Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Oglašam se na rob vseh komentarjev

Marjeta K. Svetel: ... velja, da je dovoljeno vse, kar ni izrecno prepovedano

V našem pravnem sistemu velja, da je dovoljeno vse, kar ni izrecno prepovedano

Oglašam se na rob
vseh komentarjev v zadnjem času

Zato je v gorskem svetu dovoljeno početi vse, kar ni izrecno prepovedano - četudi je skregano s tradicionalnimi vrednotami in morda celo zdravo pametjo. In če ni prepovedano, je take posege v našem pravnem redu nemogoče preprečiti, ustaviti ali preganjati.

Seveda posegi, o katerih zadnje čase pišemo na straneh Gore-ljudje.net, še zdaleč niso edini. Motoriziran dostop v naše gore je pravilo, ne izjema. Celo v našem edinem narodnem parku! (V zadnjih nekaj letih so nastale "traktorske ceste" na planino Dedno polje, Laz, tik pod Viševnik... ) Še pred nekaj leti tihi in mirni kotički v Karavankah so se spremenili v prizorišče motoriziranih izletov, množičnih prireditev in gostilniških veselic (proces je zajel cele Karavanke, pa tudi nekatere dele Julijcev - pomislimo recimo na Martuljek!) Planinske koče se tam, kjer je možen dostop z avtom, množično spreminjajo v popolnoma navadne gostinske objekte - v kar jih sili konkurenca, pa tudi sanitarno - tehnični predpisi. Seznam vseh planinskih poti, ki so bile v zadnjih nekaj letih razrušene, poškodovane z vlakami, cestami, smučarskimi progami, poletnimi sankališči... spremenjene v ceste, bi bil zelo dolg. Zanimivo bi bilo vedeti, ali na PZS pri Komisiji za pota tak seznam obstaja. In zakaj ga ne objavijo. Morda bi ob pogledu na dejanski pregled stanja koga le srečala pamet...

Pojavlja se izrazita težnja, da bi se v našem gorskem svetu razvijal gorski turizem po vzoru Švice in še nekaterih drugih predelov Alp (vrhunska gostinska ponudba tudi v visokogorju, čim lažji dostop, razni adrenalinski poligoni, plačljive ferate, helikopterski turizem itd.) Gorništvo in gorski turizem seveda nista eno in isto - čeprav je gorniški turizem del širšega pojma gorski turizem. Ampak gorništvo ima svoje povsem specifične značilnosti in zahteve - med drugim doživljanje narave v čim bolj neokrnjeni obliki, visoko stopnjo odgovornosti do sebe in sotovarišev, odrekanje udobju na račun kakovosti doživetja, sprejemanje določene stopnje tveganja (ki ga v naravnem okolju sploh nikoli ni možno popolnoma izključiti), željo po odmiku iz potrošniške vsakdanjosti... in še bi lahko naštevali. Prav zaradi teh temeljnih razlik je bila leta 2002 sprejeta tako imenovana Tirolska deklaracija o gorskih športih, pa tudi Izjava z vrhov pod okriljem UIAA. Smo v Sloveniji razmejili planinstvo (gorništvo) od gorskega turizma - ali še zmeraj mečemo vse v isti koš?

Slovenski gorski svet je bil še pred nekaj leti izjemno lepo ohranjen, čeprav gre za majhen prostor, ki je za sodobna sredstva relativno lahko dostopen. Zdaj se to iz dneva v dan spreminja. Ne gre le za degradacijo naravnih, ampak tudi kulturnih vrednot (tradicionalni način gospodarjenja s pašnimi planinami in kmetijskimi površinami v naših gorah sploh je bil pravi, resnični spomenik umnosti, etike, ustvarjalnosti, čuta za lepo in praktično in vrednot naših gorskih kmetov. S sedanjim razkopavanjem po planinah, uničevanjem stavbne dediščine in gostilniškim zaslužkarstvom ima to malo skupnega.) Seveda ne moremo ohraniti vsega - ampak morali pa bi ohraniti vsaj najpomembnejše.

Vprašanje je, kako to lahko storimo.

Ni res, da ob vsem, kar se dogaja, ne ukrene nihče nič. Pritožujejo se posamezniki in društva, obstajajo prijave inšpekcijskim službam, pisne pritožbe, protesti, pisma na MOP in pisma vladi... članki po medijih... Žal je vse bob ob steno.
Edino, kar bi bilo učinkovito, je poskrbeti, da bodo naši predpisi taki, da bo v skladu z njimi škodljive in razdiralne posege mogoče učinkovito preprečevati (ZDAJ NISO!).

