Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Ni tako lahko, kot je videti

Večer, Celjsko - Violeta Vatovec Einspieler: Vsi se ne zavedajo, da je park zahteven, vendar ga lahko prepleza vsak, pravi inštruktor Drago Pratneker

Na Celjski koči so odprli pustolovski park. Najspretnejši ga lahko doživijo v pol ure, tisti malo manj vztrajni, a dovolj, bodo v njem preizkušali svoje fizične spretnosti tudi do dve uri.
Park so uredili na strmem pobočju nad cesto za Svetino. Med visokoraslimi borovci so uredili vse mogoče naprave, kolikor se je dalo iz naravnih materialov, na katerih lahko domala vsak (razen res majhnih otrok) preizkusi svoje fizične spretnosti in vzdržljivost. Obiskovalca najprej nagovorita inštruktorja Drago Pratneker in Jure Lesjak, ki ves čas pozorno spremljata dogajanje. Vsak se mora najprej vpisati na seznam in dodati tudi podatke o starosti. Otroci in mladostniki do 15. leta morajo biti v spremstvu s staršev. Najmlajši obiskovalec mora imeti pet let ali vsaj poldrugi meter v višino s stegnjenimi rokami.

http://boa.czp-vecer.si/vecer2000/20140503/5692512_1-300.jpg   http://boa.czp-vecer.si/vecer2000/20140503/5692512_2-300.jpg

Inštruktor Drago Pratneker (v hiški) in              Tam visoko med drevesnimi krošnjami se
.Grega čakata, da inštruktor Jure Lesjak            skriva še ena tistih vaj, pri katerih vse
opremi Matijo z varnostnim pasom.                      binglja sem in tja.


Najprej v "šolo"
Matija in Grega sta se za adrenalinski izziv odločila, potem ko sta že pretekla svojo običajno tekaško turo od Zagrada do Celjske koče. Najprej sta si morala nadeti varnostni pas z dvema varovalnima vrvema in plezalnimi priponkami (karabinom) ter letečo lisico (fly fox). Drago jima je nazorno razložil, kako in kdaj je treba uporabljati karabine in kdaj letečo lisico. Potem sta se morala korenjaka najprej preskusiti na šolskem poligonu, označenem s črko L, da inštruktor ugotovi, ali znata pravilno uporabljati plezalne sponke. "Tistega, ki ne opravi šolskega poligona, ne spustimo naprej," strogo opozori Pratneker. Seveda, varnost je najpomembnejša.
Proge so označene z različnimi barvami. Z zeleno je označena otroška proga. "Na tej progi so otroci do 14. leta starosti lahko tudi sami. Na srednje težki (rdeči) progi in najtežji (črni) pa so lahko le v spremstvu odraslega," razlaga Lesjak.

Začel bi kar na vrhu
Matija se je takoj zagledal v najvišjo točko in seveda ga je zamikalo, da bi začel kar tam. Pratneker mu razloži, da se vaje začnejo na začetku proge in ga nato druga za drugo pripeljejo do najvišje točke ali najtežjega preizkusa.
Kaj se pa zgodi, če nekdo obvisi kje na vrhu, ga popade strah in ne more naprej, nas je zanimalo. "Takrat nastopimo mi. Imamo svojo varnostno vrečo. Splezamo do tistega, ki je obtičal, ga pripnemo na varnostno vrečo in spustimo do tal. Ni panike," razlaga Lesjak. Pratneker pa doda: "Vsi se ne zavedajo, da je park zahteven, vendar ga lahko prepleza vsak. Ljudje so samokritični glede svojih sposobnosti. Včasih kdo sicer preceni svoj pogum ali kondicijo, vendar ne rine z glavo skozi zid. Se pač sprijazni, da mora začeti pri lažjih izzivih."
Zmogljivost je 120 obiskovalcev
Minulo soboto in nedeljo je park pritegnil okoli sto obiskovalcev, pred prazniki kakšnih 50 na dan. "Zmogljivost parka je 120 ljudi. Prihajajo vsi: stari, mladi, fantje, dekleta, moški, ženske, ni razlik," pravi Jure Lesjak.
"Celjski pustolovski park je med najmanjšimi v Sloveniji, je pa edini daleč naokoli. Je v lepem naravnem okolju in dobro organiziran. Dovolj izzivov je za vse, za manj in bolj pogumne. Najvišja točka je deset do enajst metrov. Najtežje so U-zanke iz vrvi. Da jih prehodiš, moraš imeti veliko moč v nogah in dober občutek za ravnotežje. Tudi plezalna stena je precej težka. Najtežja vaja je tako imenovani Monkey (opica). Ko prispeš do prve platforme na drevesu, ki je že nekaj metrov nad tlemi, moraš splezati še nekaj metrov po drevesu do naslednje platforme in se nato s flying foxom spustiš do naslednjega drevesa. Pri tej in podobnih napravah potrebuješ predvsem dovolj moči v rokah," nam je največje izzive razložil Drago Pratneker.

Primerno za mlade
Našima plezalcema je šlo kar dobro od rok in nog. Ko sta premagala rdečo progo, sta se odločila še za črno. Srečno! Na tej progi so namreč vsi trije najhujši izzivi. In da niso mačji kašelj, potrdi tudi Lesjak: "Reševali smo jih na plezalni steni, največ jih je obstalo pri Monkeyju, ko bi morali splezati na drevo. To je res visoko."
Matija je končal in nam ves navdušen povedal: "Priznati moram, da je to zelo nevarna stvar, a če upoštevaš pravila, je tudi izjemna izkušnja. Priporočam jo vsakomur. Najnevarnejše so vaje, kjer se uporablja vrv. Hodiš po vrvi, nič ni stabilno in še visoko je."
Tudi Grega pravi, da je to zanj zanimiva izkušnja in bo čim prej pripeljal še svoje nečake: "Mladim primanjkuje gibanja in konkretnih izkušenj, denimo, kako obdržati ravnotežje. Ta park bo zanje zanimiva in poučna izkušnja. Sem bolj adrenalinski človek, vendar zadeva ni tako lahka, kot je videti."

Tekst in foto: Violeta Vatovec Einspieler


V parku se ne kadi

Do 27. junija bo park odprt vsako soboto in nedeljo ter med šolskimi počitnicami in prazniki od 10. do 18. ure. Cena za odrasle je sedem evrov, za otroke do 14. leta pet evrov, za tiste do sedmega leta pa 2,5 evra. V parku je kajenje prepovedano, prav tako je prepovedan vstop vinjenim. Nosečnice, ki so noseče več kot štiri mesece, ne smejo na tovrstne preizkuse spretnosti. Za rekreacijo v pustolovskem parku je priporočljiva primerna obutev, predvsem je pomembno, da podplati ne drsijo.
 

 

Vecer.si 03.05.2014

 

 

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.