo posebnega znanja in opreme, ampak človeka, ki ve, kako in kam jih popeljati, se bodo prej kot za gorskega odločili za planinskega vodnika. Gorski vodnik pa bo poskrbel za tiste, ki polega tega da imajo dovolj znanja, potrebujejo natančno vodenje izkušene osebe v razmerah, ki jim sami tudi ne bi bili kos.
Za oba poklica obstaja šolanje, ki ga lahko kandidati opravijo pri nas. Za šolanje gorskih vodnikov skrbi Zveza gorskih vodnikov Slovenije, planinske vodnike pa izobražuje Planinska zveza Slovenije.
Gorski vodniki svojo dejavnost opravljajo profesionalno, kot edini poklic, ali kot občasno dejavnost. Za opravljanje dejavnosti morajo imeti registrirano poslovno dejavnost (samostojni podjetnik, družba z omejeno odgovornostjo ...). Vodijo praviloma posamezne planince oziroma manjše skupine. Planinski vodniki v okviru PZS vodijo prostovoljno, brezplačno in v navezavi s planinskimi društvi vodijo večje skupine.

Zahtevno šolanje
Šolanje gorskih vodnikov poteka po natančno določenih mednarodnih standardih. Traja tri leta, zaradi posebnih razmer (ledeniki) pa delno poteka tudi v tujini. Po končanem triletnem obdobju kandidat za vodnika dobi status pripravnika. To pomeni, da že ima dovoljenje za opravljanje poklica, da torej že lahko vodi. Nima pa še mednarodne licence in v tujini še ne more opravljati dela, torej voditi. Po letu pripravništva sledi opravljanje strokovnega izpita, ki zajema vsa področja vodenja. Če ga uspešno opravi, dobi mednarodno licenco IFMGA (vseh držav, ki so v združenju International Federation of Mountain Guides Associations), s katero lahko vodi tudi v tujini, tudi v najvišja gorstva sveta. Tečaje organizira Združenje gorskih vodnikov Slovenije. Tudi za izšolane gorske vodnike je organizirano stalno usposabljanje, ki je pogoj za podaljševanje dovoljenja za gorskega vodnika.
Seznam gorskih vodnikov, teh je približno 70, in tarife so objavljeni na spletni strani http://www.zgvs.si/clani-vse.php in v brošuri Seznam gorskih vodnikov in vodniške tarife, ki jo vsako leto izdaja ZGVS. Njihovo delovanje urejata Zakon o gorskih vodnikih in Pravilnik o gorskih vodnikih.
V ceno, najmanjša celodnevna tarifa po ceniku, ki se ga gorski vodniki praviloma držijo, je 200 evrov za osebo, niso zajeti stroški vodnika za prehrano in prenočišče v planinskih kočah ter stroški prevoza. Te mora za vodnika poravnati vodeni. Če se dogovorite za več tur naenkrat, se je mogoče dogovoriti za posebne popuste, prav tako se cena na osebo spreminja s številom udeležencev.
Odločitev za gorskega vodnika v primerjavi s planinskim je primernejša predvsem takrat, ko bi se radi preizkusili na turah, ki so težje od običajnih, če se nameravate v gore podati v letnem času, ko v njih običajno ne zahajate. Zelo primeren je tudi, če se odpravljate v tuja gorstva ... ali pa si enostavno ne želite večjih skupin oziroma želite biti sami z vodnikom.
Gorski vodniki svetujejo tudi pri izbiri, nakupu in izposoji opreme, potrebne za obisk neke poti.