Ne gre le za predpise na državni ravni, ampak tudi za odločitve na občinski ravni!
Občina je tista, ki v prvi vrsti gospodari s prostorom in s svojo naravno in kulturno dediščino. Občina je tista, ki sprejema prostorske akte. Občina je tista, ki opredeljuje svoje prioritete in razvojne cilje - in tudi načine, kako te cilje doseči.

Prvi in morda najpomembnejši korak je torej, da vsak v svojem občinskem okolju vpliva na to, kakšna bo prihodnost gorskega sveta in ljudi, ki tam živijo. Hvala bogu, da se še kdo hoče ukvarjati s pašo ! Hvala bogu, da gorske kmetije ostajajo žive - tudi s pomočjo kmečkega turizma. Seveda pa ni vseeno, KAKO SE TO ZGODI. Podpreti je treba kakovostne razvojne načrte, take, ki upoštevajo tudi naravne in kulturne vrednote naših gora (JA, TAKI RAZVOJNI NAČRTI SO MOŽNI in še ekonomsko učinkoviti bi bili!), ne pa takih, ki jih degradirajo v tretjerazredni lunapark. Zgled: Logarska dolina in občina Solčava! Pa še tam je prihajalo do nezaželenih posegov, ker pri odločilnih javnih ustanovah preprosto ni bilo volje, da bi zadevo rešili na drugačen način (nove gozdne ceste, ki se jim je hotel izogniti celo sam lastnik gozdov!).

Druga stvar, ki je nujna, je kar se da množična podpora zavarovanim območjem vseh vrst v naših gorah in predgorju.
Ali si v Julijskih Alpah želimo narodni park po mednarodnih merilih (kar pomeni, da mora biti 75% parka namenjenega ohranjanju naravnih procesov in primernemu doživljanju narave - brez urbanizacije, gradenj velike infrastrukture, kmetijskih dejavnosti, motorizacije, komercialnega lova) ali pa želimo, da se območje varovanja naravnih procesov skrči na minimum (na kakšno tretjino sedanjega parka), vse ostalo pa bo prepuščeno razkopavanju in "razvoju".

Ali si želimo zavarovati in trajno negovati žlahtno kulturno krajino v naših gorah - v Julijskih Alpah in drugod - kar pomeni ohranjati stavbo dediščino, pašnike, senožeti, tradicionalno pašo na planinah, poselitev vasi, sadovnjake s starimi sortami sadja, kolovoze, plotove, kozolce, pojila in kale, polja in vse, kar je še tega, kar daje pokrajini v naših gorah tako žlahten pečat? Ali pa smo za to, da se planine spremenijo v naselja počitniških hišic, seniki v gostilne, da se travniki zarastejo in da domačije pokupijo tujci - in jih spremenijo v hotele z igralnicami...(to se, bodimo iskreni, najbolj splača!) Ali smo pripravljeni TUDI ZA CENO KAKŠNEGA LASTNEGA ODREKANJA podpreti regijski park Kamniško - Savinjske Alpe? Smo pripravljeni puščati osebne avtomobile tam, kamor sodijo - na parkiriščih v dolini? Smo pripravljeni vztrajati, da planinske postojanke niso gostilne, ampak naj bi nudile le nujno zatočišče in preskrbo in čim manj motile naravno okolje?

Primorski hribi, ki so dobro prevetreni, so vsi po vrsti predlagani za lokacije ogromnih vetrnih elektrarn. Ne le Volovja reber - tudi Vremščica, pa vse ostalo tja do roba Trnovske planote. Možne lokacije za VE so bile opredeljene celo v TNP! (Da, čisto res!), odlično prevetreni pa so tudi grebeni vseh Karavank in tudi marsikaj drugje v našem gorskem svetu . Splošna potratnost z električno energijo nudi krasno opravičilo, da bomo Slovenci morali žrtvovati svoje hribe za VE. Bitka za Volovjo reber jasno kaže, kako slaba obramba pred takimi posegi je naša trenutna zakonodaja - res pa je, da v primeru Volovje rebri tudi na podlagi sedanjih predpisov sploh ne bi smelo biti dvoma o skrajni škodljivosti tega posega, če se uradni organi ne bi nepopisno sprenevedali!

