Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Odkritje spominske plošče dr. Klementu Jugu

V Solkanu se je 3. junija 1956, zbralo k odkritju spominske plošče dr. Klementu Jugu na njegovi rojstni hiši nad 200 prebivalcev Solkana.

Zastopana je bila predvsem mladina in predstavniki raznih družbenih organizacij in oblasti. Precej številni so bili planinci, med njimi tudi nekateri Jugovi prijatelji in soplezalci. Predsednik PD Nova gorica tov. Hvala Alfred je v svojem otvoritvenem govoru poudaril pomen dr. Juga v tedanjem družbenem življenju Solkana in Slovencev na sploh in osvetlil Jugovo napredno miselnost ter njegov pozitivni vpliv na svojo ožjo okolico, pa tudi na miselnost goriških Slovencev, kar je dosegel s svojo pisano besedo.

Jugov tovariš in soplezalec dr. Vladimir Kajzelj pa je v svojem govoru očrtal lik Juga, ki je s svojim vplivom pritegnil v gore številne mlade plezalce in jih vzgajal. Omenil je, da pok. Jug ni bil samo vodilna osebnost v pojmovanju alpinizma temveč, tudi stvarni učitelj in voditelj mladih alpinistov in vzor, kako je treba zastaviti vse svoje umstvene in fizične sile za dosego svojega cilja.

Tudi tov. Joža Čop, najstarejši slovenski alpinist in poznavalec dr. Juga, je v kratkih a jedrnatih besedah očrtal pomen pok. dr. Juga za nas alpinizem.

Pri odkritju plošče so s kulturnimi točkami sodelovali gimnazijski pevski zbor, moški pevski zbor in mešani pevski zbor Tovarne pohištva v Novi Gorici ter godba na pihala. Navzoči so bili nadalje zastopniki številnih planinskih društev in PZS. Zastopnika alpinističnega odseka Ljubljana-matica in Komisije za alpinizem pri PZS sta v imenu slovenskih alpinistov položila lovorova venca.
Spominsko ploščo je po odkritju izročil tov. Hvala v varstvo mladim z željo, da bi jo pogled na to ploščo vzpodbujal - k še večji delavnosti.

PV 1956
 

Free photos: Solkan Jugova rojstna hiša

G-L: Klement Jug

Slovenski narod / G-L - France Malešič: Dr. Jugova usoda

Libellae.blogspot.com - Stena: ... Klement Jug je plezanju in gorništvu pripisoval visoko filozofijo. Nekoč se s Čopom menita o razlikah med navadnimi ljudmi in gorniki, pa ga Čop povzame: »Ljudje smo kakor drevesa. V gozdu so skoraj vsa enaka. Čim više sega v goro gozd, tem manj je dreves in tem bolj so si med seboj različna. V največjih višinah rastejo samo osamelci. Vsak zase je svoja podoba. Čim bolj jim strele in plazovi potolčejo vrhove in veje, tem globje poganjajo korenine v dno skalovja.«

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.