Več kot samo vodniki
Planinski vodnik je poklic, ki se močno razlikuje od poklica gorskega vodnika. Za usposabljanje planinskih vodnikov skrbi Planinska zveza Slovenije. V Sloveniji ima planinsko vodništvo že skoraj petdesetletno tradicijo, saj je bil prvi tečaj za mladinske vodnike že leta 1957.
Vodniki Planinske zveze Slovenije, v letu 2011 jih je bilo v registru PZS registriranih 1463 z licenco za vodenje, so usposobljeni za vodenje različnih oblik planinske dejavnosti, zlasti pa izletov, pohodov, tur, turnih smukov, plezalnih vzponov in taborov. Glede na številčnost in razširjenost delovanja imajo tudi izjemno pomembno vlogo pri hitrem prenašanju znanj, izkušenj in novosti v prakso. Vodnik Planinske zveze Slovenije je prostovoljni vodnik, za svoje vodenje ne prejema plačila. Da vodnik PZS lahko vodi planince oziroma skupine, mora biti registriran s potrjeno licenco za tekoče leto. Vodnik sme voditi posamezno turo le na podlagi strokovne usposobljenosti za posamezno kategorijo, ki pomeni tudi zgornjo mejo vodenja, in v skladu s priporočenim številom vodenih. Na kategoriji višjih poti pa je lahko le pomočnik vodje.
Kot rečeno, so planinski vodniki razvrščeni v kategorije, odvisne od usposabljanja, ki ga opravijo. Na primer kandidat, ki opravi izpit za vodnika Planinske zveze Slovenije A-kategorije, je usposobljen za osnovno vodništvo, kjer se za gibanje po gorah uporablja predvsem hoja, posebna tehnična znanja pa niso potrebna. S pridobitvijo A-kategorije vodenja lahko vodnik vodi po lahkih označenih in lahkih neoznačenih poteh. Z vsakim naslednjim opravljenim izpitom se področje vodenja in njegova zahtevnost povečujeta, zajema pa tako vodenje v letnih kot tudi zimskih razmerah.
Planinske vodnike za posamezno destinacijo je tako najlaže poiskati po lokalnih planinskih društvih oziroma preveriti, kdaj posamezno društvo organizira pohod po želeni poti (seznam vseh planinskih društev in klubov je na www.pzs.si/drustva.php).
Če je vodnik PZS vpisan v razvid zasebnih športnih delavcev, lahko opravlja naloge v športu kot zasebni športni delavec (če ima opravljeno usposabljanje za vodnika PZS), vodniško dejavnost lahko opravlja tudi komercialno.

Tisti, ki znajo in vedo
Izbira, za koga se boste odločili, je torej vaša. Odločujoče pri tem so seveda najprej vaša telesna in psihična pripravljenost za pot v gore, vaše želje in vrsta poti, ki jo nameravate opraviti. Slovenski hribi so resda dobro »obdelani« s številnimi natančnimi in svežimi informacijami o poteh (in stranpoteh), z zemljevidi, vodniki ..., ki pa imajo smisel le, če jih znamo dobro uporabljati. Če jih ne, je vsekakor bolje, da njih in sebe prepustimo drugim. Tistim, ki znajo in vedo.

Piše A. J., Foto Dokumentacija Dela
 

16.08.2012

CENE GORNIŠKEGA VODSTVA
Priporočena osnovna dnevna tarifa za najem gorskega vodnika znaša 200 evrov. Tarifa ne zajema stroškov vodnika za prehrano in prenočišče v planinskih kočah ter prevoza med turo in na poti do izhodišča in nazaj, ki jih mora za vodnika poravnati vodeni. Vodniške tarife je priporočilo združenje (ZGVS) in veljajo do objave novih. Priporočene cene so navedene za enega vodenega.
LAŽJE TURE – 200 evrov
Grintovec, Planjava, Brana, Skuta, Turska gora, Visoka Rateška Ponca, Jalovec ...
ZAHTEVNEJŠE TURE – 230 evrov
Prisojnik (Hanzova smer), Triglav (Bambergova), Mangart (Italijanska) ...
PLEZALNI VZPONI
Cene so odvisne od težavnostne stopnje smeri in trajanja.
Vzhodna smer v Mali Rinki – 250 evrov
Virensova smer v Koglu – 260 evrov
Slovenska smer v severni steni Triglava – 250 evrov
Dolga Nemška v Severni steni Triglava – 350 evrov
Vzhodni steber Srebrnjaka – 320 evrov
VODENJE V TUJINI
Grossglockner (dva dni): 300 evrov
Grossvenediger (dan in pol): 300 evrov
Matterhorn (štiri dni): 650 evrov


Polet.si: Navezani

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.