Bitka za nov zakon o TNP je silno intenzivna, naporna, strokovno zahtevna in že zelo dolgotrajna. Če se o tem nenehno ne piše in ne poroča, še ne pomeni, da se nič ne dogaja! Nasprotno! Toda 28 nevladnih organizacij, združenih v Koalicijo za TNP, s SAZU in ZRC SAZU, z vsemi strokovnimi organizacijami in uglednimi posamezniki , vključenimi v to bitko, s CIPRA, Mountain Wilderness, Društvom za ohranjanje naravne dediščine Slovenije vred nismo dovolj močni, da bi preglasili interese lastnikov zemljišč, gozdarjev, lovcev, hotelirjev, načrtovalcev igralniškega turizma, črnograditeljev, vikendašev, načrtovalcev športnih središč, ljubiteljev motoriziranega divjanja in vseh ostalih, ki bi namesto narodnega parka pač radi imeli poligon za uresničevanje svojih interesov.

Ni res, da ohranjanje naravne in kulturne dediščine pomeni zaostajanje v razvoju! Res pa je, da ohranjanje teh vrednot zahteva specifičen razvoj, skrbno načrtovan in usmerjen predvsem v koristi lokalnega prebivalstva. Predvsem pa je nujno, da naravno in kulturno dediščino naših gora zares prepoznamo kot vrednoto - in da se zanjo tudi zares, javno in energično, postavimo v bran!

Na posvetovanju o prihodnosti Triglavskega narodnega parka, ki je bilo v okviru Prvega mednarodnega festivala gorniških filmov v Cankarjevem domu v Ljubljani letos spomladi (in ki ga je organizirala Koalicija nevladnih organizacij za ohranitev TNP skupaj z Društvom za gorsko kulturo) je dr. Boštjan Žekš, predsednik SAZU, dejal: "Vse skupaj je tako, kot bi ves čas streljali v temo, tam v temi pa nihče niti AV! ne zavpije, kaj šele, da se kaj spremenilo."

Jaz res ne vem, kaj bi še morali narediti, da bi prišlo do široke javne podpore ohranjanju narave - in tudi naše kulturne in duhovne dediščine gora. Bi me pa veselilo, če bi se to zgodilo! Vsekakor se je za to vredno potruditi!

Marjeta K Svetel

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
EKO novosti v2

6 komentarjev na članku "Oglašam se na rob vseh komentarjev"

Matej Pivec,

Odgovor Bernardu Štiglicu.

Žal je mišljenje: »da se od lepih pogledov in travnatih potk ne da živeti popolnoma zgrešeno«. Ne tako daleč stran, na Južnem Tirolskem s turizmom zaslužijo 100 krat več kot pa s kmetijstvom. Od lepih gora, pogledov in travnatih potk živijo. In to dobro.

Seveda jim je te možnosti s pametno zakonodajo omogočila oblast. Zavedajo pa se tudi domačini, da je veliko bolje prodajati lepote narave, torej se iti turizem, kot pa z buldožerjem delati vlake za nekaj litrov mleka nekaj lesa in kratkoročno za nekaj cepcev, ki uživajo v moto športih v naravi. Seveda pa je to treba znati in tudi hoteti. To velja tako za oblast, kot za domačine.


Matej Pivec,

Bernard imam občutek, da se v bistvu strinjamo, kaj je treba narediti.

Jaz bi pa citiral Jureta, ker se mi zdi, da je to najvažnejše: »Najbolj me vedno pogreje to značilno "jamranje" lokalcev, ki ob možnostih, ki jim jih ta narava omogoča, ne vidijo dlje kot do subvencij in nepovratnih sredstev, ter ustaljenih pridobitniških praks, ter občinskih ukrepov za polnjenje proračuna.«

Jaz bi tukaj dodal, da je tudi za državo to najenostavnejša rešitev. Veliko lažje je razdeliti nekaj denarja, kot pa nek problem celovito rešiti.

Kako se ne sme delati mi pade v oči »parkirni turizem« (Bohinj, Vršič in še kje).

Primer trije se peljemo čez prelaz:

- Vršič:

o En zanikern kiosk s spominki

o Planinsaka bajta s ponudbo iz časov socjalizma

o En pobiralec parkirnine

ODPELJEMO SE NAPREJ IN ME ZAPRAVIMO NIČ (0 €)!

