Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Netipične gorske »nesreče«

GRS Kamnik: Ko je za helikopter prepozno, gremo pa peš!

Gorski reševalci se v gorah ukvarjajo z ljudmi, ki jih doleti nesreča. Nudijo jim prvo pomoč in jih nato na najbolj ustrezen način transportirajo v dolino. Pri tem so jim na voljo tudi različna transportna sredstva, največkrat je to posadka s helikopterjem, ki omogoči lažje delo reševalcem in skrajša bolečine poškodovanim.

Temu osnovnemu gorsko-reševalnemu poslanstvu se pridružuje tudi iskanje ljudi, ki se na kakršen koli način izgubijo v gorskem svetu. Včasih izginotje posameznika prijavijo svojci na policijo, večkrat pa se primeri, da ljudje, ki se znajdejo v stiski, sami pokličejo Center za obveščanje, na številko 112. Tako se je v zadnjem času primerilo kamniškim gorskim reševalcem, da so se, ravno ko se je pričelo mračiti in že v nočnih urah, odpravili iskat planince, ki so se izgubili v gorah. Za helikoptersko pomoč je v takšnih primerih, po sedanji ureditvi, prepozno. Zato se takšne, lahko rečemo, netipične iskalne akcije odvijajo na dokaj zapleten način. Planinci – turisti, včasih tudi tujci, največkrat ne vedo povedati, kje približno so. Navajajo vse mogoče opise, ki se včasih dobesedno tepejo med seboj. Največkrat se vodje takšnih iskanj odločijo in pošljejo več manjših skupin reševalcev (in reševalnih psov) v različne smeri, ki vodijo proti iskanemu. Tako se najlažje prepreči možnost zgrešitve iskanega. Glede na opis terena se tudi svetuje, ali naj se tisti, ki potrebuje pomoč premika, ali pa naj rajši obstane na mestu, da ne bi morda kam padel in se poškodoval.

Kot že omenjeno, so kamniški reševalci na takšen način pred štirinajstimi dnevi iskali in našli planinca, ki se je izgubil na Malih podih pod Skuto. Planinec je na izrazito zakraselem terenu Podov zgrešil markirano stezo, ki vodi s Turske gore proti Skuti in v mraku ter megli se je odločil za to, da je poklical pomoč.
V nedeljo (22.8.2010) je vodja GRS Kamnik Franc Miš v poznopopoldanskih urah prejel klic dveh plezalcev, ki sta plezala po razu na Skuto. Ko so potem skupaj ugotovili, da gre za vzpon po Severnem stebru Skute, se je vse skupaj preneslo na reševanje, ki ga je izvedlo GRS Jezersko s helikopterjem Slovenske vojske.
Dobro uro zatem je po telefonu poklical na pomoč planinec, ki naj bi zašel na področju Kompotele. Reševalci so zaprosili za pomoč helikopterja, a je bil zaradi pozne ure in trenutne uredbe ta odklonjen. Tako so krenili iz več smeri proti Kompoteli in po večkratnem, iz različnih koncev izvedenem poizvedovanju, ugotovili, da je planinec zašel že precej daleč od Kompotele. Uro po polnoči so ga našli na območju Kalc. Ta lokacija je od prvotnega sporočila oddaljena vsaj dve uri hoda brez postanka in skorajda nelogična glede na navedbe.

Gorski reševalci zato priporočajo, naj se planinci, plezalci in turisti, ki se odpravljajo na poti v gore, ustrezno pripravijo. Predhodno poznavanje poti (planinski in alpinistični vodniki, zemljevidi ...) je eno od osnovnih vodil za pristno in varno doživljanje gora. Uporaba primerne varnostne opreme in zaščitna oblačila so nujna popotnica v nahrbtniku in na telesu. Pijača in hranilne snovi se v vročih poletnih dneh prilagodijo potrebam in predvidenemu naporu ...

Boris Štupar
 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Netipične gorske »nesreče«"

Klemen Hančič,

Mislim,da bi bilo pametno razmišljati o obvezni opremi GPS.za hojo v gore.Ta nam določi točno pozicijo v kordinatah in točno višino.Te naprave bi bistveno skrajšale izkanje oseb.Tudi cene so sedaj znosne ,nekaj čez 100e.

L.P.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.