Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

O planšarstvu na Slovenskem

ZRC SAZU, dr. Tone Cevc: Po sledeh rimske omike in zgodovinskih virov do novih spoznanj

Predavanje posvečeno skorajšnji desetletnici skupnih arheoloških in etnoloških raziskav v visokogorju v slovenskih Alpah


HISTORIČNI SEMINAR

Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU

vabi na predavanje

Po sledeh rimske omike in zgodovinskih virov
do novih spoznanj o planšarstvu na Slovenskem

Avtor bo poskušal odgovoriti na vprašanja, ali so v poltisočletni zgodovini rimske poselitve današnje Slovenije tedanji pastirji v visokogorskih planinah tudi sirarili – predelovali presno mleko v trd, sladek sir. Predelava mleka v mlečne izdelke je zahtevno planšarsko opravilo, za kar morajo biti izpolnjeni nekateri pogoji: na voljo mora biti ustrezen prostor za predelavo (pastirska koča), pastir mora znati sirariti in imeti mora razpoložljivo planšarsko opravo (kotel za sirjenje, modele za oblikovanje sira itd.). Ker gre pri osvetlitvi postavljenega vprašanja za materialne prežitke, se ponuja možnost, da z arheološkimi raziskavami pridobimo gradivo, ki lahko osvetli zastavljeno vprašanje. Tako raziskavo je prva opravila skupina sodelavcev Inštituta za arheologijo in Inštitituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU, sledila so sondiranja v planinah Dolga njiva, Koren, v planini pod Kamniškim sedlom, na Krvavcu in potem znova na Veliki planini. V zadnjih treh letih so bile pritegnjene k topografskim sondiranjem tudi nekatere planine v Julijskih Alpah, tako planina Klek, Zadnji Vogel in Konjsko sedlo.
Predavanje je posvečeno skorajšnji desetletnici skupnih arheoloških in etnoloških raziskav v visokogorju v slovenskih Alpah.

Predaval bo
dr. Tone Cevc


Tone Cevc je po končanem študiju etnologije in umetnostne zgodovine na univerzi v Ljubljani leta 1969 doktoriral in bil leta 1971 sprejet v Inštitut za slovensko narodopisje. Sprva je raziskoval ljudsko pripovedno izročilo, potem pa je prevzel inštitutsko sekcijo za materialno kulturo in jo vodil do upokojitve leta 1999. Svoje raziskave je posvetil ljudskemu stavbarstvu (Arhitekturno izročilo pastirjev, drvarjev in oglarjev na Slovenskem, 1984; Kmečke hiše v Karavankah, 1988; Slovenski kozolec, 1993), planšarstvu (Velika planina, 1970; Bohinj in njegove planine, 1992) in v zadnjih letih paleoetnološkim prežitkom v slovenskih planinah (Davne sledi človeka v Kamniških Alpah, 1997; Lončene posode pastirjev: Sklede in latvice iz poznega srednjega in novega veka iz planin v Kamniških Alpah, 2000). Pripravlja monografijo o lončenih posodah (lonci, vrči, krožniki) pastirjev v Kamniško-Savinjskih Alpah.

Predavanje bo v četrtek, 15. decembra 2005, ob 11. uri
v Mali dvorani ZRC SAZU, Novi trg 4, 2. nadstropje.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.