- Falzarego (Dolomiti)

o Dve lično, v alpskem stilu urejeni stavbi

o Odlična ponudba spominkov

o Odlična ponudba pijače in hrane

o Parkirnine ni

POJEMO ŠPAGETE, POPIJEMO PIVO IN KAVO, KUPIMO KARTICO IN MAJICO ZA SINA, KI JE DOMA. SKUPAJ ZAPRAVIMO OKOLI 50 €.

Od teh 50 € tam ljudje živijo! Res je, veliko mora še narediti država. Ampak tudi lokalci bodo morali radikalno spremeniti svoje obnašanje. V primeru Bohinja, Kranjske Gore (Vršič) vidim veliko večji problem pri lokalcih. Žal!


Jure Frelih,

Prav zanimivo branje, sploh če pred tem prebereš zamerljivo in užaljeno pisanje načelnice KVGN PZS Rozalije Skobe, ki je očitno ves trud vložila le v preventivo in izobraževanje, ki pa če bo šlo tako naprej ne bo imelo več nobene potrebe.

Žal se z g. Keršič-Svetelovo lahko le strinjamo in žalostno ugotavljamo, da si beli ovratniki en drugemu umivajo roke, mi ki smo pa hujskači in kritizerji, pa bomo okarakterizirani le kot nepotrebna tuleča sodrga, ki ne ve kako pomembno je AKTIVNO ščitenje naravne in kulturne dediščine. Iz opisa dejavnosti g. načelnice, sem sam razbral le to, da se je potrošilo in verjetno iz kakih skladov pridobilo cel kup denarja za zelo "uspešne" projekte, ki pa v naravi žal niso vidni.


Jure Frelih,

G. Štiglic se kar strinjam z vami, da vam ni lahko. A žal ste ost naperili v napačno skupino ljudi. Tisti, ki jih skrbi planinski orel ali pa srnica, bi vam moral biti (in vi njemu) največji zaveznik. Kajti kot piše gospa Svetelova in še marsikdo drug, čez ne tako dolgo časa, boste v VAŠIH gozdovih (če vam jih bo kaj ostalo) lahko samo še čudno gledali, kje je vsa divjad, ker vam je pomembno le zaslužiti na čim lažji način. To pa je ponavadi s prekomernim izkoriščanjem naravnih resursov. Posekajmo čim več, postrelimo kar je še tu, odprimo še eno oštarijo sredi sedanje tihote, povečajte hišo za 500m2 za bodoče goste, fekalije pa speljimo v bližnji potok.....

Zakon, ki vemo kdo ga je spisal je takšen kot je slab, še slabši se nam obeta, obenem pa je to, kar piše v njem ignorirano največkrat prav iz vrst domačinov, interesnih združb kapitala in pa raznih skupin, ki sebe celo imenujejo ekološko zavedne.

Najbolj me vedno pogreje to značilno "jamranje" lokalcev, ki ob možnostih, ki jim jih ta narava omogoča, ne vidijo dlje kot do subvencij in nepovratnih sredstev, ter ustaljenih pridobitniških praks, ter občinskih ukrepov za polnjenje proračuna. Lep primer točno takšnega početja je ves Bohinj, kjer redki posamezniki dokazujejo, da se da denar za dobro življenje zaslužiti tudi drugače, kot pa z jamranjem in okoljsko oporečno dejavnostjo. Če ne bi imeli tako togega pravilnika na PZS in pa povrhu še zakona o TNP, bi lahko jutri v lokalnih sredinah, ki gravitirajo na TNP imeli stotnijo ljudi zaposlenih v drugačnem turizmu. Ne rabimo mas in gostov, ki jih zanima "Gardaland veselica".

Sam sem to izkusil ne dolgo nazaj, ko sem slučajno srečal dva Angleža in z njima prevadral pot od pl. Blato, do Prehodavcev. Izvedela sta vse živo o okolju kjer smo se gibali, pokazano jim je bilo cvetje, ogromno živali, ki jih sicer niti opazila ne bi. Svetovana jima je bila pot za naslednji dan....itd. Na koncu pa sta se čudila, da je bil njun HVALA meni dovolj. Namreč pred obiskom TNP-ja so jima v podjetju, ki jima je pripravilo urnik in trase poti(in to narobe), vse to lepo zaračunali, da pa o vodenju niti ne govorim. Tujci so to pripravljeni plačat in tu ne mislim vodene plezarije akreditiranih vodnikov pri PZS ampak povsem navadno sprehajanje od planine do planine.

Drug segment, kjer pa sem še bolj doma pa je fotografski turizem, kjer pa se v tujini obračajo takšni denarji, da bi lokalni velmožje pri nas takoj prenehali s klasičnim vodenim lovstvom, glede na to, da vsa divjad ostane, obenem pa se širi vedenje o Sloveniji, kajti za razliko od lovcev, fotografi svojih del ne skrivamo, temveč jih radi pokažemo komur koli, ki ga to zanima. Lep primer je NP Bavarski gozd, kjer pa za razliko od nas vedo čigavo je kaj in kakše so dolžnosti in pravice lastnikov gozdov. V mojem lokalnem okolju je to razgrnitve teh idej že prišlo, pa je klasično nemogoče zadevo speljat, ker gozdarje zanima les, pastirje dobiček iz gostinske dejavnosti, lovce pa lastni mir, da jih kdo slučajno ne bi zalotil pri nečednih rabotah.


Bernard Štiglic,

Pa saj ni vse tako črno.Naša družba se pač spreminja iz stanja,kjer je bilo"vse naše",v družbo znanih lastnikov.Vemo,da je sedanje stanje tudi posledica popolne neurejenosti naravovarstva v prejšnjem sistemu.Ob mnogih planinskih kočah so bili včasih pravi odpadi,zelo pripravna so bila brezna v bližini in sploh ne drži,da je bilo stanje včasih vredu sedaj pa je vse narobe.Tudi od naravovarstvenikov ni bilo nobene pobude ali protesta.Sam z družino živim na zelo lepem še ohranjenem gorskem področju,na meji krajinskega parka.Od tega imam same omejitve in prepovedi.Od lepih razgledov in travnatih potk se ne da živeti,zato je včasih treba zgraditi tudi kakšno traktorsko vlako in podobno.Velikokrat sem deležen "nasvetov",kako bi moral in podobno od ljudi.ki živijo v mestu,imajo lepe prihodke(po možnosti v državni službi),vsem pa je skupno to,da živijo v popolnoma drugem svetu kot mi domačini,na življenje pri nas gledajo nekako idealistično.

Imam predlog za vse ,ki kar ne vedo kaj bi še zaščitili.Naredite nekaj za nas domačine,ki živimo na teh lepih kotičkih naše države.Za trenutek pozabite na vse orle,srne ,gamse,ptiče vseh vrst,kajti domačinin smo najbolj ogrožena vrsta.


Bernard Štiglic,

Ne osti nisem nameril v nobeno skupino ljudi.Zelo spoštujem ljudi,ki cenijo naravo,zelo spoštujem ljudi ,kot je avtorica" Oglašam se na rob vseh komentarjev".Spomnim se njene oddaje o gorah,ki je sigurno ena najboljših serij oddaj na naši televiziji.To je bila oddaja zaradi katere so odpadli sestanki,pikniki.....Oglasil sem se zaradi tega,da tudi sam prikažem "drugo" stran,ki sploh ni tako preprosta,kot si jo nekateri predstavljate.Veste na tako lepih krajih je treba tudi preživeti.Položnice so pač neizprosne,z omejitvami se jih pač ne da plačati.Seveda ne me narobe razumeti,ne jamram,kot si lahko mislite,to je pač moj pogled na problem,ki ga prikazujete z svojimi očmi.Primerjava z južno Tirolsko mislim,da ni vmesna ,ker so pri nas drugi zakoni kot tam.Tam je lastnina na prvem mestu in je tako več virov dohodkov.Recimo lov ,kmet je tam cenjen urejevalec kulturne krajine.Bom pa zelo hvaležen za nasvet kako bi pri nas živel od lepih potk,brez ogromnih vložkov v turizem,brez ogromnega tratenja energije za zadostitev vsem pravilnikom,zakonom,podzakonskim aktom ali pa čisto navadnega birokratskega kompliciranja,kot,da želim postaviti kemično tovarno v Triglavskem narodnem parku.Tudi primer z Angleži ,kot ga je navedel gospod Jure Frelih ne drži vode,takoj bi bil deležen očitkov,da prodajam nekaj ,kar je od nas vseh.

Za konec še citat od gospoda Freliha:Posekajmo čim več, postrelimo kar je še tu, odprimo še eno oštarijo sredi sedanje tihote, povečajte hišo za 500m2 za bodoče goste, fekalije pa speljimo v bližnji potok.....

To je slika časov izpred osamosvojitve.Upam,da se kaj tako grdega,kaj grdega zločinskega za naravo ne bo nikoli več ponovilo.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.